Akıllı şebekede büyük dönüşüm

Türkiye elektrikte verim için akıllı şebekeye geçmeye hazırlanıyor. Türkiye Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arslan, "Türkiye'de 42,5 milyon elektrik sayacı ve 14,2 milyon gaz sayacı var. Bunların akıllı sayaç dönüşümü için 35 milyar liralık bir bütçe gerekiyor" dedi.

Bir numara olmak zorundayız

İş dünyasına seslenen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, seçimlerin özel sektörün hiç dikkatinde olmaması gerektiğini söyledi. Türkiye'nin yaptığı her işte iddialı olma zorunluluğuna dikkat çeken Zeybekçi, “Gücümüzün yettiği yerde bir numara olmak zorundayız, ikinciliğe razı değiliz. 2018 yılında da göreceksiniz Türkiye bir numara olacak. İlk çeyrek büyümesi yüzde 7'nin çok üzerinde gelecek” dedi.

Tek tıkla ticaret

Devlet politikaları ile desteklenen e-ihracatın Türkiye'de birkaç yıl içinde katlanacağını söyleyen ASKON Genel Başkanı Hasan Ali Cesur, dünyada ticaretin bir tık ile gerçekleşebildiğini belirtti. Cesur, "Ticaretteki komşularımız bir tıkla Ahmet’in, Ayşe’nin yanı sıra Huan, Kim, Edvard ve İvan oldu. Elbette bu da rekabeti arttırıyor" dedi.

Yerli üretim için tam seferberlik

Türkiye’nin yerli üretim algısı güçleniyor. Bunun verilen destekler hem çeşitleniyor hem miktarı artıyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, “İlaç ve tıbbi cihaz sektöründeki bütün firmalara pozitif ayrımcılık yapacağız. Sektörün büyümesi ve yerlileşmesi için tüm kaynaklarımızı seferber edeceğiz” dedi.

Havada milli güçbirliği

Türkiye’nin şova dayalı ilk havacılık fuarı Eurasia Airshow, önemli işbirliklerine ev sahipliği yaptı. THY Teknik ile HAVELSAN, kabin içi eğlence sistemleri için ortak şirket kurmak için anlaştı. TAI ve ASELSAN arasında ise Milli Muharip Uçak Projesi için ön mutabakat imzalandı.

Abonede rekor kazanım

Türk Telekom, 2018 yılı ilk çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. 2018’in ilk üç ayını yüksek faaliyet karlılığı ve son 10 yılın en iyi ilk üç aylık abone kazanımı ile kapatan Türk Telekom’un 31 Mart 2018 itibarıyla toplam abone sayısı 42,6 milyona yükseldi.

Tatilcilere göre de 'ikinci tur' ihtimali yok

Erken seçim kararı ile Haziran ayına yapılan tatil planlarındaki iptaller yüzde 75'e ulaşırken tatilcilerin seçimin 2'nci tura kalma ihtimalini pek düşünmediği görüldü. 8 Temmuz haftasına erken rezervasyon yaptıranlarda iptal oranının yüzde 10'u bile bulmadığı belirtildi.

Netflix 1.5 milyar dolar daha borç alacak

Kullanıcılara İnternet üzerinden hizmet veren medya sağlayıcısı Netflix'in borç yükü artıyor. Netflix yaptığı resmi açıklama ile 1.5 milyar dolar borç alacağını açıkladı.

İmzalar atıldı, THY uçaklarına konulacak

HAVELSAN ve Türk Hava Yolları Teknik AŞ arasında "Kabin İçi Eğlence Sistemleri ve İnternet Hizmeti" konusunda protokol imzalandı. THY'den yapılan açıklamada ise 2020'den sonra alınacak uçakların çoğunda bu sistemin kullanılacağı belirtildi.

THY'den motor temini anlaşması

GE Havacılık ile Türk Hava Yolları (THY), Boing 787 Dreamliners uçaklarının motor temini için anlaşma yaptı.

Çok sayıda şikayet üzerine reklamı durduruldu

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "emniyet kemeri susturucusu" adı altında internet üzerinden satışı yapılan ürünlere ilişkin gelen çok sayıda şikayet üzerine söz konusu şirketin reklamlarının durdurulduğunu ve yaklaşık 70 bin TL idari para cezası uygulanmasına karar verildiğini bildirdi.

Kilosu 1.7 liradan satılacak

Türkiye üretiminin yaklaşık yüzde 20’sinin karşılandığı Adana’da, turfanda karpuz hasadına başlandı. Kilosu 1.7 liradan satılan karpuzlar, Türkiye’nin dört bir yanına gönderilecek.

'Dünyanın en büyük barajlarını biz yapıyoruz'

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Dünyanın en büyük barajlarını biz yapıyoruz. En ileri teknolojilerini kullanıyoruz. Dünyada baraj yapımında ilk üçe giriyoruz, gölet inşaatında dünya birinciliği bizde" dedi.

"e-ihracatın 2020'de 3,5 trilyon dolara ulaşması öngörülüyor"

ASKON Genel Başkanı Cesur, "e-ihracatın 2020 yılına kadar pazar değerini 3,5 trilyon dolara çıkaracağı öngörülüyor. Ayrıca e-ihracat tüketici nüfusunun önümüzdeki 3 yıl içerisinde 2,5 milyara ulaşarak toplam dünya popülasyonunun neredeyse yüzde 30'unu oluşturması bekleniyor. Devlet politikaları ile de desteklenen e-ihracatın Türkiye’de birkaç yıl içinde katlanarak büyüyeceği tahmin ediliyor" dedi.

Türkiye İHA motoru satacak

İnsansız hava aracı ANKA'nın, TEI mühendisleri tarafından yerli olarak geliştirilen PD170 motoruyla ilk uçuşu için gün sayılıyor. PD170 motoru, Türkiye'nin geliştirdiği İHA sistemlerinin kritik yurt dışı bağımlılığına önemli bir çözüm olacak.

Milli Muharip Uçak projesi için imzalar atıldı

Milli Muharip Uçak projesi için TUSAŞ ve Aselsan ön mutabakata imza attı. Proje için çeşitli iş birliklerine giden TUSAŞ ve Aselsan'ın imzaladığı ön mutabakatla uçak için milli radar, elektronik harp ve elektro optik sistemler geliştirilecek.

Altının gramı güne düşüşle başladı

Dün dolar kuru ve altının ons fiyatındaki düşüşlerin etkisiyle satış ağırlıklı bir seyir izleyen altının gram fiyatı, 173,6 lira seviyelerinde dengelendi. Çeyrek altın 285 lira ve Cumhuriyet altını 1.164 liradan işlem görüyor

Milli füze Bora-1 envantere girdi

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, "280 km menzilli tamamen milli füzemiz Bora-1 envantere girdi. Şimdi daha ileri teknolojiye ve daha uzun menzile sahip Bora-2 için çalışıyoruz" dedi. Canikli, "Projenin büyüklüğünü, detaylarını anlatsam Kılıçdaroğlu’nu da, çatı adayı da, seçimi de unutursunuz" açıklamasında bulundu.

28 Nisan'da başlıyor, artık ücret alınmayacak

Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Tüketici Hakları Yönetmeliği 28 Nisan'da yürürlüğe giriyor. Yeni düzenlemeyle zamanında ödeme yapılmaması nedeniyle kapatılan hatlardan bir takvim yılı içinde bir sefere mahsus olmak üzere açma-kapama işlemi ücreti alınmayacak.

Yeni sistemde ekonomide atılacak 10 adım

24 Haziran seçimlerinin ardından 2019-2023 Kalkınma Planı devreye girecek. Plan kapsamında yeni kamu yönetimi modeli, yenilikçi üretim, istikrarlı büyüme, yaşanabilir mekanlar, nitelikli insan, güçlü toplum, güçlü sanayi, yatırım, istihdam ve kalkınmanın finansmanı başta olmak üzere 10 başlık ön plana çıkıyor...

Tüm maaşlar artacak

Milyonlar için Temmuz zam ayı olacak. Memur emeklilerine enflasyona bağlı fark, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine maaş+ek ödeme zammı verilecek. Yaşlıların, evde yakınlarına bakanların geliri artacak.

Antartika'ya bilim üssü

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü Türkiye’nin Antarktika’da bilim üssü kurmak için çalışma sürdürdüğünü dile getirdi.

Kızılcahamamlı çiftçiye tohum desteği

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Mezarlıklar Daire Başkanlığınca Kızılcahamamlı çiftçilere tohum desteği sağlandı.

İşte dolar fiyatları

Dün Merkez Bankası faiz kararını açıkladı, dolarda gerileme başladı. Peki faiz kararı sonrasında dolara ne oldu? 26 Nisan Perşembe günü dolar kaç lira?

Yerli ve milli uçaklarla ilk onlar uçuyor

TAI’de üretilen yerli ve milli helikopter ve uçaklarla ilk uçuşları yapan test pilotları, Dünya Pilotlar Günü’nde konuştu. HÜRKUŞ Test Pilotu Murat Özpala, ‘Kendi semalarımızda kendi kanatlarımızla uçuyoruz’ dedi. ‘ANKA benim gözbebeğim’ diyen ANKA Test Pilotu Ahmet Emre Yılmaz duygularını ‘Başına bir şey gelirse çok üzülüyorum, her başarısında gurur duyuyorum’ diye ifade etti

Kamuda devrim

Yeni hükümet sistemiyle üst kademe yönetici sınıfı oluşacak. Genel müdür ve üstündeki pozisyonlar Cumhurbaşkanı ile birlikte gelip görev yapacak.

Türk markalarına e-ticaret daveti

Türk markalarının Ortadoğu piyasasında büyük ilgi gördüğünü söyleyen Çinli e- ticaret platformu Jollychic’in Başkan Yardımcısı Jem Zhou, Türkiye'nin üretim konusunda çok iyi olduğunu belirtti. Türk kültürünün Ortadoğu ile birçok yönden benzerlik taşıdığına dikkat çeken Zhou, "Bu avantajları kullanarak Türk markalarını Ortadoğu'ya taşıyalım" mesajını verdi.

TL ile ticaretkatlanarak büyüyor

Türk Lirası'nın (TL) toplam ihracattaki payı 2010 yılına göre 5 kat artarak geçen yıl %9,2'yi buldu. Aynı dönemde TL cinsinden ithalat da 3 kat artış kaydetti. Bu sayede geçen yıl yaklaşık 30 milyar dolarlık dış ticarette yerel para birimi tercih edilerek TL kullanımı sağlandı. TL ile ticaretin en çok yapıldığı bölge ise ‘Yakın ve Ortadoğu’ oldu.

Balkanların Davosubaşladı

Balkanların Davosu olarak nitelendirilen 9. Saraybosna İş Forumu (SBF), Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da başladı.

Sivas süper yatırıma hazır

Süper teşvik kapsamında belge alan firmaların yatırım yapması beklenen kentlerden biri de Sivas. Şehre yönelik yatırımların giderek güçleneceğini belirten Sivas Valisi Davut Gül, özellikle süper teşviklerden faydalanan firmalarında şehirlerine yatırım yapması için gereken kolaylıkları yatırımcılara sağlamaya hazır olduklarını ifade etti.

Milli yemek kartı için imza atıldı

PTT AŞ, BELBİM AŞ ve Turkcell arasında, Türkiye'nin ilk yerli yemek kartını çıkarmak için iş birliği anlaşması imzaladı.

Rant pencereden akıyor

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu; piyasayla alış verişinin yüzde 100’ünü yaptığı Geç Likidite Penceresi’nden borç verme faizini yüzde 12,75'ten yüzde 13,50'ye çıkardı. Kurul; bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 8, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7,25 ve marjinal fonlama oranı yüzde 9,25'te sabit tuttu.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.