Yazarlar CHP kazanırsa üç seçim daha yapacağız

CHP kazanırsa üç seçim daha yapacağız…

Faruk Aksoy
Faruk Aksoy Gazete Yazarı

Gördüğüm kadarıyla 16 Nisan’da “hayır” oyu verenler aynı yerde duruyorlar, kabul edilen yeni sistemin Türkiye için faydalı olamayacağını düşünüyorlar.

16 Nisan’da kim, kiminle beraber hareket ettiyse önümüzdeki seçimlere de aynı şekilde girecekler.

Fakat merak edilen şey bu değil.

Merak edilen şey, 2019’da kimin, kime karşı aday olacağı, kimin, kiminle yarışacağı meselesi.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Faruk Aksoy : CHP kazanırsa üç seçim daha yapacağız…
Haber Merkezi 08 Ocak 2018, Pazartesi Yeni Şafak
CHP kazanırsa üç seçim daha yapacağız… yazısının sesli anlatımı ve tüm Faruk Aksoy yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


O merak hala devam ediyor, bakalım muhalefet cephesi ortak bir aday üzerinde anlaşabilecek mi ve o aday kim olacak?

***

Muhalifler, lidersiz girdikleri referandumdan %48.5 oy aldılar, bu oy, onları heyecanlandırdı, hatta kaybettikleri seçime üzülmediler bile.

Şöyle düşündüler:

“Hayır” dediğimiz bir referandumu kaybettiğimiz kadar, kabul edilen yeni sisteme “evet” dersek, belki de yeni sistemin ilk seçimini kazanabiliriz, o halde üzülmeye gerek yok, oyunu kuralına göre oynamaya bakalım…

***

İsteyen istediği havayla oynayabilir, fakat burada izaha muhtaç bir konu var.

“Hayır”cı muhalefet, 16 Nisan referandumuyla kabul edilen “partili cumhurbaşkanlığı sistemini” benimseyerek mi 2019 seçimlerine girecek, yoksa benimsemediği bir sistemi değiştirmek için bir kereye mahsus, o sistem içinde, sistemi değiştirmek için seçim kazanmanın yolunu mu arayacak?

Bu sorunun cevaplanması lazım.

***

CHP, seçimin kazanılması halinde, sistemi değiştireceğini, tekrar parlamenter sisteme geri döneceğini söylüyor.

O zaman nasıl olacak?

O zaman muhalefet 2019’u kazanırsa, seçimin ardından bir referandum daha yapılacak, bu kez “Eski sisteme dönmek istiyor musunuz?” sorusuna “evet” diyenlerin kazanması sağlanacak.

Referandumun ardından tekrar eski sisteme dönüleceğine göre ve hükümet de eski sisteme göre parlamentodan çıkacağına göre o zaman yeniden milletvekili seçimi yapılacak.

***

Muhalefetin kazanması halinde yapılacak değişikler sadece bunlar mı?

Hayır, sadece bunlar değil…

Bunları yaparak sistemi eskiye döndüremiyorsunuz, daha “cumhurbaşkanlığı makamı” var.

Eski sisteme dönülürse 2019’da seçilecek olan cumhurbaşkanı da meşruiyetini yitirecek.

Nasıl ki 16 Nisan’da “partili cumhurbaşkanlığı sistemi” kabul edilmesine rağmen, başbakanlık makamı 2019’a kadar yasal statüsünü koruyorsa, aynı şekilde 2019’da seçilecek cumhurbaşkanı da, tekrar parlamenter sisteme geçilene kadar görevinin başında olacak.

Bu sefer parlamenter sistemin cumhurbaşkanını seçmek için bir kere daha sandık kurulacak, bir seçim daha yapılacak.

***

Dalga geçtiğimi zannediyorsunuz ama dalga geçmiyorum, neden dalga geçeyim ki…

CHP, 2019’u kazanırsa ve sözünde durursa, parlamenter sisteme geçmenin yolu bu, Türkiye’nin takip edeceği yol bu, ben neden dalga geçeyim.

CHP, 2019’u kazanırsa ve sözünde durursa, 2020 yılında, biri geri dönüş referandumu olmak üzere, üç seçim daha yapacağız.

Parlamenter sisteme dönüldükten sonra yapılacak üç seçimi CHP kaybederse, bu sefer 2021 yılında, biri “tekrar geri dönüşten geri dönüş referandumu” olmak üzere, üç seçim daha yapacağız.

“Bu sefer o üç seçimi de CHP kazanırsa” deyip, sabrınızı zorlamayacağım, fakat işin gerçeği bu.

***

Eğer CHP, “Yanlış anladınız biz ‘partili cumhurbaşkanlığı sistemine’ karşı değildik, biz Tayyip Erdoğan’a karşıydık, onun için 16 Nisan’da ‘hayır’ oyu verdik” derse, işte o zaman Erdoğan’ın, CHP ve genel başkanı hakkında sarf ettiği sert sözler bir kere daha yerine oturacak.

2019, bu yönüyle de ilginç bir seçim olacak, AK Parti ve MHP yeni sistemle Türkiye’nin neler yapabileceğini göstermeye çalışırken, CHP ve ortakları tekrar eski sisteme dönmenin, 16 Nisan referandumunun rövanşını almanın peşinde olacaklar.

CHP’nin destekleyeceği “ortak aday” bu konular hakkında ne düşünür, onu şimdiden bilemiyoruz ama seçildikten sonra “Eskiyi meskiyi bilmem, halk beni seçti, mevcut sistemin bana verdiği yetkilere dayanarak ülkeyi yöneteceğim” derse, işte o zaman şenlik var.

Ne şenliği curcuna var curcuna…  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.