Ramazan Bayramı kutlanıyor

Ramazan Bayramı'nın ilk günü vatandaşlar bayram namazında camilere akın ederek, birbirleriyle bayramlaştı.

İslam dünyasında Ramazan Bayramı için iki ayrı tarih

Türkiye ve Suudi Arabistan'ın da arasında olduğu İslam dünyasının büyük bir kısmında Ramazan Bayramı bugün idrak edilecek. İran, Umman ve Fas gibi bazı ülkeler ise "hilal" tartışmaları nedeniyle bayramı yarın kutlayacak.

Kadınların bayramı

Ramazan ayının son günlerinde bayram telaşını yaşarken herkesin kendine ait bayramı olduğunun farkına varıyoruz. Kimileri memleketine giderek kimileri ise evinde misafir ağırlayarak geçiriyor bayram günlerini... Nihayet Dergi bayram sofralarının telaşına düşen annelerimizin ve kardeşlerimizin bayram heyecanını okurları ile paylaştı.

Hz. Ömer bebeklere bile maaş bağlatmıştı

Hz. Ömer dönemi hem fetihler, hem de icraatlar bakımından İslam tarihinin köşe taşlarından biriydi. O, yaşadığı devre şekil vermiş, aldığı kararlarla İslam dünyasının geleceğini biçimlendirmiş örnek bir idareciydi. Prof. Dr. Adnan Demircan şehircilikten ekonomiye İslam devletine getirdiği yeni uygulamalarla Hz. Ömer devrini Derin Tarih okurları için yazdı.

Kutsal Emanetlerin Medine’den İstanbul’a yolculuğu

Topkapı Sarayı Müzesi Hazine Bölümü'nde muhafaza edilen Kutsal emanetlerin Medine'den başlayan yolculuğunu T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Hilmi Aydın Derin Tarih okurları için kaleme aldı.

Otoyolda ezan duyulmaz

Hiç dikkat ettiniz mi mesela otoyollarda ezan sesi duymazsınız. Vakit girdi mi çıktı mı haberiniz bile olmaz. Yeni otomobiller klimalı olduğu için dışarıdan gelen kokuları da alamazsınız. İzolasyonları çok iyi olduğu için kuş sesleri de ulaşmaz arabanın içine. Bekir Develi, Cins Dergi okuyucuları için otoyol üzerinde geçen bir anısını kaleme aldı.

Bayram hamamı geleneği

Osmanlı'da bayram öncesi yapılan hazırlıklarından biri de hamam günüydü. Ramazan sonunda evlerde bayram temizliği yapılır, ardından hamamlar yanardı. Refik Halid Karay, “Memleket Yazıları”nın 14. cildinde “Eski Konaklardaki Ramazan ve Bayram Hamamları” başlıklı yazısında bütün ayrıntılarıyla bu eski geleneği anlatıyor.

Pratik bayram ikramları

Misafirlerinize ikram edebileceğiniz pratik lezzetler

Bayramın geldiği bunlardan belli olur

Evler, sokaklar, mağazalar bayramın geldiğini adeta bağırıyor. Şekerler, çikolatalar, alışverişler, telaşlar... Peki, sizlere bayramın gelişini anlatan şeyler neler?

Dünya bayram ediyor

Dünyanın dörtbir yanında farklı geleneklerle bayram sevinci yaşanıyor. Kazakistan’da bayrama özel ‘Beş Parmak’ yemeği pişerken; Endonezyalılar ‘Koko’ denilen özel kıyafetleriyle bayram namazı kılıyor. Somali’de bayram geleneği olarak gençler denize giriyor, evlenecek olanlarsa bayramda evleniyor.

Sancaktepe'de rekor iftar

İstanbul’un gözde ilçelerinden biri haline gelen Sancaktepe’de Ramazan ayı boyunca 100 binin üzerinde vatandaşa iftar verildi. Ramazanboyunca halkla birlikte iftar yapan Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, bayram için ilçedeki yetim ve yardıma muhtaç çocuklara bayramlıklarını teslim etti. Ramazan Bayramı vesilesiyle bayram mesajı ileten Erdem, “Yeryüzünde yaşayan 1 milyar 800 milyonun üzerindeki Müslüman kardeşimizin bayramını kutluyorum” dedi.

Bir papazın gözünden Osmanlı sarayı

1670'te Osmanlı topraklarına gelen İngiltere kralı II. Charles'ın sefaret papazı olan Dr. John Covel'in ilgi çekici gözlemleriyle Osmanlı sarayında törenlerin perde arkası…

Medineli Yahudiler Hz. Muhammed’i neden sevmedi?

Yahudilerdeki seçilmişlik anlayışı ve sürgün dönemlerinin getirdiği dışlanmışlık onları kendilerini diğer milletlerden üstün görmeye sevk etti. Bu tavır başlangıçta putperestliğe karşı verilen erdemli bir “tevhid” mücadelesinden kaynaklansa da zamanla basit bir ırk temeline indirgenmiştir. Doç. Dr. Nuh Arslantaş, Yahudilerin asırlardır süren ırk kavgasını Derin Tarih okuyucuları için yazdı.

Dünya bayramları

İslam dünyasında Ramazan ayı yıl boyunca heyecanla beklenir. Çünkü Ramazan, imanımızı yenilediğimiz, Rabb’imize yaklaştığımız, hayır yolunda birkaç adım daha attığımız aydır. Ramazan zamandır ve mekândır. Yürüyorken koştuğumuz, hatta uçtuğumuz bir makamdır. Kur’an bize Ramazan’ın erkânından bahseder, oruç ibadetinin sınırlarını çizer. Bayramın nasıl kutlanacağı ise zikredilmemiştir. Ama enteresandır, dünyanın neresinde olursa olsun Ramazan Bayramı aynı kodlar etrafında kutlanıyor. O zaman merak ...

Son derste orucunu açanlar bunları mutlaka hatırlar

Bundan yıllar yıllar önce Ramazan günleri kışa denk gelirdi. Ezan erken okunduğu için bizim neslimiz, eğer öğlenciyse orucunu okulda açmak zorunda kalırdı

Bayram çikolatası alırken nelere dikkat edilmeli?

Ramazan Bayramı öncesi satışa sunulan çikolataların, tadına, parlaklığına, raf ömrüne, etiketine, üretim iznine dikkat!

Kıraat ilminin incelikleri

Kıraatın başlangıcı ve esası ise nakil esasına göredir. Çünkü Resül-i Ekrem inen ayetleri büyük bir özenle okuyor ve hemen ashabına aktarıyor, ondan öğrenenler bu okuyuşları başkalarına naklediyordu. Nazil olan Kur'an ayetlerini Hz. Peygamber'in her yıl ramazan ayında Cebrail'in huzurunda okuduğu, bazı sahabilerin de dinlediği, bu okuyuşların vefat ettiği yılın ramazan ayında iki defa gerçekleştiğine dair rivayet konunun önemini ortaya koyacak niteliktedir.

El öpmenin İslam’da yeri var mı?

Bayram yaklaşıyor ve birçoğumuzun aklına bayram denildiğinde ilk gelen şey ‘El öpmek’ oluyor. Peki, el öpmenin İslam’da yeri var mı?

Bayram namazında Sultanahmet'teyiz

Artık geleneksel hale gelen “Bayram namazında Sultanahmet buluşmaları" için İstanbul Müftülüğü bir davet yayınladı. Mehmet Görmez ve İstanbul Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz’ın iştirakiyle kılınacak namazda İslam ümmeti için dualar edilecek. Namaz 06.19'da kılınacak.

Süleymaniye'de bayram sabahı

11 ayın sultanı Ramazan’ı uğurladığımız Bayram günü Türkiye tvnet’i izleyecek.

Ömrümüzü Ramazan kılalım

Ramazan’ın son cuma ve teravih namazında ülke genelindeki camiler dolup taştı. Tüm ülkede okunan cuma hutbesinde veda ettiğimiz Ramazan’ın güzelliklerini yıl boyunca yaşamamız ve yaşatmamız tavsiye edilerek “Ömrümüzü Ramazan kılalım” denildi.

İstanbul'da son teravih namazı kılındı

İstanbullular, ramazanın son teravih namazını kılmak için başta Sultanahmet, Süleymaniye, Fatih ve Eyüp Sultan olmak üzere şehirdeki camileri doldurdu.

Batman’da son teravih namazı kılındı

Batman’da Ramazan ayının son teravih namazı vatandaşların yoğun katılımıyla birçok cami ve mescitte eda edildi.

Suriye tatlıları bayramda ağızları tatlandıracak

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak geldikleri Geziantep'te mesleklerini sürdürmeye çalışan Suriyeli tatlıcılar, Ramazan Bayramı öncesi Halep baklavası, kadayıf, kerebiç, kurabiye, kahke ve Şam tatlısını satışa sundu.

İl il bayram namazı saatleri

Ramazan Bayramı namazı Ankara'da 06.06, İstanbul'da 06.19, İzmir'de 06.33, Çanakkale'de 06.31, Iğdır'da ise 05.33'te kılınacak.

Peygamber kokulu bayramlar

Ramazan sonuna yaklaştık, bayram geldi çattı. Temizlik, alışveriş, ikramlıklar derken evlerde yoğun bir çalışma başladı. Lokma Dergisi bayramın inceliklerini anlatıyor.

Sultan II. Mahmud'un karıştırdığı kelime neydi?

Sultan III. Selim, II. Mahmud ve II. Abdülhamid'e dair ilgi çekici üç anektod…

Türkler nasıl Müslüman oldu

Orta Asya bozkırlarında hızla yayılan Türkler ile Arabistan çöllerinde doğup siyasî ve askerî birlik kurarak büyüyen İslam ordusu... Sınır komşusu olduktan sonra kıyasıya mücadele eden iki unsur arasındaki rekabet ne zaman sona erdi. Araplarla rekabetten İslamın bayraktarlığına Türkler'i Prof. Dr. Tufan Gündüz Derin Tarih için kaleme aldı.

İki Simone… Biri düşüncenin yerçekimi, öteki Allah’ın lütfu!

Weil, Yahudi bir aileden geliyordu. Gerçi aile diniyle pek ilgilenmemişti ama spiritüel yanı hep kuvvetliydi. De Beauvoir ise koyu Katolik olarak yetiştirilmiş fakat 14 yaşında ateist olmaya karar vermişti. Haşmet Babaoğlu, iki farklı karakterin dünyaya bakışını anlattığı yazısını Cins Dergi okurları için paylaştı.

Bayramları bayram yapan küçük detaylar

İlerleyen teknoloji ve zamana rağmen bayramın değişmeyen habercileri

Arefe Günü Orucu

Müslüman aleminde Ramazan Bayramının bir önceki gününe Arefe günü denilmektedir...

Arefe günü yapılması gereken ibadetler

Efendimiz (s.a.v) arefe günüyle ilgili söyle buyurmuştur; “Arefe gününde oruç tutmak, geçmiş ve gelecekten birer senenin küçük günahına kefaret olur. Aşure günü orucu ise yalnız geçmiş olan bir senelik günaha kefaret olur.” Peki, arefe günü hangi ibadetleri yapmalıyız?

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.