İş Dünyası Haberleri

3 ildeki marketlerin Migros'a devrine onay çıktı

Rekabet Kurulunca, Makro Market AŞ'nin Ankara, Amasya ve Samsun'da dört mağazasının, Migros Ticaret AŞ tarafından devralınması işlemi onaylandı.

11 metrekare dükkandan Türkiye'nin her yerine gönderiyor

İstanbul'da Ermeni ustasından öğrendiği mücevher ustalığını Bursa'nın Orhangazi ilçesinde 11 metrekarelik atölyesinde sürdüren Erhan Şen, siparişle yaptığı pırlanta takıları Türkiye'nin dört bir yanına gönderiyor.

125 bin saha çalışanı diken üstünde

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, perakende sektöründe ürün tanıtımı yapan saha çalışanı 125 bin kişiyle ilgili harekete geçti. Bu kişilerin tanıtımını yaptığı yerdeki şirkete bağlı çalışmadığını tespit eden bakanlık, satışın yapıldığı mağazanın sahibi şirkete ve saha personelinin ajansına ceza yağdırdı.

Esenyurt’tan 60 ülkeye trafo

Yaklaşık 36 yıl önce Mehmet Okay Büyükdeğirmenci, Fethi Kasım ve Emin Armağan Şakar tarafından İstanbul Esenyurt’ta transformatör (trafo) üretmek amacıyla kurulan Elektra Elektronik, bugün 60’ın üzerinde ülkeye ihracat yapıyor. Günümüzde enerji kalitesi alanında da birçok çalışma yaptıklarını söyleyen Şakar, “Hedefimiz dünya markası olmak” dedi.

Çıtır Usta iflas etti

Çıtır Usta markasıyla pek çok AVM ve lokasyonda faaliyet gösteren Çıtır Usta Gıda Turizm Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, nisan ayında ilan ettiği konkordatonun ardından daha fazla dayanamadı ve Bakırköy Asliye Ticaret mahkemesinin verdiği karar gereğince iflas etti. Tasfiye işlemlerine başlanan Çıtır Usta, 3 ülkede pide ve kebap konseptli 75'in üzerinde restoran işletiyordu.

Çalışana çok maaş verip az gösteren işverenlere kötü haber

Yargıtay, kıdemli ve vasıflı işçiye asgarî ücret verilmesinin hayatın olağan akışına ters olduğuna hükmetti.

Dev şirket 5 bin kişiyi işten çıkaracak

Birleşik Krallık'ın en büyük araç üreticisi olan ve 40 bin kişiye istihdam sağlayan Jaguar Land Rover, binlerce kişiyi işten çıkarmayı planlıyor.

Konkordato kararı alan dev şirketten sevindiren haber

2016 yılında ilk 500 şirket arasına giren, döviz kurlarının yükselmesi ile konkordato kararı alan Destebaşı Grup, kurların düşmesi ile tekrar üretime başladı.

Zammı açıkladı işinden oldu

Çalıştığı iş yerinde aynı departmandaki işçilere verilen zam oranlarını mesai arkadaşlarıyla paylaşan bilgisayar uzmanı personel tazminatsız şekilde kovuldu. Ancak mağdur işçiye müjdeli haber Yargıtay’dan geldi.

THY Chelsea ile vites yükseltecek

Türk Hava Yolları'nın 11 ayda Uzak Doğu pazarında yolcu sayısı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 8.7 artarak 5 milyonu, geliri ise 10 milyar TL'yi geçti. THY, Uzak Doğu’da da büyük hayran kitlesi olan dünyanın en çok izlenen ligi İngiltere Premier Ligi’nden Chelsea ile yapacağı sponsorluk anlaşması ile yolcu sayısını bu pazarda da katlamayı hedefliyor.

Japon yapıştırıcısı ile ölüm oyununa EPDK el attı

Bazı doğal gaz tesisat firmalarının gaz kaçaklarında vatandaşların can güvenliğini tehlikeye atacak biçimde japon yapıştırıcısı olarak adlandırılan siyanoakrilat ve benzeri standart dışı maddeler kullandığının tespiti sonrası EPDK harekete geçti. Kurumdan yapılan açıklamada; bu tarz işlemlerle ilgili savcılıklara suç duyurusunda bulunulacağı ve firmaların sertifikalarının iptal edileceği kaydedildi.

Kanser haberi hisselere dip yaptırdı

Dünya kozmetik sanayinin önde gelen şirketlerinden Johnson&Johnson'ın hisseleri, bebek pudrasının kansere yol açtığını önceden bildiği haberleriyle 16 yılın en büyük düşüşünü yaşadı.

'Sarı yelek' tehdidine dava

Türk-İş Sendikası Başkanı Ergün Atalay'ın Paris'teki ‘Sarı Yelekli’lerin ayaklanmasını işaret ederek kullandığı “Üç gün sonra Türkiye'de ne olup olmayacağı bize bağlı” sözleri yargıya taşındı.

Demir kesen bıçağa gurbetçi ilgisi

Sivas'ta bir bıçak ustasının, boy ve el ölçülerine göre kişiye özel ürettiği demir kesen bıçaklara gurbetçi vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. Bıçak ustası İsmail Gölebatmaz "Bıçakları genelde Türkiye'de sattım ama bu yıl yurt dışında yaşayan gurbetçilere göndermeye başladım. İsviçre'ye sunum için götürüldü, Almanya, İtalya ve Hollanda'ya da gönderdim, yoğun talep var. Bıçağın fiyatı boyutuna göre bin ila 2 bin lira arasında değişiyor" dedi.

Bakan son rakamı açıkladı: 846 şirket konkordato ilan etti

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, konkordato başvurularına ilişkin son rakamı paylaştı. 2017'de açılan şirketin 110 bin 575, kapanan şirketin ise 30 bin 648 olduğunu kaydeden Bakan Pekcan, konkordato ilan eden şirket sayısının anonim şirketlerde 294'e, limited şirketlerde 552'ye, toplam 846'ya ulaştığını söyledi.

Taksi plakaları yüzde 30 eridi

Bir zamanlar 2 milyon TL bandına dayanarak yatırımcısının yüzünü güldüren taksi plakası fiyatları şu aralar görülmemiş bir düşüş yaşıyor. Fiyatlar yaklaşık yüzde 30'luk düşüş ile 1 milyon 300 binli seviyelere kadar gerilemiş durumda. Sektör temsilcileri ise yaşanan düşüşü farklı nedenlere bağlarken plakaların altın gibi olduğunu yeniden 2 milyon seviyelerine yükseleceğine inanıyor.

1 TL’ye kot pantolon izdihama neden oldu

Fatih’te yeni açılan bir mağazada 1 TL’ye satılan kot pantolonlar izdihama neden oldu. Manken Özge Ulusoy, Ece Gürsel gibi ünlü isimlerin katıldığı mağaza açılışında yüzlerce vatandaş, bir TL’ye satılan kot pantolonları almak için izdiham oluşturdu.

Erdoğan'ın ismini açıkladığı yerli helikopter Gökbey'in özellikleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ismi Gökbey olarak açıklanan Türkiye'nin ilk özgün tasarım helikopterinin tüm alt sistem tasarımları yurt içinde geliştirildi. Helikopterin, geliştirme döneminde 14 alt sistem Türkiye'de üretildi- Başta motor olmak üzere diğer sistemlerin de seri üretim dönemini destekleyecek şekilde milli imkan ve kabiliyetler kullanılarak üretilmesi hedefleniyor.

Boeing'in tavrına kızıp 22 milyar dolarlık siparişi iptal etti

Bin uçaklık filoya ulaşarak dünyanın en büyük filosuna sahip havayolu şirketi olmak isteyen Endonezya merkezli Lion Air, ekim ayından yaşanan uçak kazasının ardından dünyanın en büyük iki üreticisinden biri olan Boeing'in tavrına kızarak 22 milyar dolarlık siparişi iptal etti.

2 bin liraya satılıyor

Yumurtası 40 TL kendisi 2 bin TL olan süs tavuklarına olan ilgi her geçen gün artıyor. Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde 6 yıldır hobi olarak süs tavuğu yetiştiren 26 yaşındaki Serdar Vardar, bu sene yumurtasından itibaren kendi yetiştirdiği 10 horozla Türkiye’deki şampiyonalara katılıp şampiyon olmayı beklediğini söyledi.

Turkcell'den 350 milyon euroluk dev satış

Turkcell, Fintur Holdings BV'de sahip olduğu yüzde 41,45 hisseyi, yaklaşık 350 milyon avro bedelle Sonera Holding BV'ye devredecek. Konuyla ilgili açıklama yapan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, satışın şirketin dijital servislere odaklanma ve güçlü bilanço stratejileri doğrultusunda önemli bir adım olduğunu belirtti.

2019'da 25 bin personel atanacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "2019'da pratisyen hekim, uzman hekim, diş hekimi ve eczacı olmak üzere 25 bine yakın personel ataması gerçekleştireceğiz" dedi.Koca, bu ay içinde de acil tıp teknisyenliği, işletmenlik, ambulans şoförlüğü gibi alanlarda 6 bin 500 kişilik alım yapılacağını bildirdi.

Emekli memur yeniden memuriyete dönebilir mi?

Memur olarak yıllarca görev yaptıktan sonra emekli olan bir kişi daha sonra yeniden memuriyete dönebilir mi? Özellikle genç emekli olan veya emeklilikten sıkılanların merak ettiği bu soruya Devlet Personel Başkanlığı (DPB) yanıt verdi. DPB, 22 yıl memur olarak görev yaptıktan sonra emekli olan bir kişinin, memuriyete dönme talebini değerlendirdi.

İbrahim Çağlar vefatının birinci yılında mezarı başında anıldı

İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) 19. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar'ın vefatının birinci yılı dolayısıyla anma merasimi düzenlendi.

Sabancı 43 yıllık şirketinin adını değiştirdi

Sabancı Holding bünyesinde 43 yıldır teknoloji çözümleri üreten Bimsa, bundan böyle yoluna SabancıDx ismi ile devam edecek. Grup, SabancıDx ile 100 trilyon doları bulan dijital ekosisteme girecek.

Çalışanlarına tazminatları lastikle ödeyecek

Venezuela'dan çekilme kararı alan lastik üreticisi Goodyear, çalışanlarına kıdem tazminatlarının bir bölümünü lastikle ödeme kararı aldı.

Karadağlı hastalara Türkiye yolu açılıyor

2023 yılına kadar sağlık turizminden gelirin yıllık 4 milyar dolardan 20 milyar dolara çıkarılması hedefinin ardından sektör harekete geçerken son adım ise Karadağ'da atıldı. Karadağ’da hizmet verilemeyen branşlardan bazılarının tedavisinin Türkiye’de yapılması için çalışma yürütülüyor.

Türkiye'den vazgeçmiyorlar

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) raporuna göre, Türkiye’den vazgeçmeyen Ukraynalıların, turistik amaçlı yurt dışı çıkışlarında ilk tercihinin yine Türkiye olması bekleniyor.

Meslek öğrencileri Anadolu OSB'ye akın ediyor

Anadolu Organize Sanayi Bölgesi (Anadolu OSB) 2018 yılında yaklaşık bin mesleki ve teknik eğitim alan öğrenciye kapısını açtı.

Ünlü iş adamı hayatını kaybetti

Akkök Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Raif Dinçkök vefat etti.

1.5 milyon ton kapasiteli hattı devreye aldı

Yıldızlar Yatırım Holding’in son yıllarda Türkiye’de hayata geçirdiği en büyük sanayi yatırımlarından biri olan Yıldız Demir Çelik, ilk faz yatırımını devreye aldığı soğuk haddeleme hattıyla tamamladı. Mart ayında üretime başlayan boya ve galvaniz hattının ardından soğuk haddeleme hattının da üretime başlamasıyla firma, üretim kapasitesini 1.5 milyon tona çıkardı.

Grev başladı: 24 dakikada bir sefer yapılıyor

İzmir'de zam teklifleri kabul edilmediği için grev kararı alan İzmir Banliyö Sistemi AŞ'nin (İZBAN) çalışanları astıkları pankartlarla greve başladı.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.