Kilosu 5 liradan satılıyor

Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde ekimi neredeyse yok denecek kadar az olan, diğer buğdaylardan besin değeri, mineral ve vitamin bakımından yaklaşık 60 kat daha fazla kaliteli olan karakılçık buğdayı, kilosu 5 liradan satılıyor.

Naylon poşet uyarısı!

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, naylon poşetlerin doğaya ciddi zarar verdiğini belirterek, "Naylon poşet yerine bez torba kullanımı özendirilmeli." değerlendirmesinde bulundu.

KOBİ'de üst sınır 125 milyona çıktı

Bir işletmenin ''küçük ve orta büyüklükte işletme (KOBİ)'' olarak tanımlanması için yıllık net satış hasılatı veya mali bilanço üst sınırı 125 milyon lira olarak belirlendi. Bu rakam, daha önce 40 milyon liraydı.

743 firmaya izin belgesi verildi

Dahilde işleme rejimi kapsamında mayıs ayında 743 firma için izin belgesi düzenlendi. Öte yandan, firma talebine istinaden iptal edilen dahilde işleme izin belgesi sayısı 17 oldu.

İlk tarifeli sefer heyecanı sardı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı taşıyan uçağın 21 Haziran’da İstanbul Yeni Havalimanı’na (İYH) ilk inen uçak olarak tarihe geçmesi sonrası vatandaşlar da ilk tarifeli seferde yer almak için havayolu şirketlerini arıyor.

Müdahale sonrası fiyatı 6 liradan 1,95'e indi

Aşırı yağışlar ve geciken hasat ile bu durumu fırsata çevirmeye çalışan stokçular ile fiyatı 6 liraya kadar çıkan patatese müdahale için harekete geçen Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, piyasaya patates arz etmeye başladı. İlk teslimlerin ardından patates fiyatları 1,95'e kadar indi.

Başkanlık yarışı kızıştı

TİM'de yeni başkan 30 Haziran'da yapılacak genel kurulda belli olacak. TİM'de başkanlık için İsmail Gülle, Oğuz Satıcı ve Tahsin Öztiryaki yarışıyor.

Şehir Hastanesiyatırımı tam gaz

Sağlık Bakanlığı, 2018 sonuna kadar 7 bin 988 yatak kapasiteli 5 şehir hastanesini hizmete sunmaya hazırlanıyor. Bunlardan ilki Kayseri’de açıldı. Sırada Bilkent, Eskişehir, Elazığ ve Manisa Şehir Hastaneleri var. 2019 yılında tamamlanması planlanan yatırımlar için de çalışmalar devam ediyor.

Cari açığın ‘FONU’ geliyor

Cari açığa çözüm olacak ve sanayiciyi faiz yükünden kurtaracak MÜSİAD fonları yola çıktı. Toplam büyüklüğü 2 milyar doları bulacak olan enerji ve organik gübre üretiminin ilk yatırımı Balıkesir’de devreye alındı. İthal edilen ara malları Türkiye’de üretmek için başlatılan hamlenin ilk yatırımı ise ‘Polyol’ üretimi oldu.

Türkiye kilit bir ülke

Fransız Kalkınma Ajansı'nın (AFD) özel sektör gelişimine odaklanmış kuruluşu Proparco'nun Üst Yöneticisi (CEO) Gregory Clemente, Türkiye’nin yatırımlar açısından önemine değindi.

Alışverişteki rekor perakendenin beklentisini de aştı

14 Haziran Perşembe gününe denk gelen arife gününde, kartlı alışveriş rekoru bekleyen perakende sektörü bu beklentisinin de üzerinde gerçekleşen 2,5 milyar TL'lik kartlı alışveriş rekorunu gördü.

54 yıl kapalı kalan havalimanından 422 bin yolcu taşındı

Kastamonu'da 54 yıl atıl kaldıktan sonra 2013 yılında faal hale getirilen havalimanı, aradan geçen 5 yılda 422 bin yolcuya hizmet verdi.

Teşvikler yatırımcının rotasını Batman'a çevirdi

Devletin teşvik uygulaması ve sağlanan huzurla sadece Batman'da 214 iş adamı Organize Sanayi Bölgesi'nden yer tahsisi talebinde bulundu.

Gelir İdaresi Başkanı hayatını kaybetti

Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Ertürk'ün cenazesi, yarın Ankara Ahmet Hamdi Akseki Caminde ikindi namazını müteakiben kılınacak cenaze namazından sonra İncek Köyü Mezarlığı'na defnedilecek.

Geleceğin Teknoloji Yıldızları Programı başladı

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı'nın İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa yürüttüğü Geleceğin Teknoloji Yıldızları Programı Proje Seçmelerine 2 bin öğrenci katıldı.

Konut metrekare fiyat artışı tek hanede

Türkiye genelinde konut metrekare fiyatları nisan sonu itibarıyla son bir yılda yüzde 10 artışla 2 bin 182 liraya ulaştı. Aynı dönemde İstanbul ve Ankara'da konut metrekare fiyatları sırasıyla yüzde 5,8 ve yüzde 8 artışla tek hanede kaldı.

İngiliz sofraları Türk markasının ürünleriyle donanıyor

Bilecik'te kurulu bir firma ürettiği ev aksesuarı, mutfak ve banyo ürünlerinin yüzde 65'ini 4 kıtada 30'dan fazla ülkeye ihraç ediyor.

Sigara içmeyene mesai düzenlemesi geliyor

2018-2023 Tütün Kontrolü Strateji Belgesi ve Eylem Planıyla, tütünle mücadeleye yönelik çalışmalara ilişkin yeni yol haritası belirlendi. Eylem Planına göre, sigara kullanmayan personele yönelik pozitif ayrımcılık uygulamaları hayata geçirilerek mesainin 30 dakika erken bitirilmesi, 1 yıl için 7 gün fazladan yıllık izin hakkı tanınması söz konusu olabilecek.

'ABD kendi inşa ettiği yapıyı hırpalıyor'

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Maalesef Amerikan yönetimi, kendi inşa ettiği kurala dayalı çok taraflı, 2. Dünya Savaşı sonrası ortaya çıkan, aslında dünyanın da şu an itibarıyla menfaatine gördüğümüz yapıyı hırpalıyor. Şunun net olarak altını çizeyim, Amerika bizim çok önemli bir ticaret ortağımız değil. Amerika önemli bir ülke, önemli bir müttefikimiz. Anlaşamadığımız konular var ama genel olarak Amerika, önemli bir ülke" dedi.

Pilot transferi için Türkiye'ye konuşlandılar

Dünya genelinde havayolu şirketlerinin pilot ihtiyacı had safhaya ulaşırken yabancı havayolu şirketleri de birbiri ardına gözlerini Türkiye pazarına dikti. Perşembe günü Uzakdoğu havayolu şirketlerinin de aralarında bulunduğu 15 havayolu şirketi için İstanbul'da bir pilot kariyer etkinliği yapıldı. Şirketler Türk ve yabancı pilotlara yüksek maaş teklifleri sundu. Birçok pilot etkinliğe katıldı.

Milli Emlak Genel Tebliği yürürlüğe girdi

Ekonomi Bakanlığınca desteklenmesine karar verilen ve Bakanlar Kurulunca Destek Kararı alınan yatırımlar için Hazine taşınmazları üzerinde yatırımcılar lehine irtifak hakkı tesis edilmesi veya kullanma izni verilmesi ile taşınmazların bedelsiz devredilmesine ilişkin usul ve esaslar düzenlendi.

Hazineye ait tarım arazilerinde yeni düzenleme

İmar planı bulunmayan veya imar planında tarımsal amaca ayrılan Hazineye ait tarım arazilerinin kullanıcılarına kiralanması ve satışına ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Bakan Fakıbaba'dan 'patates' açıklaması

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, patates fiyatlarındaki artışa ilişkin, "Dediler ki 'Patates elimizde, depolarda kaldı, 50 kuruşa alan yok, bize ihracat desteği verin.' Biz de bunun üzerine Bakanlar Kurulu'ndan patatese ihracat desteği verdik. Bütün bakanlar imzaladı. Nasıl olur da böyle bir durumda 50 kuruş olan patates 5-6 liraya çıkar anlamış değilim. Biz eyvallah her şeyi hallederiz. Bakın göreceksiniz hemen fiyatlar düşecek, soğanda da patateste de, nohutta da... Tedb...

THY’nin hedefi yılda bin pilot

Dünyada en çok noktaya uçan havayolu olan Türk Hava Yolları (THY), büyüyen uçak filosunda görev yapacak pilot ihtiyacını karşılamak için atağa kalktı. Şu anda yılda 300 pilot yetiştiren THY’nin hedefi 25 bin lira maaşla çalışacak yılda 1000 pilot yetiştirmek.

Veri merkezine 2 milyarlık yatırım

Turkcell, veri merkezlerinin sonuncusunu İzmir'de hayata geçirdi. 250 milyon liralık yatırıma mal olan tesisle, dünyadaki verilerin Türkiye üzerinden taşınması ve yurt içindeki verilerin yurt dışına çıkarılmaması hedefleniyor. Ankara ve Çorlu tesislerinin faaliyete geçmesiyle şirketin bu alandaki toplam yatırımı 2 milyar lirayı bulacak.

En iyiler ligindeyiz

Türkiye, hane halkı borcunun mille gelirine oran bakımından dünyanın en iyi ülkelerinden biri konumunda. Türkiye’nin yüzde 17 oranıyla en iyi beş ülkeden biri olarak yer aldığı listede hane halkı borcunun milli gelire oranı İsviçre’de 127, Avustralya’da yüzde 121, Kanada’da yüzde 100, Güney Kore’de yüzde 94, İngiltere’de yüzde 86 ve ABD’de yüzde 78’e kadar çıkıyor.

Ruslara Avrupa’da doğalgaz kıskacı

İngilizlerin Gazprom’un mal varlığına el koymasının ardından gözler Avrupa’ya Rus gazını taşıyacak projelere çevrildi. Kuzey Akım-2 için ABD’den yaptırım sinyali geldi.

Turizmden tarihi rekor

Turizm İstişare Kurul toplantısında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “İlk beş ay içerisinde yani Ocak-Mayıs sonu itibariyle olan rakam 11,8 milyon turisti Türkiye’de ağırlamışız, bütün zamanların rekorunu kırmışız. Bir önceki yıla göre de yüzde 30.8 artmıştır” dedi.

ABD'ye otomobil uyarısı: Cevabını veririz

ABD'nin ithal çeliğe getirdiği ek gümrük vergisine yönelik Türkiye'nin 22 ürün üzerinden misilleme yapmasının ardından Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ABD'nin otomobil ithalatı hakkında yürüttüğü soruşturmada Türkiye'yi etkileyen bir tedbir alması halinde buna da cevap verileceğini açıkladı.

Tarlada kilosu 50 TL'den satıldı

Samsun'un 19 Mayıs ilçesinde doğada toplanması yasak olan ve üretimi kontrollü yapılan orkide hasadında 18 ton ürün elde edildi. Yoğun talep nedeniyle üreticiler, daha hasat yapmadan orkidenin kilogramını 50 TL'den sattı.

Altıncı "uçan kale" Türkiye'ye geldi

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), "uçan kale" olarak nitelendirilen A400M Atlas uçağının altıncısını da envanterine aldı. Proje kapsamında Hava Kuvvetleri Komutanlığı için 10 A400M uçağının daha tedarik edilmesi planlanıyor.

Dolar son bir haftanın en düşük seviyesini gördü

İstanbul Kapalıçarşı'da Dolar/TL, saat 15.15 itibarıyla 4,6880 seviyesinde dengelendi. Dolar kuru hafta sonu gerçekleştirilecek seçimler öncesinde son bir haftanın en düşük seviyesi olan 4,6755'i gördü.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.