Yazarlar Çocuk meselesi çok hassastır

Çocuk meselesi çok hassastır…

Ali Saydam
Ali Saydam Gazete Yazarı

Başka hususlar ne kadar zaman

içinde, ne ölçüde hasar verirler kestirmek zor; ancak bu son konu ABD’nin algısını bitirmese bile kökünden ciddi şekilde sarsar.

Ben ilk kez Çarşamba akşamı TVNet’de Akıl Odası adlı programda duydum. Hani ‘insanın kimyasını bozar, kanını dondurur’ dedikleri türden bir haber…

Olay uzun yıllar öncesine dayanıyor. İddiaya göre, Adana’da çok sayıda bebek ve çocuk, aileleri tarafından İncirlik’te görevli ABD’li askerlere satılmış; ya da hastanelerde ölmüş oldukları kaydı düşülmüş ve tabiri caizse ‘kaybolmuşlar’… İddia bu… Bir iki kanıt da var ortada…

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Ali Saydam : Çocuk meselesi çok hassastır…
Haber Merkezi 08 Ocak 2018, Pazartesi Yeni Şafak
Çocuk meselesi çok hassastır… yazısının sesli anlatımı ve tüm Ali Saydam yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


Konu bir TV programında kardeşlerini arayan iki kişinin katıldığı bir yayında ortaya atılmış. Sonrasında hikâye hayli dramatik bir boyut almaya başlamış:

İddiaya göre, şu an 25 yaşında olan Seçil Berberoğlu 7 yaşında, kardeşi Hatice Berberoğlu (29) ise 3 yaşındayken aileleri tarafından İncirlik Hava Üssü’nde görevli 2 askere satılmış. Hatice’nin isim ve soy ismi Michelle Salery, Seçil’in ise Britanny Louisse Quillen olarak değiştirilmiş. Daha sonra birbirlerini ve biyolojik ailelerini bulan kız kardeşlerin, Avukat Elif Kumak aracılığıyla satıldığı iddia edilmiş. Elif Kumak ise “Bu konuyu yargıya taşıyacağım. Onlar sürekli konuşuyorlar ama ben hiçbir zaman konuşmayacağım. Sadece yargıya konuşacağım” demiş.

Olay yargıya intikal etmiş… Bu arada bir dizi de ihbar yağmaya başlamış…

Bunun üzerine ABD Adana Konsolosu Linda Stuart Specht hanım önemli bir açıklama yapmış. Demiş ki:

“ABD’de evlat edinme çok hassas bir konudur. Savcılığın bilgi, belge istemesi durumunda kendilerine her türlü yardımı yapmaya hazırız. Türkiye hükümetinin evlat edinme konusunda yapılan işlemlerle ilgili talebi olursa, kendilerine konsolosluk olarak yardımcı olmaya hazırız”.

Evlat edinme, bilindiği üzere bizde de hayli zorlu bir süreçtir… Bu arada sayın Konsolos’un Diyarbakır’da sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle görüşmeler yaptığını öğrenmiş bulunuyoruz. Çünkü beyanatı, o görüşmelerden sonra kaldığı otelde gazetecilerle sohbet ederken vermiş. Ne işi varmış STK’larla ABD Konsolosu’nun… Bilinmiyor. Akıl hemen komplo teorilerine kaymaya mütemayil… Dizi filmde görsek, abartıyorlar deriz…

Olay savcılığa intikal etmiş… Bundan sonrası heyecan ve drama dolu bir gerilim filmi gibi süreceğe benzer. İddiaların yarısı doğru çıkarsa, ABD “Ayıkla pirincin taşını’ durumu gibi bir krizle karşı karşıya kalacak… Çocuk, dünya değerler sisteminde ortak olan en hassas konuların başında gelir. Bu işin faturası çok ağır olur… Fetö güdümlü, şahitleri satın almalı Zarrab davasına ve onun sonuçlarına benzemez…

  • Apple’ın başı dertte…
  • Dünyanın en başarılı markalarından Apple’ın başının üzerinde kara bulutlar dolaşıyor. Bir süre önce eski modellerinin yavaşlatılması için yöntemler geliştirildiği ileri sürülen, nihayetinde de sorumluluğu üstlenip kullanıcılarından özür dileyen Apple şimdi de başka bir krizle boğuşmakta…
  • Hatırlanacağı üzere, Amerikalı teknoloji devi, eski iPhone modellerini gizlice yavaşlattığını kabul etmiş, özür dilemiş ve kendisini affettirmek için internet sitesinden yaptığı açıklamada, batarya değişimlerinde ücreti 79 dolardan 29 dolara indirerek 50 dolarlık bir iyi niyet göstergesi sergileyeceğini ifade etmişti.
  • Apple bu kez de, işlemci çiplerindeki güvenlik açıklarının şirkete ait ürünleri etkilediğini duyurmuş. Bu hatanın Intel ve diğer firmalara ait işlemcilerde bulunduğu ve geçen hafta ortaya çıkan skandalın son 10 yıl içerisinde üretilen tüm işlemcileri kapsayabileceği belirtiliyormuş.
  • Apple zaten Samsung’a pazar kaybedip duruyor… Bakalım bu krizini nasıl yönetecek… İletişim dersi 101…

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.