Türkiye Ekonomisi Haberleri

Bakan Albayrak'tan altın tahvil ihracı açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Hazinemizin ortaya koyduğu altın tahvil ihracı, son 2 yılda 6,5 tona yakın altının yastık altından Türkiye ekonomisine kazandırılmasına vesile olarak, kayıtdışı sermayenin ne kadar doğru kayıt içine getirildiğini ortaya koydu" dedi.

İstanbul Havalimanı'ndan Gaziantep'e seferler başlıyor

Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi, İstanbul Havalimanı'ndan Gaziantep’e 21 Aralık'ta tarifeli sefer başlatacaklarını açıkladı.

Atatürk Havalimanı'nın taşınması ertelendi

Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Havalimanı'na planlanan büyük taşınma öncesi Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan başkanlığında yapılan toplantıda taşımanın Mart ayında yapılması kararı çıktı.

Borsa günü yükselişle kapattı

Güne düşle başlayan Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 1.112,20 puan ve yüzde 1,24 artarak 91.074,11 puana çıktı.

Altın fiyatları günü yükselişle kapattı

24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 214,80 lira, Cumhuriyet altınının satış fiyatı ise 1.435,00 lira oldu.

Bedelli askerlik geliri açıklandı

Milli Savunma Bakanı Akar, bedelli askerlik başvuruları sonrası elde edilen gelirinin 9 milyar 533 milyon lira olduğunu açıkladı. Akar, bedelli askerlik için 635 bin 582 yükümlünün başvurduğunu belirtti.

'Buğday ekim alanı 7,5 milyon hektara düştü'

Ulusal Hububat Konseyi Başkanı Taşpınar, "Planlarımızı ve hedeflerimizi tarımda dünyada ilk 5'e girmek üzerine kurgulamalıyız. Hububatta en önemli sorun, stratejik ürün olan buğday ekim alanlarının daralmasıdır. 15 yıl önce 9 milyon hektar olan buğday ekim alanı 7,5 milyon hektara düştü. Bu konuda acilen yeni politikalar üretilmeli ve uygulamaya konulmalıdır" dedi.

Hazine 1,5 milyar lira borçlandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, bugün düzenlediği tahvil ihalesinde 1 milyar 507,4 milyon lira borçlandığını açıkladı.

Fındık diyarı Ordu'da çilek üretimi arttı

Tarım ve Orman İl Müdürü Yılmaz, "Kent genelinde çilek üretimi geçen yıla oranla yaklaşık 200 ton artarak 900 tona yükseldi" dedi

ABD'li ekonomistler Fed'den 'güvercin' faiz artışı bekliyor

Amerikalı ekonomistler, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu hafta, 2018'in son faiz artışını yapacağını ve gelecek yıla yönelik faiz artışı beklentisini 3'ten 2'ye düşürmesini bekliyor.

Hintli bakandan sürpriz çıkış: Yerel parayla çalışabiliriz

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ının Hindistan ziyaretinde Ticaret ve Sanayi ile Sivil Havacılık Bakanı Suresh Prabhu'dan sürpriz bir çıkış geldi. Bakan Prabhu, Hindistan'ın bazı ülkelerle yerel paralarla ticaret yaptığını, Türkiye ile de memnuniyetle çalışabileceklerini söyledi.

Mobilya sektöründe KDV etkisi: Satışlar yüzde 30 arttı

MOSFED Yönetim Kurulu Başkanı Güleç, "15 Kasım'dan bu yana KDV indiriminin etkisini ciddi şekilde görüyoruz. KDV indirimi son bir ayda mobilya satışlarımızı yüzde 30 artırdı" dedi.

Türk topraklarına ulaştı: 100 gün içinde başlayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan ikinci 100 günlük planda enerji tarafını ilgilendiren 15 önemli projede yer aldı. Türkiye'yi önemli bir doğal gaz merkezi haline getirecek olan ve geçtiğimiz günlerde deniz tarafı tamamlanan TürkAkımı'nın kara tarafı için de harekete geçiliyor. Yine 100 gün içerisinde Akdeniz'de ikinci sondaj başlayacak, bin maden sahası da ekonomiye kazandırılacak.

Türkiye'de bir ilk gerçekleşti: İlk fazı devrede

Japon teknoloji şirketi Panasonic ve Seferoğlu Elektrik ortaklığıyla Kayseri'de Türkiye’nin ilk yenilenebilir enerji kooperatifine ait çatı tipi güneş enerjisi santralinin birinci fazı devreye alındı.

Doğudan 11 ayda 1,6 milyar dolarlık ihracat

Doğu Anadolu İhracatçılar Birliğinin sorumluluk sahasındaki 17 ildeki firmalarca bu yılın ocak-kasım döneminde 1 milyar 623 milyon dolarlık ihracat yapıldı.

TESK'ten 'sigorta primi' talebi

TESK Genel Başkanı Palandöken, "Esnafımızın durumu göz önüne alınarak sigorta primlerinin yüzdesi aşağı çekilmeli" dedi.

Pitaya bahçesi servet kazandırıyor

Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde son yıllarda artan pitaya bahçeleri sahiplerine servet kazandırıyor. Bakımı kolay, masraf yapmadan üretilebilen pitaya meyvesi, turfanda üretimin yerini almaya başladı. Tanesi 7 liradan satılan meyveye büyük rağbet görüyor.

2018 'enerji' yılı oldu

Türkiye ve dünyada yılın ilk yarısında enerji sektörü yoğun gelişmelere sahne oldu. Akkuyu NGS'nin temeli atıldı, Star Rafinerisi üretime başladı, TANAP hizmete girdi ve TürkAkım'ın deniz geçişi tamamlandı.

Türkiye'nin yurt dışı varlıkları 230 milyara geriledi

Türkiye'nin yurt dışı varlıkları ekimde 2017 sonuna göre yüzde 1,1 azalarak 230,3 milyar dolara geriledi. Bu dönemde yurt dışı yükümlülükler de yüzde 18,6 düşüşle 565,4 milyar dolar oldu.

Milyonlarca kişiye iş kapısı açılacak

2019 istihdam yılı olacak. 1 milyon 250 bin kişi istihdam edilecek, 500 bin kişi ise iş kurslarına alınacak. Öte taraftan 100 bin üniversiteliye sigorta yaptırılıp, 3 ay asgari ücret kadar harçlık verilecek. 100 bin kişi park, bahçe, okul işlerinde çalışacak, 4 milyon kişiye de danışmanlık desteği sağlanacak.

'Türkiye'nin En Büyük 500 Özel Şirketi' belli oldu

Türkiye'nin En Büyük 500 Özel Şirketi Araştırması'na göre, Türkiye'nin en büyük şirketleri Tüpraş, Türk Hava Yolları ve Petrol Ofisi oldu. Araştırma kapsamında ciro, karlılık, ihracat ve istihdam rakamlarına göre değerlendirilen şirketlere, 9 kategoride 23 ödül verildi.

Piyasalar FED'e odaklandı: İşte dolarda son durum

ABD Merkez Bankası'nın yarın açıklayacağı faiz kararı öncesi dolar/TL yeni güne 5.38 seviyesinden başladı. Euro/TL ise 6.11 civarında seyrediyor.

Atak helikopterine Filipinler yolu açıldı

Türkiye ile Filipinler arasında savunma sanayisi alanında Savunma Sanayisi İşbirliği Mutabakat Muhtırası imzalandı. Filipinler hava filosunu Atak helikopteriyle güçlendirmek isterken, atılan imzalarla devletler arasında savunma sanayisi alanındaki iş birliğinin ve ürün satışının önü açıldı. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir "(Atak helikopteri talebi) Ürünümüze güveniyoruz. Dünya platformlarında performansıyla göz dolduran bir helikopter olduğu için bu kadar ilgi çekiyor, rakiplerinin önüne ge...

Borsa günü düşüşle tamamladı

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 566,73 puan ve yüzde 0,63 azalarak 89.961,91 puana geriledi. Analistler, son zamanlarda açıklanan makroekonomik verilerin beklentilerin altında kalmasının küresel ekonomik aktiviteye ilişkin endişeleri artırdığını belirterek, buna bağlı olarak dünya borsalarında satış ağırlıklı bir seyir izlendiğini açıkladı.

35 bin sipariş aldı

MKEK mühendislerince tasarlanarak geçen yıl seri üretimine başlanan MPT-55, yüksek atış kabiliyeti, benzerlerine göre hafif ve etkili bir silah olmasıyla yurt dışına da göz kırpıyor. Birçok ülkenin şu anda MKEK’nin ürettiği silahları tecrübe ettiğini belirten Silah Fabrikası Müdürü Mehmet Ocakcıoğlu, “Eğer beğenirlerse gelecek yıllarda kendi ihtiyacımızı karşıladıktan sonra onlara da üretilecek. Önümüzdeki yıl için 30-35 bin civarında siparişimiz var” dedi.

Duvarları ören değil engelleri kaldıran kazanır

Balkan Odalar Birliği, Genel Kurulu’nu İstanbul’da yaptı. Toplantıda, Balkan ülkeleri yetkililerine seslenen Ticaret Bakanı Pekcan, uzun vadede duvarlar örenlerin değil, yollar açan, engelleri kaldıranların kazanacağını söyledi.

THY 3 büyüködüle birden uçtu

Dünyanın en çok ülke ve uluslararası destinasyonuna uçan Türk Hava Yolları (THY), ABD menşeli küresel yayın organı “Global Traveler”ın düzenlediği ödüllerde, okuyucu anketleri sonucunda belirlenen üç ödülün sahibi oldu. THY’den yapılan açıklamada, oylamaya 22 binden kişinin katıldığı ifade edildi.

Masaj koltuğunda rahat kazanç

AVM’lerden aşina olduğumuz masaj koltukları, küçük girişimci için kârlı bir yatırım aracı oldu. 2 ila 30 bin lira arasında değişen fiyatlarla alınan bu makineler, sahibine ayda 8 bin lira kazandırıyor. Neredeyse cep telefonu fiyatına denk gelen ürün; şimdilerde berber, kafe ve spor salonu gibi yerlerin gözdesi durumunda.

İhracatçıya büyük kaynak

Aktif Bank ile Afrika İhracat İthalat Bankası (Afreximbank) arasında, 50 ülkedeki 250 banka aracılığıyla Türk ihracatçılarına 1 milyar dolar dış ticaret limiti ve finansman kaynağı sağlanacak garanti anlaşması imzalandı.

Ekonomide onarım sürecine girdik

Türkiye’nin türbülanstan süratle çıktığını belirten Vakıfbank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan, ekonominin de onarım sürecine girdiğini söyledi. Özcan, “Uluslararası para ve sermaye piyasalarında da güvenin artacağı bir sürece girdik. Sermaye piyasaları yeni ürünlerle derinleşecek. 2019 yılı iyi olacak” dedi.

Tasarrufu kumbararesmiyle anlattılar

Geleneksel hale gelen dördüncü Vakıf Emeklilik Kumbara Tasarımı Resim Yarışması’nın ödülleri verildi. Dereceye giren yarışmacı çocuklar ödüllerini Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Özgür Obalı’nın elinden aldı.

6 milyon kişiye yeniden BES

Otomatik KatılımlıBES 2019’da farklı bir boyut kazanacak. 2017’de sisteme giriş çıkış yapan 6 milyon kişinin yapılan yeni düzenlemeyle birlikte 2019’da tekrar sisteme dahil edileceğini söyleyen Emeklilik Gözetim Merkezi Başkanı Taylan Türkölmez, “Çıkmış olsanız bile 2 yıl sonra tekrar sisteme alınacaksınız” dedi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.