TeknolojiBir akıllı saat ne işe yarar?

Bir 'akıllı saat' ne işe yarar?

Apple Watch üzerinden akıllı saat kullanım senaryolarına göz gezdiriyoruz.

Erdem GükrerYeni Şafak
Apple'ı çıkışıyla birlikte pazarın birincilik koltuğuna oturtan akıllı saati Apple Watch'a yönelik oldukça kapsamlı bir kullanım analiz araştırması yayımlandı.

Stockholm Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, 12 Apple Watch kullanıcısının saatlerini kullanım alışkanlıkları 34 gün boyunca gözlem altında tutuluyor ve elde edilen bu verilerden hareketle Apple Watch kullanım analizi raporu oluşturuluyor.

Önce tabloyu varelim:Gördüğümüz gibi kullanıcıların en çok yaptıkları şey -doğal olarak- saate bakmak. Yani akıllı yahut akılsız tüm saatlerin ana işlevi. Toplamda yapılan 1009 kullanımın tek başına yarısını saate bakmak oluşturmuş. Saate bakma eylemi oldukça kısa sürdüğünden yüzdesi de %3.8 ile sınırlı. İkincil kullanım ağırlığı ise bildirimlerde. Burada bahsedilen şey otomatik olarak saatimize gelen bildirimler. Bizim bildirim merkezine bakışımız değil. (Bu eylem 5. sırada).

Bu iki ana eylem haricinde açıkçası diğer tüm yapılan işler bütüne kıyasla oldukça küçük bir paya sahip. Dahası antreman ve aktivite bildirimleri haricinde Siri de dahil olmak üzere ne uygulamalara ne de mesaj yahut e-posta gibi akıllı telefonlarımızda birincil öneme sahip olan diğer eylemlere saat üzerinde pek de talep olmadığı görülüyor.

Tabii akıllı saatler henüz oldukça taze olduklarından ve buna paralel ne kullanıcılar ne de ilgili uygulamalar yeterli pazar doygunluğuna ulaşmadıklarından net bir kanıya varmak için de oldukça erken ama yine de raporun akıllı saatlerin gidişatını göstermesi açısından oldukça tutarlı veriler olduğunu söyleyebiliriz.

Araştırmayı buradan indirebilirsiniz; Apple Watch incelememiz ise aşağıda:


Apple Watch incelemesi
TEKNOLOJİ
Apple Watch incelemesi


Devlet Bahçeli'den olaylı derbi tweeti
Spor

Devlet Bahçeli'den olaylı derbi tweeti

UEFA, Finansal Fair-play nedeniyle Yunan ekibi Panathinaikos’a 3 yıl Avrupa’dan men cezası verdi.Yarıda kalan Fenerbahçe-Beşiktaş derbisine dair sosyal medya hesabından çarpıcı paylaşımlarda bulundu. Bahçeli, karşılaşmanın kaldığı yerden oynanması gerektiğini savundu.
İngiliz rejisinden Salah'ın secdesine sansür
Spor

İngiliz rejisinden Salah'ın secdesine sansür

Liverpool'un Müslüman futbolcusu Muhammed Salah, Roma ile oynanan Şampiyonlar Ligi maçında adından söz ettirmeye devam ediyor. İlk 45 dakikada attığı 2 golle mücadeleye damga vuran yıldız ismin gol sevinçlerinde ise dikkat çekici bir olay yaşandı. Attığı gollerden sonra secdeye gittiği bilinen başarılı futbolcunun bu anları İngiliz yayıncı tarafından gösterilmemeye çalışıldı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan depremle ilgili bilgi aldı
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan depremle ilgili bilgi aldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Samsat’taki depremle ilgili, bölgede bulunan Başbakan Yardımcısı Akdağ’dan bilgi aldı.
Kurz mültecilerin cebindeki paraya el koydu
Dünya

Kurz mültecilerin cebindeki paraya el koydu

Avusturya’daki mülteciler için zor bir dönem daha başlıyor. Hükümetin imzaladığı yeni sözleşmeyle, ülkede yaşayan göçmen ve mültecilerin, iltica başvurusunda bulunur bulunmaz üzerlerindeki nakit paraya el konulacak. Bu paralara, diğer mültecilerin temel ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılacak.
'ALS' meydan okuması ölümle bitti
Gündem

'ALS' meydan okuması ölümle bitti

Artvin Yusufeli'nde sosyal medya üzerinde ALS hastalığına karşı farkındalık oluşturmak için 'meydan okuyorum' diyerek dereye atladı. Suyun etkisiyle bir anda boğulma tehlikesi geçiren genç kız yardım etmek için suya giren arkadaşı, kızı kurtarmasına rağmen kendisi hayatını kaybetti. Olaya ilişkin anların görüntüleri yaşananları gözler önüne serdi.