Teknoloji Vanda yerli üretim dolu önleme makinesi üretildi

Van’da 'yerli üretim dolu' önleme makinesi üretildi

Van İş Geliştirme Merkezinde (İŞGEM) faaliyet gösteren bir firma tarafından ‘yerli üretim’ damgasıyla dolu önleme makinesi üretildi.

IHA
Yaklaşık 2 yıldır ithal edilen makine Türkiye’de üretilerek Azerbaycan’a ihraç edildi.
Yaklaşık 2 yıldır ithal edilen makine Türkiye’de üretilerek Azerbaycan’a ihraç edildi.

Van İŞGEM’de faaliyet yürüten bir firma tarafından üretilen dolu önleme makinesiyle üreticilerin artık zarar görmemesi hedefleniyor. Üretilen makine,yaklaşık bin dönümlük arazide ses dalgaları yayarak dolunun yere yağmur şeklinde yağmasını sağlıyor.

İlk olarak Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Teknokent’te test edilen makine, bütün testlerden başarıyla geçerek satışa hazır bir duruma getirildi.

Yaklaşık 2 yıldır ithal edilen makine Türkiye’de üretilerek Azerbaycan’a ihraç edildi. Türkiye’den de talep alan ürün, Yozgat’taki meyve bahçelerine de gönderilmeye başlandı. İHA muhabirine konuşan İŞGEM Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Gedik, yeni kurulan ikinci etap İŞGEM’de yenilikçi, ihracat odaklı, teknolojik üretim yapan ve katma değeri yüksek ürün üreten girişimcilere yer verecekleri şeklinde bir karar aldıklarını belirtti.

Olumlu sonuçlar ortaya çıkmaya başladı

Aldıkları kararların olumlu neticelerini almaya başladıklarını ifade eden Gedik, şunları dedi:

  • “Türkiye’de ilk kez üretilen dolu yağmasını önleyen cihazı Van’da ürettik. Bunun yaklaşık iki yıllık bir mazisi var. Bu ürün 2 yıldır Avrupa’dan ithal ediliyordu. Girişimcimizin yapmış olduğu ürünle artık Türkiye de ithalat değil, tam tersine ihracat yapacak. Türkiye’de kullanılan bu ürünü ilk kez Van’da üretmenin gururunu yaşıyoruz”


Dolu yağışı üreticilerimize ciddi anlamda zarar vermeye başladı

İŞGEM’de milli ve yerli üretimlere ağırlık verdiklerine dikkat çeken Gedik, şöyle konuştu:

  • "Artık iklim değişiyor. Dolu yağışı üreticilerimize ciddi anlamda zarar vermeye başladı. Üreticilerimize gelen bu zarar aynı zamanda milli servete gelen bir zarardır. Cumhurbaşkanımızın söylediği gibi ‘milli ve yerli’ üretime ağırlık vermeyi amaçladık. Yaptığımız bu çalışmayla birlikte buna da çok ciddi katkılar sağladığımıza inanıyoruz"

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.