Servetine bir günde 12 milyar dolar ekledi

Dünyanın en zengin insanı olan Amazon'un kurucusu Jeff Bezos, servetine servet katmaya devam ediyor. Bezos, şirketin beklentilerin üzerinde gelen satışları sayesinde bir gün içerisinde 12 milyar dolar daha zenginleşti.

Otel zincirinin 2 ortağı FETÖ'den tutuklandı

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY operasyonunda gözaltına alınan Delphin Oteller zincirinin ortaklarından Alper ve Mine Cömertoğlu FETÖ'den tutuklandı. Ufuk ve Egemen Cömertoğlu adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

BP’nin başına yeni isim

İngiliz enerji şirketi British Petroleum’un (BP) yönetim kurulu başkanlığına Helge Lund’ın getirildiği bildirildi.

THY’den yüzde 12’lik büyüme hedefi

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, faaliyet karında 2017’de son 8 yılın rekorunu kırdıklarını, yolcu sayısını yüzde 9 arttırdıklarını hatırlatarak, "2018 yılında bu artışın iki haneye çıkacağını biliyoruz. Şuanda yüzde 11-12’lik bir büyüme öngörüyoruz. İnşallah 2018 yılı rekorların yılı olacak" dedi.

Koç Holding bir şirketini daha satıyor

Koç Holding teknoloji şirketi Ingage Dijital Pazarlama şirketinin yarısını Hollandalı şirkete satıyor. Rotterdam merkezli Russell Square Holding BV adlı şirket Ingage Dijital’in yarısını almak için görüşmelere başladı.

500 restoranını kapatma kararı aldı

Dünyanın en yaygın fast food zincirlerinden biri olan Subway, yaklaşık 500 restoranını kapatma kararı aldı. Türkiye'de de 99 restoranla faaliyet gösteren şirket geçen sene de 800 restoranını kapatmıştı.

Kanal İstanbul'a 1.2 milyarlık üs

Yurt İçi Nakliyeciler Derneği (YND) Başkanı Sedat Hakan Karataş Kanal İstanbul'un yakınına 1.2 milyarlık lojistik üssü kurulacağını söyledi. Bu proje ile tüm nakliyecilere hizmet verecek devasal bir merkez kurmayı amaçladıklarını belirten Karataş, devletin desteklemesi halinde projeye hemen başlayacaklarını belirtti.

Katar Havayolları 7 bin 500 liraya eleman arıyor

Katar-Türkiye arasındaki sıcak ilişkiler Katar Havayolları’nın daha fazla Türk uçuş ekibi bulundurmasına yol açtı. Astronomik maaşlar vererek Türk ve yabancı pilot transferleri yapan Doha merkezli Katar Havayolları, İstanbul'da 29 Nisan'da yaklaşık 7 bin 500 lira’dan maaş başlangıcı ile kabin görevlisi olmak isteyen Türk arayacak. İşte Katar Havayolları iş başvuru şartları.

Seçim açıklaması: Her türlü tedbiri aldık

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Özellikle bu seçimlerde ekonominin etkilenmemesi noktasında her türlü tedbiri aldık. OHAL çok tartışılıyor. OHAL’in iş dünyasında olumsuz anlamda bir tane yansımış örneği yok” dedi.

Türkiye'nin en değerli şirketi oldu

Borsa İstanbul'daki şirketlerin toplam piyasa değeri, sürekli müzayedeye ara verilen saat 13.00 itibarıyla 882 milyar lira oldu. Borsada işlem gören şirketler arasında en yüksek değere ise Garanti Bankası'nın ulaştığı görüldü.

Rus turist çağrısı: Paniğe kapılıp fiyat indirmeyin

Rus rublesinin ABD doları karşısında hızla değer kaybetmesinden dolayı otelciler arasında yaşanan Rus turist telaşına yönelik turizm birliklerinden “Paniğe kapılmayın, oda fiyatlarını geri çekmeyin” uyarısı geldi.

Enerji devi 10 binden fazla çalışanı işten çıkarabilir

Çinli enerji şirketi CEFC`nin 10 binden fazla çalışanın işine son verebileceği belirtildi, Rus petrol devi Rosneft ile yapılacak ortaklık anlaşması hala yürürlükte.

Turkcell gelir ve karını açıkladı

Turkcell'in net karı bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 9.2 artışla 500.8 milyon lira olarak kaydedildi.

Bu yıl 380 milyon dolar prim alacak

Google CEO`su Sundar Pichai, elinde bulunan ve bu yıl üzerindeki kısıtın kalkacağı hisseleri karşılığında 380 milyon dolar prim alacak.

Murat Ülker: Koç bile sordu, kovsalar gitmem

Toplam 6.5 milyar dolar büyüklükteki 400 farklı krediyi tek bir krediye indirgemek ve vadesini uzatmak için bankalarla anlaşma masasında olduğunu açıklayan Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, ''Varlıklarım borcun tamamını kapatır. Üstüne de bana 15 milyar lira kalır'' dedi. Rahmi Koç'un bile kendisine, “Artık Londra’da mı yaşıyorsunuz?” diye sorduğunu da söyleyen Ülker, ''Ben Türkiye’deyim, bir yere gittiğim yok, Kovsalar gitmem...'' dedi.

50 ülkeyi Türkiye'den yönetecek

Dünyanın birçok ülkesinde çelik menfez ve köprü imalatları yapan İsveç merkezli ViaCon, 2019 yılından itibaren 50 ülkenin, Türkiye’den yönetilmesine karar verdi.

Almanların hidrojenli uçağını yapacak

Türk şirketi AQUILA'ya Alman Hükümeti tarafından çok önemli teklif geldi. Almanya'nın hidrojenle uçacak ilk uçak projesi için görevlendirilen 3 firmadan biri de AQUILA oldu.

Giyim devinde 44 yıl sonra bir ilk yaşanabilir

Bir süredir mağazalarına müşteri çekmekte zorlanan İsveçli giyim devi Hennes & Mauritz (H&M), hisselerinin işlem görmeye başladığı 1974'ten bu yana ilk defa temettü kesintisine gidebilir.

Türkiye'ye en çok yatırım yapan ülke

Son 10 yılda Türkiye'de şirket satın alma, birleşme ve yabancı yatırımlara bakıldığında BBVA Grubu'nun Garanti Bankası'na yaptığı yatırımın etkisiyle açıklanan işlem değeri bakımından Türkiye'ye en çok yatırım yapan ülkenin İspanya olduğu belirtildi.

3 uçağı 10 yıllığına kiralayacak

Pegasus üç adet uçağın 10 yıl süreyle operasyonel kira (dry-lease) yoluyla kiralanmasına karar verdi.

Ruslardan 5 Türk şirketine daha izin

Rusya Federal Tarım Ürünleri Denetleme Ajansı (Rosselhoznadzor), bu ay denetimden geçirilen 5 Türk şirketinin daha 24 Nisan'dan itibaren Rusya'ya domates sevkiyatı yapmasına izin vereceğini açıkladı.

İşçiydi, patron oldu!

İşçiliğini yapmadığın işin patronu olamazsın sözünün gerçeğe dönüştüğü Gaziantep’te Mehmet Koca işçi olarak başladığı halıcılıkta bu gün 30 ülkeye ihracat yapan şirketin patronu oldu.

5 bin kişiyi iş sahibi yapacak

Giresun'un Bulancak ilçesinde inşası devam eden Giresun 2. Organize Sanayi Bölgesi'nin (OSB) faaliyete geçmesi ile hem 5 bin kişiye istihdam imkanı hem de sanayi alanında bölgesel kalkınma ve ekonomik hareketlilik sağlanması hedefleniyor.

İlaç firmasına ihracat ödülü

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen İKMİB 2017 İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’nde Nobel İlaç, 2017 yılında gerçekleştirdiği 56 milyon dolar ihracat ile “Eczacılık Ürünleri İhracatı” kategorisinde 2.’lik ödülünün sahibi oldu.

73 şubesini Migros`a devredecek

Rekabet Kurulu, Makro Market mağazalarının Migros`a devri işlemine izin verdiğini internet sitesinde duyurdu.

İlkokul mezunu eleman aranıyor

Türkiye İş Kurumu, her yıl yüz binlerce kişiyi iş sahibi yapıyor. İŞKUR resmi internet sitesi üzerinde yer alan açık iş ilanlarına göre şu an için en az ilköğretim mezunu 114.958 bin kişiye farklı pozisyonlarda iş imkanı sağlıyor. İşte işe başvuru şartları ve hangi bölümlere işçi alınacağının detayları.

İşçiye istifa tazminatı müjdesi

Maaşı eksik ve geç yatan işçi, yüksek ücret almasına rağmen sigorta priminin düşük gösterildiğini gerekçe göstererek istifa etti. İşverenin kıdem tazminatı vermediği işçiyi Yargıtay haklı buldu. Yüksek mahkeme, maaşın eksik ve geç yatırılmasıyla yüksek ücret alan işçinin sigorta primini eksik gösteren işvereni kusurlu buldu.

21 ay sonra yeniden FETÖ'den gözaltına alındılar

2016 yılında FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan 13 gün sonra serbest bırakılan Delphin Otelleri’nin sahipleri arasında yer alan Ufuk Cömertoğlu ve oğlu Alper Cömertoğlu FETÖ/PDY soruşturması kapsamında yeniden gözaltına alındı.

Başlayalı 3 ay oldu, binlerce öğrenci başvurdu

Havacılık ve uzay sanayisindeki yeni projeleriyle önemli bir iş gücü ihtiyacı ortaya çıkan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ'nin (TUSAŞ/TAI) hayata geçirdiği Stajyer Mühendislik Programı büyük ilgi gördü. Program başlayalı 3 ay olmasına rağmen 3 bin 185 mühendis adayı başvuruda bulundu.

Yumurtanın kabuğunda yoksa 174'ü arayın

Yumurtalarda 'organik', 'köy yumurtası' ve 'gezen tavuk' gibi adlandırmalar ile vatandaşı kandırmaya son verecek uygulama hayata geçirildi. Yeni uygulamaya yönelik konuşan YUM-BİR Genel Sekreteri Hüseyin Sungur ise ''Herkes aldığı yumurtanın kabuğundaki kodlamaya bakacak ve gereksiz yere ücret ödememiş olacak." dedi. Sungur, yumurta alırken şüpheli durumlarda ise vatandaşa ''ALO 174'ü arayın'' çağrısında bulundu.

ATO'nun yeni Meclis Başkanı belli oldu

Yönetim Kurulu Başkan ve üyelerinin seçiminin ardından ilk toplantısını gerçekleştiren ATO Meclisi, başkan ile başkanlık divanı seçimini yaptı. Tek listenin bulunduğu seçimde Mustafa Deryal, üyelerin oylarıyla Meclis Başkanı seçildi.

Dünyada bir tane var o da Türkiye'ye geliyor

Antalya gelecek hafta önemli bir havacılık fuarına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Bazı ilklere sahne olacak fuara, Katar Havayolları da şu an dünyada bir tane bulunan Airbus’ın kompozit gövdeli A350-1000 model uçağıyla katılacak.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.