Rusya 1 Aralık'ta alıma başlıyor

Rusya yılan hikayesine dönen 'domates' alımı için nihayet tarih verdi. Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, dün yaptığı açıklamada 50 bin ton Türk domatesi için alımların 1 Aralık'ta başlayacağını açıkladı. Yaşanan gelişmeyi değerlendiren sektör temsilcileri ise; olaya farklı yaklaşıyor.

2020 hedefi 1 trilyon dolar

Türkiye’nin son 3 yıllık orta vadeli programı (OVP) ile yıllık yüzde 5,5 büyüme hedeflenirken, gayrisafi yurtiçi hasılanın 2020 yılında 1 trilyon 74 milyar dolar olması öngörülüyor. Kişi başına düşen gayrisafi yurtiçi hasıla tutarının da 13 bin doları aşması bekleniyor.

Gümrükteçifte müjde

2,5 ay kapalı kalan Cilvegözü Sınır Kapısı, İdlib’de sağlanan güvenliğin ardından ticari TIR’lara da açıldı. Yeniden ihracatın başladığı Suriye’ye yıllık 100 bin TIR’dan fazla giriş olacağını belirten UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, bu sayının aşılabileceğinin altını çizdi. İran'ın ithalatta Türkiye’ye uyguladığı konsolosluk onayını kaldırması ihracatçıya çifte açılım oldu.

At sırtındaki ekonomi 3,5 milyar

İnsanoğlunun en kadim dostu atlar, teknolojik gelişmeyle birlikte kenara itilse de sırtında hala büyük bir ekonomik değer taşıyor. Yarış atçılığı, binicilik ve geleneksel atlı sporların Türkiye’de oluşturduğu ekonomik büyüklük 3,5 milyar lirayı buluyor. 84 bin kişinin istihdam edildiği bu sektör, 300 bin kişinin de geçim kaynağı.

Kuzey Irak yasağından9 şirket etkilenecek

MGK’da alınan karar doğrultusunda, Kuzey Irak bölgesine uygulanacak uçuş yasağı için NOTAM yayınlandı. Yasaktan 9 yabancı havayolu şirketi de etkilenecek.

Vergi Kanunu'nun 16 maddesi daha kabul edildi

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, kamuoyunda "Torba Tasarı" olarak bilinen Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve KHK'larda Değişiklik Tasarının 16 maddesi daha kabul edildi. Kamu ihalelerinde istekli ve yükleniciler, sigorta şirketlerinden alacakları kefalet senedini teminat mektubu olarak verebilecek. 1 Ocak 2017 tarihinden geçerli olmak üzere net borç kullanım tutarına 37 milyar TL ilave edilecek.

EBRD'den TANAP için 500 milyon dolar finansman

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Yönetim Kurulunca, TANAP için Azeri şirket SGC'ye 500 milyon dolarlık kredi verilmesi onaylandı.

'Taşeronlarla ilgili düzenleme yıl sonuna kadar Meclise gelecek'

Maliye Bakanı Naci Ağbal, taşeronlarla ilgili düzenlemenin yıl sonuna kadar Meclise geleceğini, uzun bir kanun olmayacağını ve hızlı şekilde TBMM'den geçeceğini düşündüklerini söyledi.

'Yılda 150 bin dolarlık tohum da ihraç ediyoruz'

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Türkiye'nin tohum üretmediği yönünde algı yaratıldığını belirterek "Biz yerli tohum üretiyoruz ve İsrail'e domates tohumu satıyoruz. Yılda 200 milyon dolarlık tohum alıyoruz, 150 bin dolarlık tohum ihraç ediyoruz" dedi.

Marmarabirlik fiyatları erken açıkladı

Bu yıl ortaklarının talebi üzerine ürün alımları başlamadan fiyatları açıklayan Marmarabirlik, tavan fiyatı 180 tane için 9,80 TL, taban fiyatı da 410 tane için 4 TL olarak karara bağladı. Yağlık zeytin fiyatı da 3 TL olarak belirlendi. Ürün alımlarına ise 25 Ekim’den itibaren başlanacak.

İstanbul'daki yeni metro projeleri konut fiyatlarına değer kattı

İstanbul'da ulaşımı büyük ölçüde kolaylaştıran bir toplu taşıma sistemi olan metro ile ilgili projeler arttıkça, metronun ulaştığı bölgelerdeki konut fiyatlarında da artış yaşanıyor. Metronun geldiği bölgeler arasında satılık konut fiyatında en çok artış son 5 yılda yüzde 131 ile İçerenköy'de gerçekleşti. Aynı dönemde en çok kiralık konut fiyatı artışına ise yüzde 97 ile Kaynarca ulaştı.

Rusya ve Türkiye domates konusunda anlaşmaya vardı

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Türkiye'den domates alımı yasağının kaldırılması konusunda Ankara ile prensip anlaşmasına vardıklarını belirtti. Novak'a göre, söz konusu anlaşma, Rusya'nın aralıktan başlayarak 4 Türk şirketinden 50 bin ton domates almasına izin veriyor.

’Turkuaz taksi’ye yoğun ilgi

Geçtiğimiz hafta hizmete başlayan ve yüzde yüz elektrikle çalışan turkuaz renkli taksi İstanbullulardan yoğun ilgi gördü. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Yahya Uğur, “Olağanüstü güzel tepkiler alıyoruz. İstanbul’daki müşterilerimiz gerçekten buna layık” dedi.

Domatesin fiyatı yüzde 50 arttı

Yıllık 700 bin tonluk üretimi ile Türkiye'de domates için önemli bölgelerden Mersin'de soğuk havayla birlikte yaylalarda kırmızı domates azalırken, fiyatlarda artış yaşanıyor.

'Mucize bitki'nin hasadı başladı

Karabük'ün Safranbolu ilçesiyle özdeşleşen, boya, yemek, kozmetik, ilaç ve gıda sektörü gibi birçok alanda kullanıldığı için "mucize bitki" olarak adlandırılan safranın hasadına başlandı. Safran üreticisi Yılmaz, "Çiçeklenme öncesinde yağmur da aldı tarla, çok güzel çiçek veriyor. İnşallah bu yıl umduğumuz ürünü alacağız" dedi.

Taşınmaz satışından 3 yılda 7,2 milyar lira gelecek

Gelecek 3 yılda aralarında lojman, sosyal tesis ve arsaların bulunduğu taşınmaz satışından 7 milyar 182 milyon 647 bin lira gelir elde edilmesi bekleniyor.

TSK'ya süvari atı ve topçu beygiri alınacak

Türk Silahlı Kuvvetlerine alınacak hayvanlar arasında en pahalısı 6 bin lira ile süvari beygiri olacak. Gelecek yıl da ordunun ihtiyacı doğrultusunda hayvan alımına devam edilecek.

'Türk havacılığı her yıl yüzde 15 büyüyor'

Onur Air Genel Müdürü Tosun, "Türkiye'de havacılık dünya standartlarının çok üzerinde. Dünya sivil havacılığı yüzde 5-5,5 civarında, Türk havacılığı ise her yıl yüzde 15 büyüyor. Türkiye'de sıfırdan Airbus'larda, Boeing'lerde uçabilecek pilotlar yetiştiriyoruz. Türkiye'den yurt dışına giden çok pilot oluyor. Hatta gelip Türkiye'den yurt dışına pilot götürüyorlar. Yani Türkiye'de dünya havacılık sektörü için iyi pilotlar yetiştiriyoruz" dedi.

Memurun fazla mesai ücretleri artıyor

Devlet memurlarının 1 lira 83 kuruş olan saat başı fazla çalışma ücreti, yeni yılda yüzde 7,6 artışla 1 lira 97 kuruşa yükselecek. Özel kalem personeliyle makam şoförleri ise saat başına 2,08 lira fazla mesai alacak.

Ordu’ya 12 bin kişilik istihdam müjdesi

Ordu’da son dönemde kamulaştırma çalışmaları hızlanan Altınordu ve Fatsa Organize Sanayi Bölgesi (OSB) çalışmaları tam gaz sürerken, her iki OSB’nin faaliyete geçmesiyle 12 bin kişinin istihdam edileceği belirtildi.

Beşiktaş hisseleri güne yükselişle başladı

Beşiktaş hisseleri, futbol takımının dün UEFA Şampiyonlar Ligi'nde aldığı galibiyetin ardından güne yüzde 3,11 artışla 4,64 liradan başladı.

Yargıtay'dan emeklilerle ilgili önemli karar

Yasalara göre; emekli maaşlarına kredi ve kredi kartı borcu nedeniyle haciz konulamıyor. Ancak Yargıtay’ın son verdiği karar emeklileri üzeceğe benziyor.

Tüketiciler tarafından bir defada ödenecek

Elektrik dağıtım şebekesine yapılacak bağlantılarda alınan bedellerin, tüketiciler tarafından ilgili dağıtım şirketine bir defada ödenmesi kararlaştırıldı.

2018'de tamamlanması bekleniyor

İstanbul Ankara yüksek hızlı tren hattına entegre edilmesi için kapatılan, Halkalı Sirkeci arasında devam eden banliyö tren hattındaki çalışmalarda gelinen son durum havadan görüntülendi.

Emekliye 70 liraya tatil

Emeklilere ucuz seyahat imkanı için işbirlikleri yapan TÜED, Antalya’da her şey dahil günlük 70 liraya tatil yaptırıyor. İsteyenlere 9 taksit fırsatı da sunuluyor.

Sanayi elektriğinde artık tarife açıklanmayacak

1 Nisan 2018’de uygulamaya girmesi öngörülen düzenleme ile sanayi elektriğinde artık tarife açıklanmayacak.

Bitlis kara kovan balı dünya üçüncüsü oldu

Bitlis kara kovan balı, 120 ülkeden 600 yarışmacının katıldığı 45. Apimondia Arıcılık Kongresinde dünya üçüncüsü oldu.

THY ikram hizmetinde D0&Co yerine SATS ile anlaştı

Türk Hava Yolları İstanbul Yeni Havalimanı için ikram hizmetleriyle ilgili Singapurlu SATS şirketi ile iyi niyet anlaşması imzaladı. Singapurlu şirketin 120 milyon dolar yatırım yapması bekleniyor.

Ödül kazanan 35 eseri TOKİ projelendirecek

TOKİ tarafından “Mahalle” temasıyla düzenlenen “7 İklim 7 Bölge Ulusal Mimari ve Kentsel Tasarım Fikir Yarışması” sonuçlandı. 35 eser ödüle layık görüldü. TOKİ Başkanı Ergün Turan, ödül kazanan projeleri konsepte uygun yerlerde projelendireceklerini söyledi.

İmalatçı KOBİ’ye büyük kaynak

Üretimi desteklemeye dönük projelere bir yenisi daha eklendi.KOSGEB’in Türkiye genelinde imalat sanayii sektöründeki KOBİ’lere sağlayacağı 500 milyon liralık destek için başvurular başladı. Gerekli şartları taşıyan KOBİ’lerin Cuma gününe kadar başvuruda bulunması gerekiyor.

Yarım asırlık müjde

Turizm sektöründeki yükselişi sürdürmek isteyen hükümet tedbiri elden bırakmıyor. Başbakan Binali Yıldırım; turizm bölgelerinde otellerin kiralama süresini 49 yıl daha uzatacaklarının müjdesini verdi. Yıldırım, yatırımcılara işletmeyi satın alma fırsatı da sunduklarını açıkladı. 500 işletmenin uygulamadan faydalanması bekleniyor.

Doğrudan yatırımda Avrupa dopingi

Türkiye’deki doğrudan yatırımlar, bu yılın 8 ayında 2016’nın aynı dönemine göre yüzde 28,8 artarak 4 milyar 851 milyon dolara ulaştı. Söz konusu yatırımların yüzde 79’unun Avrupa’dan olması dikkat çekerken, artan ilgi Türk ekonomisine güven olarak yorumlandı.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.