TeknolojiÇinli üretici Vivo yine dünya devlerine ders verdi

Vivo parmak izi okuyucusunu ekran altına yerleştirmeyi başardı

Çinli üretici Vivo yine dünya devlerine ders verdi

Dünyanın önde gelen akıllı telefon üreticilerine ders veren Çinli üretici Vivo, parmak izi okuyucu sensörünü ekran altın yerleştirmeyi başardı. 10 ocak tarihini işaret ederek afiş hazırlayan Çinli üretici, bu teknolojiye sahip cihazı ile meraklılarını buluşturmaya hazırlanıyor.

Yeni Şafak
Çinli telefon üreticisi Vivo, parmak izi okuyucusunu ekran altına yerleştirmeyi başardı.
Çinli telefon üreticisi Vivo, parmak izi okuyucusunu ekran altına yerleştirmeyi başardı.

Akıllı telefonlarda çerçevesiz ekrana geçiş ile birlikte teknoloji devleri parmak izi okuyucusundan vaz geçmek zorunda kaldı. Piyasada yer alan popüler amiral gemileri ise parmak izi okuyucunun yerine yüz tanıma yani FaceID teknolojine geçiş yapmak zorunda kaldı. Fakat parmak izi okuyucuyu sensörlerinin çalışma prensibi ve güvenliği düşünüldüğünde kullanıcılar bu güvenlik sisteminden hiç vaz geçmek istemedi.

Bunu iyi bilen teknoloji devleri ise OLED teknolojisinin imkanlarından faydalanarak parmak izi sensörünü ekran altına yerleştirmeye çalışıyorlar. Dünyanın önde gelen firmaları ise ne yazık ki bu teknolojiyi cihazlarına henüz entegre edebilmiş değiller.

Lakin dünya piyasasında çığır açan ve açmaya devam eden Çinli telefon üreticileri, bu sorunu da aşmayı başararak dünya devlerinden önce ekran altına parmak izi sensörünü yerleştirmeyi başardı.

Vivo adındaki Çinli telefon üreticisi daha öncesinde meraklılarına bir prototip sunmuştu. Yalnız bu sefer, 10 ocak tarihi için Geleceğin Kilidini Aç (Unlock The Future) yazan duyuru posterini yayınlayan Çinli üretici, sunduğu ekran altına yerleştirilmiş parmak izi okuyuculu telefonu ile herkesi şimdiden heyecanlandırmaya başladı.

Çinli üreticinin ortaya koydu bu teknoloji aslında birçok teknoloji için dönüm noktası haline gelecek. Yine piyasanın devlerine bu konuda da adete ders veren Çinli üreticiler geleceğin teknolojilerini dünyanın önde gelen teknoloji devlerinden önce insanlığın kullanımına sunacak gibi görünüyor.

SpaceX çok gizli Zuma görevini tamamladı
TEKNOLOJİ
SpaceX çok gizli Zuma görevini tamamladı

Devlet Bahçeli'den olaylı derbi tweeti
Spor

Devlet Bahçeli'den olaylı derbi tweeti

UEFA, Finansal Fair-play nedeniyle Yunan ekibi Panathinaikos’a 3 yıl Avrupa’dan men cezası verdi.Yarıda kalan Fenerbahçe-Beşiktaş derbisine dair sosyal medya hesabından çarpıcı paylaşımlarda bulundu. Bahçeli, karşılaşmanın kaldığı yerden oynanması gerektiğini savundu.
İngiliz rejisinden Salah'ın secdesine sansür
Spor

İngiliz rejisinden Salah'ın secdesine sansür

Liverpool'un Müslüman futbolcusu Muhammed Salah, Roma ile oynanan Şampiyonlar Ligi maçında adından söz ettirmeye devam ediyor. İlk 45 dakikada attığı 2 golle mücadeleye damga vuran yıldız ismin gol sevinçlerinde ise dikkat çekici bir olay yaşandı. Attığı gollerden sonra secdeye gittiği bilinen başarılı futbolcunun bu anları İngiliz yayıncı tarafından gösterilmemeye çalışıldı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan depremle ilgili bilgi aldı
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan depremle ilgili bilgi aldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Samsat’taki depremle ilgili, bölgede bulunan Başbakan Yardımcısı Akdağ’dan bilgi aldı.
Kurz mültecilerin cebindeki paraya el koydu
Dünya

Kurz mültecilerin cebindeki paraya el koydu

Avusturya’daki mülteciler için zor bir dönem daha başlıyor. Hükümetin imzaladığı yeni sözleşmeyle, ülkede yaşayan göçmen ve mültecilerin, iltica başvurusunda bulunur bulunmaz üzerlerindeki nakit paraya el konulacak. Bu paralara, diğer mültecilerin temel ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılacak.
'ALS' meydan okuması ölümle bitti
Gündem

'ALS' meydan okuması ölümle bitti

Artvin Yusufeli'nde sosyal medya üzerinde ALS hastalığına karşı farkındalık oluşturmak için 'meydan okuyorum' diyerek dereye atladı. Suyun etkisiyle bir anda boğulma tehlikesi geçiren genç kız yardım etmek için suya giren arkadaşı, kızı kurtarmasına rağmen kendisi hayatını kaybetti. Olaya ilişkin anların görüntüleri yaşananları gözler önüne serdi.