Türkiye Ekonomisi Haberleri

Selçuk Bayraktar açıkladı: ‘Uçan Baluk’un kanatları takıldı

Çift motorlu olarak tasarlanan ve havada 24 saat kalabilecek Akıncı Taarruz İnsansız Hava Aracı ‘Uçan Baluk'un kanatları takıldı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın ziyaretinde çekildikleri fotoğrafı paylaşan Baykar Makine Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, kanatları takılan ‘Uçan Baluk’un üretim hattında ilerlediğini açıkladı.

Altın günü yükselişle kapattı

Serbest piyasada 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 223,20 lira oldu. Kapalıçarşı'da 24 ayar külçe altının gramı günü yüzde 1,50 artışla 223,20 liradan tamamladı.

Savunma sanayi ihracatı 2 milyar doları geçecek

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, savunma ve havacılık ihracatına ilişkin, "Bu yıl 2 milyar doları geçmeyi ve en azından bir yıl önceden daha iyi bir performans göstermeyi bekliyoruz" dedi.

Bakan Dönmez: Rum tarafının yaptığı kabul edilemez

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Barbaros Hayreddin Paşa Sismik Araştırma Gemisi'nin Akdeniz'deki görevlerine devam edeceğini belirterek, "Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin yaptığı tek taraflı eylemleri kabul edilebilir bulmuyoruz. Hakça bir paylaşım olmadan masaya oturup doğal kaynakların paylaşılması konusunda bir mutabakat sağlamadan bunları kabul etmediğimizi beyan etmiştik. Bu hakkı da sonuna kadar kullanacağız." dedi.

Devletin kasasına ÖTV'den 164 milyar lira girecek

Meclise sunulan 2019 yılı bütçe teklifinde, ÖTV'den gelecek yıl için yaklaşık 164 milyar lira, 2020 için 194 milyar lira, 2021 için de 225 milyar lira gelir öngörülüyor.

Renault'dan Bursa'ya 100 milyon avroluk yatırım

Türkiye'nin ilk Yüksek Basınçlı Alüminyum Enjeksiyon Fabrikası temel atma töreni gerçekleşti. Törene katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Bu yatırım proje bazlı teşvik sistemi sayesinde gerçekleşti. Bu tesisle birlikte ülkemizde ilk defa alüminyum motor bloğu üretilecek. Bu bloklar Renault'un hibrit araçlar için geliştirdiği yüksek teknolojili yeni nesil motorlarda kullanılacak ve üretimin büyük bir bölümü ihraç edilecek" dedi. Varank, "Nitelikli istihdama ve ihracata ciddi katkı...

Yerli üretim tuşlu cep telefonu yurt dışına da satılacak

Türkiye'nin cep telefonu ve tablet bilgisayar firması Reeder'ın Samsun'daki fabrikasında üretilen ilk tuşlu cep telefonu olan F1, BTK'nin onayının ardından piyasaya sürülecek.

5.51 seviyesini gören dolarda son durum

Brunson'ın tahliye kararı ve ABD tarafından Türkiye'ye yeönelik yaptırım kararı ile 5.51 seviyelerine kadar gerileyen dolar küresel satış baskısının kuvvetlenmesiyle yönünü yukarı çevirerek yeni güne 5.61 seviyelerinde başladı.

Vatandaş aldığı ürünücepten denetleyebilir

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ürün künyesi kapsamında geliştirilen "Hal Kayıt Sistemi (HKS) Mobil" uygulamasıyla vatandaşın, satın aldığı meyve ve sebzeye ilişkin üretim tarihi, yeri, alış ve satış fiyatı gibi her türlü bilgiyi cep telefonundan görebileceğini söyledi.

Vatandaş aldığı ürünücepten denetleyebilir

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ürün künyesi kapsamında geliştirilen "Hal Kayıt Sistemi (HKS) Mobil" uygulamasıyla vatandaşın, satın aldığı meyve ve sebzeye ilişkin üretim tarihi, yeri, alış ve satış fiyatı gibi her türlü bilgiyi cep telefonundan görebileceğini söyledi.

Menüdeindirim var

Enflasyonla mücadele için 3 bine yakın restorant indirim kararı aldı. TÜRES üyesi işletmeler ‘Çorbada Bizim de Tuzumuz Olsun’ ismiyle dev bir kampanya başlattı. Çalışma ile menüde yüzde 10 ile yüzde 30 arasında indirim yapılacak. Yıl sonuna kadar sürecek indirim ay sonu start alacak.

BES fon tutarı 86 milyar TL

BES’te katılımcılara ait fon tutarı, devlet katkısı ile birlikte 86 milyar lirayı buldu. 2017 Sigortacılık ve Bireysel Emeklilik Faaliyetleri Hakkındaki Rapor’a göre de fon tutarının GSYİH’ye oranı %2.5’e yükselerek son 5 yılın zirvesine ulaştı.

Quick Sigorta’dan teminat mektubuna sigorta alternatifi

Quick Sigorta, banka teminat mektubu yerine geçecek ve reel sektörün teminat ihtiyacının karşılanmasında önemli bir rol üstlenecek kefalet sigortası uygulamasını başlattı.

Spekülatöre karşı bakanlık ayarı

Alıcı ile üreticiyi karşı karşıya getirmek isteyen spekülatörlere karşı bakanlık harekete geçti. Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli, fındık fiyatlarını üreticinin lehine korumak için TMO’nun elindeki fındık stoklarını yıl sonuna kadar satışa açmayacaklarını duyurdu. Açıklamayı memnuniyetle karşılayan sektör temsilcileri ise; bu hamleyle birlikte fiyatların daha da aşağı çekilmesinin önlenerek, fiyat istikrarının sağlandığını kaydetti.

Asgari ücrette talep 2 bin liranın üstü

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücretlinin dayanma gücünün kalmadığını ve Aralık ayındaki asgari ücret görüşmelerinin geriye çekilmesi gerektiğini söyledi. Atalay, “Talebimiz Aralık ayına kadar 2 bin lira, sonrasında da 2 bin liranın üstü olacak” dedi.

Dijitalde sağlıklı dönüşüm

Türkiye’nin sağlıkta dönüşüm programına Turkcell de dijital altyapıyla destek veriyor. Tamamıyla yerli imkanlarla geliştirilen hastane yazılımları, yeni yatırımlara dahil edilirken yurt dışına da ihraç edilmesi hedefleniyor.

Düzelme varancak yetersiz

Yeni Ekonomi Programı’nın etkin uygulanmasıyla daha stabil bir döneme girildiğini belirten İTO Başkanı Şekip Avdagiç, iş dünyasının en büyük beklentisinin döviz kurlarında makul bir seviye ve yatay bir seyrin oluşması olduğunu ifade etti. Avdagiç, “İyileşme devam ederse olumsuz algı kırılmış olacak” dedi.

Risk primi iyileşiyor

Uluslararası piyasadaki Türkiye’nin risk priminde önemli bir iyileşme yakalandığını belirten Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “CDS primleri, son bir ayı aşkın zamanda yaklaşık 200 baz puandan fazla geriledi” dedi. Albayrak, bankacılığın güçlü sermaye yapısını muhafaza etmekle birlikte reel sektöre desteklerinin süreceğini de söyledi.

Bütçeye enflasyon freni

Cumhurbaşkanlığının ilk bütçesine; vatandaşların alım gücünü vuran enflasyonu frenleyecek adımlar damga vurdu. Akaryakıttan 68 milyar vergi geliri hedeflenen bütçede enflasyon sepetinde etken olan tütün ve tütün mamullerinde artış minimum düzeyde tutuldu.

Ortadoğu'nun balığı Doğu Akdeniz'den

Doğu Akdeniz'de kafes balıkçılığı yöntemiyle yapılan yıllık 3 bin 600 tonluk üretimin yaklaşık yüzde 80'i başta Lübnan ve Irak olmak üzere Ortadoğu ülkelerine ihraç ediliyor. Karadan 3 mil açıktaki sularda kafeste yetiştirilen balıkların dış satımından 14 milyon dolara yakın gelir elde ediliyor. Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, "Akdeniz'in en kaliteli balıkları bu bölgeden çıkıyor ve yurt dışına gönderiliyor" dedi.

68 metre uzunluğundaki rüzgar türbininin kanadı tırlarla taşındı

Amasya'nın Merzifon ilçesinde kurulacak rüzgar enerji santrali için İzmir'den getirilen rüzgar türbini kanadının parçaları tırlarla taşındı. Her biri 68 metre uzunluğundaki parçaların Çorum'dan geçişi sırasında polis ekipleri kara yolunda güvenlik tedbiri aldı.

Denizbank iddialarına yalanlama

Denizbank’ın satış değeriyle ilgili değişiklik yapılacağı iddialarını yalanlayan Sberbank Yönetim Kurulu Birinci Başkan Yardımcısı Hasis, "Denizbank’ın fiyatını gözden geçirmek için herhangi bir sebep bulunmuyor” dedi.

4 palamut 10 lira

Karadeniz'de geçen sezon umduğunu bulamayan ve rotasını Atlas Okyanusu'na çeviren balıkçılar, yeni sezonda palamut bolluğu yaşıyor. Sinop'ta, 4 tanesi 10 liradan satılan palamut, hem vatandaşların hem de balıkçıların yüzünü güldürdü

Dolardaki düşüş altını da etkiliyor: Uzmanların çeyrek ve gram altın yorumu

Dolarda oluşan iyimser hava sonrasında yaşanan düşüş altın fiyatlarını da düşürmeye başladı. Ağustos ayında 265 lira seviyesindeki gram altın düşüş sonrası 220 liraya, eylül ayında 400 lira seviyesini gören çeyrek altınsa 363 liraya kadar indi. Piyasalardaki hareketliliği değerlendiren uzmanlar, altın yatırımcısına gram altında 200-210 TL aralığını çeyrekte ise 340-345 TL aralığını işaret etti.

TSK'ya 7'nci 'uçan kale'

Türk Silahlı Kuvvetlerinin taktik ulaştırma kabiliyetlerini artıran ve "uçan kale" olarak nitelendirilen A400M uçaklarının sayısı artıyor.

Domates tarlada 3 İstanbul'da 8 lira

Mersin'de, sofraların vazgeçilmezi domateste güzlük hasat başladı. Tarlada 3,60 TL'ye alıcı bulan domates, İstanbul'daki marketlerden sofraya kilogram fiyatı 8,90 TL'ye gidiyor. Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Münir Şen, fiyat artışındaki sorumlunun yüzde 4-8 komisyon ile çalışan komisyoncular değil, marketlerin yüksek kar marjlarının olduğunu vurguluyor.

Merkez Bankası yıl sonu dolar tahminini açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Beklenti Anketi yayınlandı. Ankete katılanların yıl sonu dolar kuru beklentisi 5.9894 TL oldu. Bir önceki ankette beklenti 6.5938 seviyesindeydi.

3 bin restoran fiyatlarını indirecek

Geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından başlatılan enflasyonla mücadele seferberliğine Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği'de katıldı. Alınan karar doğrultusunda bugün itibariyle 3 bin civarında restoran şubesinde yüzde 10 ile yüzde 30 arasında indirim uygulanacak. Kampanya yıl sonuna kadar sürecek.

Yüzlerce çiftçi harekete geçti: 10 TL'den 2 TL'ye düşecek

Antalya’da her yıl üretilen milyonlarca ton domates ile hem iç piyasada hem de ihracatta ülke ekonomisine çok büyük katkısı olan Aksu ilçesinde yüzlerce çiftçi domates hasadını yapmaya başladı. İlçede üretilen domatesin pazar piyasasına girmesiyle birlikte tezgahlarda 9-10 TL'den alıcı bulan domatesin 2-3 TL'ye kadar düşmesi bekleniyor.

40 milyonluk tarihi rekor bekleniyor

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, bu yıl turist sayısında tarihi rekor kırılacağını ve 40 milyonu geçmeyi öngördüklerini belirterek, "Gelir anlamında da 30 - 32 milyar dolar seviyesinde bir rakamı göreceğiz" dedi.

Sabiha Gökçen metrosu 5,3 km uzatılacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi, Sabiha Gökçen Havalimanı-Kurtköy Kavşağı Raylı Sistem Metro Hattı'nın 5,3 kilometre uzatılmasına ilişkin imar planı değişikliğini onayladı. Uzatma kararının Viaport'un arkasında yer alan konutlarda ikamet eden insanlara hizmet vermesi için alındığı ifade edildi.

Yurt dışında 70 dolar Türkiye'de 35 lira

Yurt dışında fiyatı 70 dolar olan kuş yuvalı kiremitler Çorum'da bir firma tarafında elde üretilerek 35 liradan satılıyor. İnternetten görerek üretime başlayan iki ortağın kurduğu firma şimdiye kadar belediyeler ve kurumlara 3 bin adet kuş yuvası gönderdi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.