Turistler provokasyona gelmedi!

Almanya, önümüzdeki ay gerçekleşecek genel seçimlere Türkiye karşıtlığı üzerinden hazırlanıyor. Bu kapsamda Alman Dışişleri Bakanı Gabriel'in Türk turizmini hedef alma çabaları ise sonuçsuz kaldı. Avrupa'lı seyahat şirketleri, Türkiye'nin en popüler son dakika yerlerinden biri olduğunu açıkladı.

Rambo'yu arabayla takas edecek

Kayseri'de Kurban Bayramı'na sayılı günler kala kurban pazarlarında hareketlilik başladı. Geçen seneye göre kurbanlık fiyatlarının arttığı gözlenen pazarlarda, vatandaşlar kendilerine uygun kurbanlığı bulmaya çalışıyor.

20 günde yüzde 133 kazandırdı

Yılbaşından bu yana rekor üstüne rekor kıran ve aşırı talebi karşılayamadığı için 1 Ağustos'ta ikiye bölünen Bitcoin'in "diğer yarısı" Bitcoin Cash, bölünmeden bu yana yüzde 133 arttı.

Türk tekstil ihracatçılarına "rekabet" uyarısı

Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) Yönetim Kurulu Başkanı Atınç Abay, AB ve ABD'nin yerli sanayilerine yönelik yatırım kararı almasıyla tekstil sektöründe yeni bir rekabet ortamının oluşabileceğini, buna karşı önlemlerin şimdiden alınması gerektiğini bildirdi.

37 yıl sonra çalışmaya başladı

Antalya'nın Alanya ilçesinde yaklaşık 37 yıl önce gündeme gelen ancak çeşitli nedenlerle hayata geçemeyen teleferik, 5 yıl süren bir çalışmanın ardından hizmete girdi. Teleferik 900 metrelik hatta, 17 kabinle vatandaşları taşıyor.

Spot piyasada elektrik fiyatları

Spot piyasada bir megavatsaat elektriğin fiyatı, yarın için en yüksek 222,84 lira, en düşük 128 lira olarak belirlendi.

Yerfısıtğında 150 bin ton rekolte bekleniyor

Osmaniye Ticaret Borsası Başkanı Sait Çenet, 2017 hasat döneminde iklim şartlarında olumsuz bir durum yaşanmazsa 150 bin ton civarında ürün hasadı beklendiği söyledi.

Açılışı sürprizle yaptılar

Karadeniz'de çapari ile avlanma yasağının 15 Ağustos'ta sona ermesinin ardından denize açılan balıkçılar sevindiren bir manzarayla karşılaştı.

İki çeyrek altın fiyatına sakız

Birçok bölgede kendiliğinden yetişen Kenger bitkisinin kökünden elde edilen sakızın kilogram fiyatı 600 TL. Otundan salatası olan, kökünden de sakızı yapılan Kergen, birçok rahatsızlığa da iyi geliyor

Kurban Bayramı tatili uçak bilet fiyatlarını artırdı

Bayram tatili otellerde boş oda bırakmazken, uçak bileti fiyatlarını da uçurdu. Ortalama bilet fiyatları 350 liraya ulaşarak, belirlenen 352 liralık tavan fiyatı yakaladı. Bazı uçuşlarda talep edilen fiyatlar da 500 liranın üzerine çıktı.

'Türkiye 5G tartışması yaşamayacak'

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, "4,5G ihalesinde 'teknoloji lisanslamak yerine spektrum ihalesi' yapıldı. Devrim niteliğindeki bu kararla bugün dünyada 5G ihalesi dolayısıyla yaşanan tartışmaların Türkiye'de yaşanmayacağını düşünüyorum" dedi.

Kartlar yuva için çıktı

Bu yılın ilk yarısında kuyum ve mobilya sektörüne yönelik banka ve kredi kartlarıyla 17,5 milyar liranın üzerinde harcama yapıldı. Son 5 yılda mobilya ve kuyum sektöründe kartlarla yapılan harcama tutarı 160 milyar liraya dayandı.

Torosların balı yüz güldürdü

Antalya'nın Akseki ilçesinde bin 250-2 bin metre yükseklikteki yaylalarda organik üretilen balın hasadına başlandı, 5 bin kovandan 50 ton bal üretimi bekleniyor.

Bayram tatili turizm sektörünü hareketlendirdi

Kurban Bayramı tatilinin uzatılmasının ardından rezervasyonlarda yoğunluk yaşanan Batı Akdeniz bölgesinde otellerdeki hazırlıklar tamamlandı, Muğla'daki bazı otellerin doluluk oranlarının yüzde 100'e ulaştığı için satışların durdurulduğu öğrenildi.

'Kurban sayısı ülkelerin hayvan varlığıyla yarışıyor'

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, "80 milyon nüfusu, 5 milyonu aşkın sığınmacısı ve yabancısıyla çok büyük bir ülke olan Türkiye’nin hemen her alanda olduğu gibi Kurban Bayramı’nda kesilecek kurban sayısı da olağanüstü rakamlara ulaşacak. Bayramda kesilecek büyükbaş hayvan sayısı 102 ülkenin sığır, küçükbaş hayvan sayısı ise 136 ülkenin koyun varlığından daha fazla olacak" dedi.

"Yapılandırma mağdurlarına ikinci şans" talebi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Yapılandırması bozulanların ilk taksitini ödeyip yapılandırmalarını devam ettirebilmeleri için bir defaya mahsus hak tanınacak şekilde yasal düzenleme yapılmalı." önerisinde bulundu.

TOKİ İstanbul'da bin 892 konutu kurayla satacak

İstanbul Kayaşehir'de mahalle konseptiyle orta gelir grubu için inşa edilen bin 892 konut, kura yöntemiyle 4 Ekim'de sahiplerini bulacak.

Emekliye zam ve ikramiye

Emeklilerin ve memurların alacağı 4 ayrı zam oranı ile bayram ikramiyesi başta olmak üzere diğer sosyal haklarla ilgili kararın yarın açıklanması bekleniyor.

Küçük çocuklu ailelere önemli uyarı

Beril bebeğin stor perdeyle oynarken boğulması üzerine Gümrük ve Ticaret Bakanlığı aileleri uyardı: Milyonlarca evde bu tür kordonlu perdeler güvensiz olarak kullanılıyor. Küçük çocuklu aileler, kordunsuz ve zincirsiz perde kullanmalı.

Tıbbi testler Almanya'ya değil Türkiye'ye gelecek

Sağlık sektörüne büyük destek. Türkiye; Ortadoğu, Balkanlar ve Afrika’nın referans laboratuvarı olacak. Yurtdışında gönderilen ve maliyeti yüksek olan tıbbi testler artık Türkiye’de yapılabilecek.

5 yıl geçmeden cenaze ödeneğini almayı unutmayın

SGK, ölüm sonrasında geride kalanlar için ölüm aylığının yanında çok bilinmese de cenaze ödeneği ödüyor. Genelde unutulan bu ödeme için 5 yıllık zamanaşımı söz konusu. Bu yıl için belirlenen ödenek ise 531 lira.

Başbakan'dan memur açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, Vietnam ziyareti öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlarken memurlarla da ilgili bir açıklama yaptı. Başbakan, "Memurlarımızı, çalışanlarımızı enflasyonun altında bir ücrete mahkum etmeyeceğiz. Enflasyon kayıplarını vereceğiz bir takım yan imkanlarla bunun üzerinde bazı imkanları sağlamış olacağız” dedi.

Emekliye zam ve ikramiye

Emeklilerin ve memurların alacağı 4 ayrı zam oranı ile bayram ikramiyesi başta olmak üzere diğer sosyal haklarla ilgili kararın yarın açıklanması bekleniyor.

39 yıl sonra Vietnam’a ilk ziyaret

Başbakan Binali Yıldırım, Uzakdoğu’nun yükselen iki ekonomisi Singapur ve Vietnam’a önemli bir ziyaret gerçekleştirecek. Ziyaretin en önemli hedefi iki ülkeyle ekonomik ilişkileri yükseltmek. Bu amaçla hem Singapur hem Vietnam’da İş Forumları düzenlenecek. Bu hafta yürürlüğe giren Türkiye-Singapur Serbest Ticaret Anlaşması’nın da ikili ticareti arttırması bekleniyor.

Bu kampanyalar ev sahibi yapacak

Yüksek faiz kıskacıyla mücadele eden müteahhitler, bir yandan yeni projeler geliştiriyor bir yandan da alımı kolaylaştıracak finansman modelleri geliştirme derdinde. Her bütçeye uygun ödeme planıyla alıcıya ulaşmayı amaçlayan firmalar, bayram tatilinde de mesaiye yapacak.

KDV reform yükü 140 milyar TL

Maliye Bakanlığı’nın mercek altına aldığı KDV Kanunu’nda İngiltere modelinde karar kılınırsa, devreden KDV’nin iade tutarının 140 milyar lirayı bulabileceği belirtiliyor. Bunun 70 milyarı hemen ödenmesi gereken tutar. Mevcut sistemde değişik sektörlere sağlanan 60’tan fazla istisnanın kaldırılması da gündemde. Bütçe yükünü azaltması beklenen ara formülde, devreden KDV tutarının 15 milyar liraya düşeceği belirtiliyor.

HAVELSAN Katar sınavını geçti

HAVELSAN’ın, Katar Hava Kuvvetleri için geliştirdiği KATAR AW139 Helikopter Simülatörü Entegre Eğitim Merkezi Projesi, saha kabul testlerinden başarıyla geçti.

Havalı büyüme

Uluslararası hava taşımacılığı sektörü son on yılda yüzde 5,6 büyürken, Türkiye’de bu oran yüzde 14’ü buldu. Türkiye’de son 10 yılda yolcu uçağı sayısı yüzde 265, balon sayısı yüzde 337, iş jeti sayısı yüzde 41,8 arttı.

Sahada kazanıp borsada kaybettiler

Borsa İstanbul’da işlem gören spor şirketleri Süper Lig’in başlamasıyla ilk maçlarında puan kazandı ancak geçen hafta yatırımcılarına kaybettirdiler.

Konya YHT Garı yılda 3 milyon yolcuya hizmet verecek

Başbakan Binali Yıldırım tarafından temeli atılan Konya Yüksek Hızlı Tren (YHT) Garı'nın yılda 3 milyon yolcuya hizmet vermesi bekleniyor.

Bakanlıktan yerli marka otomobil projesiyle ilgili açıklama

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca, yerli marka otomobil projesi için ortak girişim grubu oluşturulduğu yönünde şirket isimleri verilerek yayımlanan haberlerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Ulaşımda 'havalı' büyüme

Uluslararası hava taşımacılığı sektörü son on yılda yüzde 5,6 büyürken, Türkiye'de bu oran yüzde 14'ü buldu.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.