Bir Bitcoin uyarısı da Bakan'dan geldi

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in ardından Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'den de kripto para birimi Bitcoin için uyarı geldi. Başbakan Yardımcısı Şimşek'in ''Uzak durun'' çağrısının ardından Bakan Zeybekçi ise Bitcoin'i saadet zincirlerine benzeterek uyarıda bulundu.

Dev projenin ihracatında geri sayım başladı

Türkiye'nin MİLGEM korvetlerinin ihracı konusunda Suudi Arabistan ve Pakistan ile yürüttüğü sözleşme görüşmelerinde sona gelindi.

Sabiha Gökçen'in yolcu sayısı arttı

Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'nı kullanan yolcu sayısı yılın 11 ayında 2016'nın aynı dönemine göre yüzde 5 artarak 28,7 milyona ulaştı.

Hazır giyimciler İskandinavya pazarına açılıyor

Milli gelir açısından Avrupa’nın en zenginleri arasında yer alan İskandinav ülkelerini yakın takibe alan İHKİB, bölgeye halen 800 milyon dolar civarında olan ihracatı iki yıl içinde 1 milyar doların üzerine taşımayı hedefliyor.

Kayseri için 18 Aralık uyarısı!

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'ndan Kayseri için çok önemli bir uyarı geldi. TCDD'den yapılan uyarıda; Kayseri'deki hatlara 18 Aralık günü 27 bin volt elektrik verileceğinden hatlarda gezinmenin hayati tehlike taşıdığı ifade edildi.

BDDK'ya 4 yeni üye atandı

Görev süresi dolanlar ve ayrılanlar yüzünden 7 kişilik kurulu üyesi bulunan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nda sayı 2 kişiye kadar düşmüştü. 7 ay sonra BDDK'da boşalan üyelikler için atamalar yapıldı.

80 milyar lira yerli malına gidecek

Kamu İhale Kurumu yerli üretimin desteklenmesi için harekete geçti. Mal alım ihalelerinden sonra 80 milyar lirayı bulan yapım işi ihalelerinde de yerli malı kullanılması zorunluluğu getirilecek. İhalelere katılan firmalar bakanlıkların belirlediği makine, malzeme ve ekipmanı kullanacak.

Moody's: Türk şirketlerinin likiditesi güçlü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türk şirketlerinin 2018 görünümünün negatif olduğunu belirtirken, Türk şirketlerinin likiditelerinin ise güçlü olduğuna vurgu yapıldı.

Bitcoin'e vergi geliyor

Maliye Bakanlığı, SPK ve Merkez Bankası Bitcoin benzeri kripto paranın ismini koymaya hazırlanıyor. Üç olasılık üzerinde durulurken, kripto para 'emtia' olarak adlandırılırsa buradan kazanç elde edenler gelir vergisine tabi olacak.

Az elektrik tüketen ailelere fatura desteği

CK Çamlıbel Elektrik, 3 ilde başlattığı "Tasarruf Ediyorum Projesi" kapsamında 2016 yılına göre daha az tüketim yapan 30 ailenin, elektrik faturasının bir bölümünü karşılayacak.

Az elektrik tüketen ailelere fatura desteği

CK Çamlıbel Elektrik, 3 ilde başlattığı "Tasarruf Ediyorum Projesi" kapsamında 2016 yılına göre daha az tüketim yapan 30 ailenin, elektrik faturasının bir bölümünü karşılayacak.

150 liralık fiyatı ile gram altınla yarışıyor

Kış balığı lüfer Rusya'ya kaçınca fiyatı da altının gramı ile yarışır hale geldi. Av yasağının sona ermesine rağmen lüferin kilo fiyatı 150 liralık fiyatı 153 liradan satılan gram altına yaklaştı.

İngiliz Kraliyet ailesi bu lezzete bayılıyor

Dünyanın en kaliteli inciri kabul edilen ve sadece Bursa'da yetişen "Bursa siyahı", bu yıl Çin'den Kanada'ya Katar'dan Hong Kong'a kadar 49 ülkeye ihraç edildi. Ürünün pazarlanma değerinin yükseldiği bu yıl, kilogram başına dış satım fiyatı 2,25 dolardan 2,87 dolara yükseldi. En fazla Bursa siyahı alan ülkeler Almanya, Hollanda ve İngiltere olurken, kilogram başına en fazla ödemeyi ise Kanada ve Hong Kong yaptı.

İşte tarihteki ilk balon: Lale Çılgınlığı

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in Bitcoin uyarısında dile getirdiği 'Lale Çılgınlığı' benzetmesi dikkat çekti. Peki tarihte 'Lale Balonu' olarak da bilinen 'Lale Çılgınlığı' nedir? İşte tarihte ilk balon olarak bilinen lale spekülasyonunun detayları...

Milyonların gözü bu haberde

Asgari ücret karşılığı çalışan milyonlarca kişi, yıl sonu yaklaştıkça 2018 asgari ücret zammını merak ediyor. Halen bekar bir işçi için vergiler ve kesintiler düştüğünde net bin 404 lira 6 kuruş olarak uygulanan asgari ücret yaklaşık 7 milyon çalışanı doğrudan ilgilendiriyor. Peki 2018 asgari ücret zammı ne kadar olacak? 2018’de asgari ücret kaç TL'ye çıkacak? Görüşmeleri başlayan asgari ücrete ilişkin tüm detaylar haberimizde…

100 bin kişiyi ilgilendiren döner oylaması

Avrupa'daki binlerce dönerci arasında büyük endişe yaratan dönerde fosfat kullanımının yasaklanması ile ilgili tasarı bugün Avrupa Parlamentosu'nda oylanacak. Oylamadan yasak çıkması halinde dönerin yapım ve pişirme şekli değişecek.

'Bitcoin lale çılgınlığını geçti uzak durun'

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Bitcoin'in lale çılgınlığını geçtiğini, uzak durulması gerektiğini açıkladı. Şimşek, "Bu spekülasyondan uzak durulmalı. Bitcoin fiyatı aniden aşırı derecede yükselebileceği gibi daha sonra çöküşe de geçebilir" dedi.

Sürücüsüz metronun açılış tarihi belli oldu

İstanbulluların heyecanla beklediği Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metrosu için güzel haber geldi. Türkiye'nin ilk sürücüsüz metrosu 15 Aralık Cuma günü açılacak.

Ekim ayı dış ticaret endeksleri açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu 2017 yılı Ekim ayı dış ticaret endekslerini açıkladı.Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ihracat birim değer endeksi yüzde 2,9, ithalat birim değer endeksi de yüzde 8 arttı.

Dolar yeni güne nasıl başladı?

Serbest piyasada dolar ve avro 13 Aralık Çarşamba sabahına yükseliş ile başladı. Doların fiyatı yeni güne 3,8390 liradan, euro ise 4,5140 liradan başladı. Önceki kapanışta dolar 3,83 liradan, euro ise 4,4990 liradan satılmıştı.

Türkiye Kart geliyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ‘Türkiye Kart’ isimli yeni bir kart çıkaracaklarını belirterek, "PTT’den alınacak bu kartla tüm illerde toplu taşımaya binilebilecek. Müzeler, parklar, para transferleri için tek kart yeterli olacak" dedi.

Altının gramı ne kadar oldu?

Altın fiyatları 13 Aralık Çarşamba gününe düşüşle başladı. Altının gram fiyatı güne düşüşle başlamasının ardından 153,5 lira seviyesinde dengelendi. İşte altın fiyatlarında son durum...

Çay üreticisine kilo başına 13 kuruş ödenecek

Çay üreticilerinin merakla beklediği ödeme desteği ücreti belli oldu. Çay üreticilerine 2017 Yılı Yaş Çay Ürünü İçi̇n Fark Ödemesi̇ Desteği̇ kapsamında kilogram başına 13 kuruş fark ödemesi yapılacak.

Bakan Elvan'dan 2018 için teşvik müjdesi

4. çeyrekteki göstergelerin iyiye doğru gittiğini ve yüzde 7'nin üzerinde büyüme beklediklerini kaydeden Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, 2018 yılında teşviklerin devam edeceğinin de sinyalini verdi.

İşte taşeron kadroyla ilgili merak edilen sorular

Taşeron işçilere kadro düzenlemesinde detaylı açıklamalar yapıldı. Taşeron işçiler kadro açıklamalarının detaylarını merak ediyordu. Taşeron işçilerden kimler sürekli kadroya geçecek? Taşeron işçilerin maaşı değişecek mi? Emekli taşeron işçilerin durumu ne olacak? İşte taşeron düzenlemesinde öne çıkan en son başlıklar.

Milli treni üretecek 19 mühendis aranıyor

Türkiye Vagon Sanayii AŞ. tarafından hayata geçirilecek olan Milli Tren Projesi için farklı alanlarda 19 sözleşmeli mühendis aranıyor. Başvuru için son tarih 29 Aralık olarak belirlendi. İşte Milli Tren Projesi için arana mühendislerde aranan yetkinlikler...

En düşük emekli maaşı bin 565 lira olacak

Ekonomistler, Aralık ayı enflasyonu için 3 senaryoya odaklandı. Olası senaryolardan çıkan sonucu göre emekli maaşlarının göreceği en yüksek artış 228 lira olacak, en düşük SSK emeklisi maaşı ise bin 485 liradan bin 565 liraya çıkacak.

Merkez restçekmeli

Merkez Bankası’nın (TCMB) kur oynaklığını azaltan Türk Lirası Uzlaşmalı Vadeli Döviz Sözleşmesi (NDF) hamlesini boşa çıkarmak için lobilerin başlattığı 'faizi arttır' baskısı iyice yükseldi. Uzmanlar, HSBC’nin de içinde yer aldığı çevrenin 'Londra merkezli bilgi' dedikodusuna Merkez Bankası’nın kulak asmaması gerektiğini belirtiyor. Türkiye’nin sürdürülebilir büyümesi için TCMB’nin yatırım düşmanı olan faizi indirmesi bekleniyor.

2017’deki başarı 2018’e ışık tutuyor

Bu yılın ilk çeyreğinde Türkiye’nin büyüme oranı yüzde 5.2 oranında gerçekleşmiş, bu rakam ikinci çeyrekte yüzde 5.1’lik büyüme oranı ile devam etmişti.

Çağlar dualarla uğurlandı

Önceki gün geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren İTO Başkanı İbrahim Çağlar, dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılımıyla dualarla son yolculuğuna uğurlandı. Cenazede iş, siyaset ve sivil toplum dünyasından önemli isimler hazır bulundu. Çağlar'ın cenazesi Sahrayıcedid aile kabristanına defnedildi.

1 milyonaiş verecek

Elektrikli araç ve bağlı teknolojileri, yeni istihdam kapılarını da aralayacak. Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Platformu Kurucusu Berkan Bayram, “Türkiye’nin milli projesi olan elektrikli otomobil rastgele alınmış bir karar değil. Bir milyon kişiye yeni iş gücü alanının açılmasına önayak olacak” dedi.

Bakan Fakıbaba da indirimli et yiyor

Son zamanlarda en çok konuşulan konuların başında hiç şüphesiz inidirimli kırmızı et geliyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, aile olarak kendilerinin de indirimli et kullandıklarını belirtti.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.