Ordu'daki selin bilançosu belli oldu

Ordu’da 8-9-10 Ağustos 2018 tarihlerinde meydana sele yönelik hasar tespit çalışmaları tamamlandı. Selde 69 konut hasar görürken, fındıkta kaybın ise 809 ton olduğu belirtildi. Selde ayrıca 17 bin civciv, 328 arılı kovan, 5 sığır ve 480 kanatlı hayvan ve 750 alabalığın da telef olduğu tespit edildi.

1 haftada yüzde 8,4 değer kaybetti

Gram altın, dolar kuru ve altının ons fiyatında yaşanan değer kayıplarının etkisiyle bu hafta yüzde 8,4 değer kaybetti.

50 bin küçükbaşın dağıtımı başlıyor

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, "Cumhurbaşkanımızın açıkladığı 100 günlük eylem planı çerçevesinde verilecek 50 bin küçükbaşın dağıtımına Kurban Bayramı sonrası başlamak istiyoruz." dedi.

3. nefes kredisi geliyor

Ticaret Bakanlığı reel sektöre sağlanan nefes kredisinde üçüncü uygulama için çalışmalara başlanıldığını açıkladı. Bankalarla yapılan görüşmeler çerçevesinde KOBİ'lere düşük faizli kredi imkanı sunulacak.

Fotoğrafını çekip paylaştı: Gökten turist yağıyor

AK Parti'nin 6. Olağan Kongresi için Ankara’ya gitmek üzere Antalya Havalimanı'na giden Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, burada gördüğü manzaranın fotoğrafını çekip sosyal medya hesabından ''Gökten turist yağıyor.'' mesajıyla paylaştı. Antalya'ya havayoluyla gelen turist sayısı bu yıl yüzde 30 artışla 8 milyonu aşarken otellerdeki doluluk oranı da yüzde 100'e ulaşmış durumda.

'Varlık barışı'nda önemli değişilik

"Varlık barışı" olarak bilinen, gerçek ve tüzel kişilerin yurt dışında bulunan varlıklarının yurda getirilerek milli ekonomiye kazandırılmasına ilişkin esaslarda düzenlemeye gidildi. Yapılan değişiklikle bildirimde bulunan hesap sahibiyle yurt dışından varlığı transfer edenin farklı kişiler olması halinde de inceleme yapılmayacak.

Projeyi anket şekillendirdi

Konusunda deneyimli 3 firmanın bir araya gelerek kurduğu Roya Yapı’da ilk proje hedef kitlenin anketiyle şekillendi. Şirket, Finans Merkezi’ne komşu yaptığı kulede bankacılara nasıl bir projede oturmak istersiniz diye soruldu ve verilen cevaplarla projeyi inşa etti.

5 yılda 100 milyar $ yatırım hedefi

ABD’nin ekonomik darbe girişimini bertaraf eden Türkiye’ye adeta destek yağıyor. Spekülatif ataklara duyarsız kalmayan yabancı yatırımcılar, Türkiye’yi hedef alan ekonomik savaşa karşı ‘Türkiye’deki Yabancı İş Adamları Platformu kurdu. İlk toplantısını dün İstanbulda yapan yatırımcıların; beş yıl içerisinde Türkiye’ye 100 milyar dolarlık yatırım yapması hedefi var.

Yerli cep için güçbirliğiyaptılar

Türk Telekom ile Vestel, yerli ürünlerin kullanılmasını teşvik amacıyla yıl sonunda çıkarmayı planladıkları Vestelcell ürününe yönelik iş birliği anlaşması imzaladı.

S&P ve Moody’s Trump’ın emrinde!

"Bağımsız” kredi derecelendirme kuruluşları, Trump’ın işaretiyle Türkiye’ye saldırıya geçti. ABD Başkanının “Neler olacağını göreceksiniz” sözünden saatler sonra ABD merkezli S&P ve Moody’s Türkiye'nin kredi notunu düşürdü.

Katar’la Türkiye arasında köprüyüz

Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür, Katarlı işadamlarının Türkiye’ye yatırım iştahının arttığını söyledi. Gür, “Biz de Katar sermayeli bir banka olarak milli para ile ticaretin artması, şirket evlilikleri ve ortak iş yapma iştahı içindeki iş adamlarına köprü olacağız” dedi.

Katar’la Türkiye arasında köprüyüz

Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür, Katarlı işadamlarının Türkiye’ye yatırım iştahının arttığını söyledi. Gür, “Biz de Katar sermayeli bir banka olarak milli para ile ticaretin artması, şirket evlilikleri ve ortak iş yapma iştahı içindeki iş adamlarına köprü olacağız” dedi.

Asla pes etmeyeceğiz

Ticaret Bakanlığı İstişare Kurulu’nun ilk toplantısında güçbirliği ve kararlılık vurgusu çıktı. Toplantının ardından açıklanan deklarasyonda, “Birlik ve beraberlik halinde aşamayacağımız engel, bertaraf edemeyeceğimiz tehdit, başa çıkamayacağımız rakip yoktur. Durmayacağız, yorulmayacağız ve asla pes etmeyeceğiz” denildi.

'S&P'nin aldığı kararlar yok hükmündedir'

İstanbul Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kopuz, S&P'nin not kararına ilişkin "Gerek reel sektörde, gerekse finans ve bankacılık sektöründe piyasaları rahatlatacak bu hamlelerin ardından, yıllardır yaptığı tetikçiliğe devam eden S&P gibi sicili bozuk kurumların aldıkları mesnetsiz kararlar, bize göre yok hükmündedir. Dikkate bile almıyoruz" dedi.

Tedbir sevinci

İki bakanlıkça dün açıklanan destek paketleri iş dünyasınca sevinçle karşılandı. İş dünyası örgütlerinin temsilcileri, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın reel sektör için açıkladığı yeni tedbir paketini memnuniyetle karşıladı.

Ekonomiye koruma kalkanı

Hazine ve Sanayi bakanlıkları, kur saldırısına karşı iş dünyası ve sektör temsilcileri ile bankaları korumak için yeni tedbir paketleri açıkladı. İhracata kolaylıklar getiren paketlerde KOSGEB alacaklarına 2019’a kadar erteleme geliyor. Ayrıca, yatırım ve teşvik belgesi başvuru ücreti de kalkıyor.

Destek bayramı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, reel sektör için yeni tedbir paketi geliştirildiğini açıkladı. Türkiye Bankalar Birliğinin; kur saldırısına karşı geliştirilen aksiyon planı kapsamında üye bankalara tavsiye ettiği beş maddelik paket, kredi borcu bulunan şirketlerin elini rahatlatan maddeler içeriyor.

Kredi derecelendirme kuruluşlarından Türkiye kararı

Standard&Poor's, Türkiye'nin yabancı para cinsinden kredi notunu "BB-"den "B "ya düşürdü, görünümünün "durağan" olduğunu, Moody's ise kredi notunu "Ba2"den "Ba3"e düşürdüğünü, görünümünü "negatife" çevirdiğini bildirdi.

Savunma Sanayi Başkanlığından Türk Lirası kararı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, aldığı yeni karar ile imzalanmış olan sözleşmeler kapsamında dolar olarak verilmiş teminatların Türk Lirasına çevrilmesi ve ilk defa imzalanacak sözleşmeler kapsamında verilecek olan teminatların da Türk Lirası olarak belirledi.

Borsa İstanbul'da işlem gören altın hissleri

Haftalık bazda Borsa İstanbul'da (BIST) işlem gören hisse senetleri ortalama yüzde 6,54, altın yüzde 8,89, dolar yüzde 6 ve avro da yüzde 5,96 değer kaybetti. Kapalıçarşı'da 24 ayar külçe altının gramı günü yüzde 7,04 artışla 232,50 liradan tamamladı.

ABD'ye karşı ortak duruş

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, Fransa Ekonomi Bakanı Maire ile yaptığı görüşmede ABD yaptırımlarına karşı birlikte ve işbirliği içerisinde hareket etme kararı aldı.

BDDK'dan kur ataklarına karşı önlem

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Forward işlemlerine sınır getirdi. BDDK'dan yapılan açıklamada, bankların TL alımında Forward işlemlerine yüzde 25 sınırlama getirdiğini duyurdu.

Borsa günü yükselişle kapattı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, haftanın son gününü yüzde 1,83 değer kazancıyla 88.734,76 puandan kapattı.

Albayrak CEO'su Bolat: Türk milleti yek vücut olmuştur

Brunson konusunda yargı bağımsızlığını tanımayan ABD'nin, Türkiye'ye karşı ekonomik saldırı başlatmasının ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde milli bir mücadele başladı. Yeni Şafak, TVNET ve yenisafak.com başta olmak üzere Albayrak Grubu'nun tüm yayın mecraları da milli kampanyaya destek olacak bir çalışma başlattı. Albayrak Grubu'nun milli hamlesine ilişkin, Albayrak CEO'su Doç. Dr. Ömer Bolat, "Bu saldırı karşısında da Türk milleti yek vücut olmuştur. Bu ülkenin bir parçası olarak mil...

Sağlık Bakanlığı: Avro'daki artış ilaçları etkilemiyor

Sağlık Bakanlığı avro değerinde yaşanan artışın ilaç fiyatlarını etkilemediği, tedarik noktasında ise her hangi bir problemin bulunmadığını açıkladı. Bakanlık açıklamasında, yerelleşmeyi kabul eden 413 üründen bazılarının da yerelleşme çalışmalarının tamamlanıp yerli üretime başlanıldığını bildirdi.

Yeni kredi paketi geliyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı yeni bir kredi paketi üzerinde çalışıldığını açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada yeni kredi paketinin KOBİ'lerin finansmanı amacıyla hayata geçirileceği belirtilirken detayların ise en kısa süre içerisinde kamuoyu ile paylaşılacağı duyuruldu.

Millet oyunu gördü

Türkiye’nin son haftalarda maruz kaldığı ABD merkezli ekonomik darbe girişiminin Başkan Erdoğan’ın liderliğinde bertaraf edilmesinin ardından toplumun farklı kesimlerinin ilk günden bu yana sergilediği milli duruş raporlara da yansıdı. İstanbul Üniversitesi’nin döviz krizi üzerine yaptığı araştırmada, toplumdaki her 4 kişiden 3’ünün yaşanan süreci 'siyasi kriz' olarak algıladığını gösterdi. Araştırmada ayrıca, Erdoğan’ın kriz sürecindeki duruşunu destekleyenlerin oranı yüzde 65 olurken, 'Ülkem i...

KOBİ'lerin finansmanı için yeni paket

Hazine ve Maliye Bakanlığı, KOBİ’lerin finansmanı amacıyla TOBB, özel ve kamu bankalarının katılımıyla yeni bir kredi paketi üzerinde çalışıldığını açıkladı.

Tatil rezervasyonlarında 'e-posta' uyarısı

Kurban bayramının 9 güne çıkması ve tatil için hazırlıkların başlamasıyla oteller içinde rezervasyon aramaları hız kazandı. Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, "Tatile gittiğimizde seçtiğimiz oda ile karşılaşmazsak, bir e-posta kaydıyla bütün haklarımızı geri alabiliriz. Tüketici, cenazesi, düğünü oluyor, parası ve imkanı olmuyor, arabası arızalanıyor, bir şekilde gidemiyor. Sözleşmelerden vazgeçme noktasında bir hakkımız var, ona çok dikkat etmemiz gerekiyor. Eğer dönem başlamamışsa...

Çinlilerin markaja aldığı il

Çin pazarında büyük ilgi gören Aydın İnciri ihracatında hareketlilik yaşanmaya başladı. Bu yıl Çin’e olan incir satışını 3-4 kat artırmayı hedefleyen ihracatçılar, Amerika’nın Türkiye’ye yönelik tutumunun ardından ihracatta Türk ve Çin parasını kullanma kararı aldı.

Merkez Bankası yıl sonu dolar beklentisini açıkladı

Merkez Bankası yıl sonu beklenti anketini açıkladı. Yıl sonu dolar kuru beklentisi 5.96 oldu. Anket sonuçlarına göre, 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 11,07 iken, bu anket döneminde yüzde 12,96 oldu.

'Panik havası estirmek isteyenlere prim vermeyeceğiz'

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, bu dönemin riski yönetme dönemi olduğunu ifade ederek, "Reel sektör olarak karşı tedbir alacak imkanlarımız var. Bu dönem sermaye yeterliliğimizi iyi yöneteceğiz, likiditemizi iyi düzenleyeceğiz. Panik havası estirmek isteyenlere prim vermeyeceğiz" dedi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.