Yazarlar Türk eş başkan olamıyor Kürt cumhurbaşkanı oluyor Hasip

Türk eş başkan olamıyor Kürt cumhurbaşkanı oluyor Hasip!...

Faruk Aksoy
Faruk Aksoy Gazete Yazarı

Büyük Ortadoğu Projesi, Ortadoğu coğrafyasının demografik yapısına, inancına, mezhebine göre, yeniden ve daha derin ayrışmaları önceleyen, buna göre butik eylem planlarını devreye sokan bir projeydi.

Tunus’ta kendini yakan gencin itiraz ettiği şey, Libya’daki isyanın gerekçesi değildi, Mısır’da darbeciler tarafından vurularak öldürülen masum kızın hayali, Kuzey Irak’tan bağımsız bir Kürt devleti çıkarmak değildi.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Faruk Aksoy : Türk eş başkan olamıyor Kürt cumhurbaşkanı oluyor Hasip!...
Haber Merkezi 01 Ocak 2018, Pazartesi Yeni Şafak
Türk eş başkan olamıyor Kürt cumhurbaşkanı oluyor Hasip!... yazısının sesli anlatımı ve tüm Faruk Aksoy yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


Değildi ama torbanın adı Büyük Ortadoğu Projesi idi, o torbaya elini atan herkes kendine has bir kargaşa seçti, büyük planın parçası olarak kendi vadisinde isyan ateşini yaktı, sonra kan gövdeyi götürdü.

***

Büyük Ortadoğu Projesi, Türkiye topraklarından hiç olmazsa federasyon şeklinde yarı bağımsız bir Kürt devleti çıkarmak için Türk devletini masaya oturtan, pazarlık yaptıran bir projeydi.

İyi ki masaya oturan hükümet masayı yıktı, iyi ki şehir işgallerine karşı, askeri mücadele kararını, “çözüm masasına” oturan hükümetin kendisi verdi.

Eğer o süreçte Türkiye’nin parçalanmaya doğru gittiğini fark eden, hükümet değil de, başından beri BOP’a itiraz eden başka unsurlar olsaydı, bunun bedeli çok ağır olurdu.

***

HDP, BOP tarafından tasarlanmış, barış ve demokrasi kavramlarını Gargat ağacı gibi kendine kalkan yapmış ve o ağacın arkasında, korunaklı bir yerde, Türkiye’yi parçalama senaryolarını devreye sokmuş bir teşkilatlanmadır.

HDP, anayasadan aldığı güç ve güvenle, üstü aranmadan bu Meclis'e girmiştir, BOP sürecinin Türkiye ayağındaki bütün çatışmalardan, eylemlerden, ölümlerden sorumludur, çünkü bu Meclis'e silahlı olarak gelen HDP’dir.

***

Şimdi gelelim Hasip Kaplan meselesine…

Ne diyor bu adam, ne demeye çalışıyor, “HDP’ye, bir Türk eş başkan olamaz, herkes haddini bilsin!” derken yanlış bir şey mi söylüyor?

Hayır, adam haklı, adam doğru söylüyor.

Hasip Kaplan’ın doğru söylediğini, HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, “Sarhoşken söylenen her söz ayıkken düşünülmüştür” tespitiyle sahibine teslim ediyor zaten.

***

Tatlısu kurnazları panikledi, açıklama üstüne açıklama yapıyorlar, Hasip Kaplan’ı bastırmaya, boğmaya çalışıyorlar.

Bir dakika beyler, sakin olun bakalım!..

Niye heyecanlandınız, hele bir durun, adam ne diyor, derdi neymiş, dinleyelim, anlayalım.

Hasip, şunu demiyor mu,

“Türkiye toprakları dahil, dörde bölünmüş bir Kürdistan vardır, tarihte hiçbir zaman Kürdistan diye bir devlet kurulmamış olsa bile, bu yeni dönemde emperyalistlerin bölgedeki esas planı budur, biz de bu plan çerçevesinde özgürlüğümüze kavuşacağız, Kürdistan’ı kuracağız, dolayısıyla partimiz HDP, Türkiye Kürtlerini, buna hazırlamak, siyasi zeminde bulabildiği boşlukları kullanarak işgal ve istilaya uygun ortam hazırlamakla görevlidir, kuruluş amacı bu olan bir partinin başkanı, eş başkanı, en yetkilisi bir Türk olabilir mi?” demiyor mu?...

“Esas başkanı Abdullah Öcalan olan bir partinin eş başkanı Türk olamaz” demiyor mu Hasip?

Hasip, haksız mı?...

***

Hasip haklı…

Hasip, itinayla üstünü örtmeye çalıştığınız şeyi ortaya çıkardığı için haklı, içinizde sıkışan gazı, niyeti açık ettiği için haklı, niye kızıyorsunuz adama?

***

Ben biliyorum, Hasip’i susturmaya çalışanlar, Hasip’ten çok daha tehlikelidirler, çok daha sinsidirler, Hasip’e gösterdikleri bu tepki, ”Kes sesini geri zekâlı, bir çuval inciri berbat edeceksin” tepkisidir.

***

Gerçek şudur,

Bir Türk, HDP’ye eş başkan olamaz, ama bir Kürt, Türkiye Cumhuriyeti’ne cumhurbaşkanı olabilir.

Bütün hikâyenin özeti budur…

Sen de çıkıp hiç utanmadan,

“Türkiye, Jakoben, faşist bir devlettir” dersin.

Açıktan diyemesen bile, içinden geçirirsin.

Değil mi?..

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.