Enerji ve Tarım Bakanlıklarına atamalar gerçekleşti

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına ilişkin atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı.

Ocak ayında 707 firmaya dahilde işleme izin belgesi verildi

Ekonomi Bakanlığı, dahilde işleme rejimi kapsamında Ocak ayında 707 firma için izin belgesi düzenlendi. Firma talebine istinaden iptal edilen dahilde işleme izin belgesi sayısı ise 18 oldu.

Ne borsa ne dolar: Bir tek o kazandırdı

Cumhuriyet altını son 10 yılda, yıllık ortalama yüzde 16 kazançla bütün yatırım araçlarını geride bıraktı. Aynı dönemde dolar yüzde 12, euro yüzde 10, borsa ise yüzde 9 kazandırdı.

İşte günün altın fiyatları

Altın fiyatları ne kadar? sorusu haftasonu da merak ediliyor. Yatırımcılar altın fiyatlarının yükselmesi ile beraber güncel altın fiyatlarını araştırıyorlar. Altın almak isteyen ya da altın bozdurmak isteyenler için serbest piyasadaki son durum. Çeyrek altın fiyatı ne kadar? İşte 25 Şubat altın fiyatları

Akaryakıtta akraba tartışması

EPGİS Başkanı Fesih Aktaş kaçakçılıktan ceza alan kişilerin akaryakıt istasyonlarını yakınlarına kiraya vererek çalıştıklarını iddia etti. Aktaş, mühürlenen istasyonların yeniden açılmasına imkan verecek düzenlemeye karşı olduklarını belirtti. PUİS Başkanı İmran Okumuş ise tasarıya destek vererek mağduriyetlerin giderileceğini söyledi.

THY rekoraAfrika ile uçuyor

Dünyanın en fazla ülkesine uçan Türk Hava Yolları, 121’inci ülke olarak Batı Afrika ülkesi Sierra Leone’yi uçuş ağına ekledi. Afrika kıtasında da en fazla noktaya uçan THY, başkent Freetown’a başlatılan tarifeli seferle birlikte kıtada 52.inci destinasyona ulaştı.

TÜRSAB arenası

TÜRSAB’ın ertelenen 23. Genel Kurulu büyük çekişmeyle start aldı. 5 adayın yarıştığı Genel Kurulu’da tansiyon zirve yaptı.

Uyumlu mükellefe60 ay taksit

Vergiye uyumlu ve çok zor durumda olan mükelleflerin borçları, bulundukları şartlara göre 60 aya kadar taksitlendirilebilecek. Bakanlar Kurulunun, “Vergiye Uyumlu Mükelleflerin Borçlarının Tecili Hakkında Kararı” Resmi Gazete’de yayımlandı. Taksitlendirilen borçların gecikme zammı Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak.

S&P'den yine not tehditi

Türkiye’nin bölgesindeki ekonomik ve siyasal istikrar için mücadele verdiği bu dönemde, ABD güdümündeki finansal kuruluşların spekülatif açıklamaları ‘zamanlama manidar’ dedirten türden. IMF’nin ‘faizi artırın’ açıklamasının ardından şimdi de S&P, enflasyonu bahane ederek kredi notumuzu düşürebileceğini açıkladı.

Doğu Anadolu’ya 17 yılda 3 bin 302 yatırım gerçekleştirildi

Erzurum’un teşvikli yatırım sayısı 14 ilin bulunduğu Doğu Anadolu Bölgesinde yüzde 12 olarak gerçekleşti. Bölge 2018 yılının ilk ayında 30, 2001-2018 yılları kapsamında ise 3 bin 302 teşvikli yatırıma adres oldu.

Doğu Anadolu’ya 17 yılda 3 bin 302 yatırım gerçekleştirildi

Erzurum’un teşvikli yatırım sayısı 14 ilin bulunduğu Doğu Anadolu Bölgesinde yüzde 12 olarak gerçekleşti. Bölge 2018 yılının ilk ayında 30, 2001-2018 yılları kapsamında ise 3 bin 302 teşvikli yatırıma adres oldu.

Türk zırhlısında uzaktan komuta devrimi

Türkiye'nin halen tümüyle personel kontrolündeki zırhlı araçları, tehlike durumlarında tek tuşla uzaktan da kontrol edilebilecek.

'Şekerde zehir çıktı' haberine yalanlama

Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ Genel Müdürlüğünce (TÜRKŞEKER), bazı basın yayın organlarında yer alan, "Şekerde zehir çıktı" başlıklı haberlerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Merakla bekleniyordu, bakanlık yayınladı

Yurt dışından gelen yolcuların merakla beklediği uygulama Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yayına alındı. "Yolcular İçin Gümrük Rehberi" mobil uygulaması ile yolcular Türkiye'ye gelirken yurt dışından beraberinde vergisiz olarak getirebilecekleri, getirilmesi yasak ya da izne tabi olan ve ülkeden çıkarabilecekleri eşyalar hakkında bilgi edinebilecek.

Milletvekillerine tedavi yardımı

Milletvekillerine göz, diş ve kulaklar için uygulanan tedavi yöntemlerinde kullanılan implant, gözlük camı ve işitme cihazları için tedavi yardımı yapılacak.

Rağbet arttı: Kilosu 100 liradan satılıyor

Kütahya ve ilçelerinde soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıklardan korunmak için vatandaşlar en çok ıhlamuru tercih ediyor. Geçen yıl 300 TL’ye kadar çıkan ıhlamur fiyatları son dönemde ilçe pazarlarında kilosu 100 TL’den satılıyor.

Hobi olarak başladı KOSGEB'le iş yeri açtı

Tekirdağ'da yaşayan Tülay Erol, evinde hobi olarak başladığı kıyafet tasarımı merakının peşinden giderek aldığı eğitimin ardından KOSGEB'in "Kadınlara Yönelik Hibe Kredi Desteği" ile kendi iş yerini kurdu.

'Mesir macunu' yurt dışına açıldı

Türk Gıda Kodeksi'ne uygun hale getirildikten sonra geçen yıl 15 ton dış pazarda satışa sunulan mesir macunu, ihraç kalemi arasına girdi.

4,5 milyar liralık gelir

Devletin geçen yıl kamuya ait taşınmazlarının satış, kira ve irtifak haklarından elde ettiği gelir, bir önceki yıla göre yüzde 30,6 artarak 4,5 milyar liraya ulaştı. Satışlarda 2B taşınmazlarından yaklaşık 1,3 milyar lira, arsa ve arazilerden 962 milyon lira, tarım arazilerinden 108 milyon lira gelir sağlandı. Devletin kasasına kira gelirlerinden de 1,4 milyar lira girdi.

Hedef 1 milyar doları aştı

Ortadoğu'nun önemli gıda fuarlarından olan Gulfood Dubai 2018 Fuarı’na katılarak ürünlerinin tanıtımını yapan Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, 2018 yılında Ortadoğu'ya ihracatta 1 milyar dolar barajını aşmayı hedefliyor.

"Bilinmeyen"e 516,5 milyon lira harcadık

Telefon rehberlik hizmetlerinin ivme kazandığı 2010 yılından bu yana söz konusu hizmeti veren işletmeciler, 516,5 milyon lira gelir elde etti.

Vergi borcuna 60 ay taksit

Bakanlar Kurulunun, "Vergiye Uyumlu Mükelleflerin Borçlarının Tecili Hakkında Kararı" Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, vergiye uyumlu ve çok zor durumda olan mükelleflerin borçları, bulundukları şartlara göre 60 aya kadar taksitlendirilebilecek.

Milli üretime teknoparklar damga vuracak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, "İZÜ Teknoloji Geliştirme Bölgesi ile Türkiye'deki teknopark sayısı 72'ye ulaştı. Bu yılın ilk yarısında hedefimiz bu sayıyı 80'e çıkarmak" dedi.

Almanya'yı Türkiye korkusu sardı

İstanbul'da 29 Ekim'de açılacak olan 3. Havalimanı, Avrupa basını ve Alman havacılık sektörünün de gündeminde. Alman havacılık sitesi, havalimanının Ortadoğu havalimanlarına yönelik etkisine ilişkin bir yazı kaleme aldı. Yazıda 3. Havalimanı'nın özellikle Dubai havalimanlarındaki yolcuların önemli bölümünün İstanbul'a kayacağı tespiti yapıldı.

Sahibinden 285 bin TL'ye satılık saç!

Peruklar gerçek saçlardan yapılmaya başlanınca satılık saç ilanlarında da ciddi artış yaşanmaya başlandı. Bazı sitelerde 100 liradan 285 bin liraya kadar inanılması güç rakamlar ile boyasız gerçek saç satılıyor. En çok ilgiyi ise kestane renkli saçlar görüyor.

Hamside kafa karıştıran iki açıklama

Bu sezon hamsi avının kısır geçtiğini belirten balıkçılara su ürünleri araştırmacılarından tam tersi yönde cevap geldi. Yapılan açıklamada balıkçıların az avlanma olduğu algısının aksine hamsi avının bu yıl yüzde 50 arttığına dikkat çekilirken, avlanan hamsi miktarının ise 150 bin tonu bulduğu belirtildi.

ATM'den para çekecekler dikkat!

ATM'lerden farklı bankı kartı ile para çekme işlemlerinde alınan fahiş komisyon ücretlerine düzenleme getirildi. BDDK'dan yapılan açıklamada artık ortak ATM'lerden farklı kartlar ile 100 liralık para çekiminde alınabilecek komisyon ücretinin 2 lira 30 kuruş ile sınırlandırıldığı belirtildi.

'300 koyun' için başvurular başladı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının geçtiğimiz aylarda açıkladığı 300 koyun projesiyle ilgili ön başvurular başladı. Bursa Damızlık Koyun Keçi Birliği, üyelerine 1 hafta ücretsiz hizmet verecek.

Memura ucuz tatil

Turizmi hareketlendirmek için memurlara tatil desteği gündeme geldi. TÜRSAB’ın hazırlayıp Başbakan’a sunduğu raporda, ‘Kamu çalışanlarına destek verilerek tatil yapmaları özendirilsin’ denildi. Memurlara indirimli ve 12 ay taksitle tatil imkanı gündemde.

Teşvik almayana toplu para

Çalışma yaşamına dinamizm getirecek torba tasarı daha önce teşvikten yararlanamayan işverenler için geriye dönük ödeme alma imkânı getiriyor. Başvuranlar paralarını faiziyle alabilecek

Kuveyt Türk yeni yatırım kovalıyor

Türkiye’ye yabancı sermaye ilgisi devam ederken, mevcut yatırımcılar yeni sektörlere yönelmeye hazırlanıyor. Kuveyt Türk Katılım Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Al Marzoug, “Banka olarak stratejimiz, Türkiye’deki varlığımızı daha da büyütebilmek. Aynı zamanda başka sektörlere girmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

Batı Afrika ile dengeli ticaret

İlki İstanbul’da düzenlenen Türkiye-Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) Ekonomi ve İş Forumu, Ticaret - Yatırım Anlaşması’nın imzalanmasıyla sona erdi. Türkiye’nin Serbest Ticaret Anlaşması için hazır olduğunu açıkça deklere ettiği forumda, ülkeler arasında iş birliğini geliştirmek ve yasal çerçevenin oluşturulması için çalışma başlatılması kararlaştırıldı.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.