GündemUyuşturucuda transit değil hedef ülkeyiz

Uyuşturucuda transit değil hedef ülkeyiz!

Türkiye'nin son dönemde uyuşturucuda transit ülke konumundan hedef ülke konumuna geçtiğini belirten Necdet Ünüvar, bu yüzden gençlerin büyük tehdit altında olduğunu söyledi. Ünüvar Türkiye'nin tek başına AB'nin toplamından daha fazla uyuşturucu yakaladığını ekledi.

Yasemin AsanYeni Şafak
TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Necdet Ünüvar
TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Necdet Ünüvar

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Necdet Ünüvar uyuşturucuyla topyekun mücadeleyle ilgili Yeni Şafak’a açıklamalarda bulundu.

BAĞIMLILARIN YÜZDE 90'I TÜTÜN KULLANIYOR

Çağın meselesinin uyuşturucu olduğunu belirten Ünüvar, uyuşturucuyu bir kez deneme oranının Avrupa’da yüzde 22, Türkiye’de 2.7 olduğunu söyledi. Ünüvar, bu sonuca göre Türkiye’nin, Avrupa’ya göre daha iyi konumda olduğunu belirtti. Her tütün kullananın uyuşturucu bağımlısı olmadığını vurgulayan Ünüvar, "Ancak uyuşturucu bağımlısı olanların yüzde 90’dan fazlası tütün bağımlısıdır. Tütün adeta uyuşturucu bağımlılığına giden yolun bir parçasıdır" diye konuştu.

AB’DEN DAHA FAZLA YAKALIYORUZ

Türkiye’nin uyuşturucu kaçakçılığında geçiş güzergahında yer aldığını hatırlatan Ünüvar, "Yasadışı afyonun yüzde 93'ü Afganistan’da üretiliyor. Batı ülkelerine geçmesi için, Türkiye güzergahı kullanılıyor. Türkiye’de Emniyet kuvvetlerimiz Avrupa Birliği’nin toplamından daha fazla uyuşturucu yakalıyor. Dünya’da en çok uyuşturucu yakalayan ülke Türkiye" diye konuştu.

GENÇ NÜFUS TEHLİKE ATINDA

Türkiye’nin genç bir nüfusu bulunduğunu dile getiren Ünüvar, "15-24 yaş aralığı en fazla uyuşturucunun kullanıldığı dönem, bu Türkiye için bir risk oluyor. Sentetik uyuşturucular Türkiye’de üretilmiyor, Avrupa ülkelerinde üretiliyor. Oradan Türkiye’ye geliyor ve güneye geçiyor. Bazı uyuşturucular var Türkiye’ye geliyor ama bir yere geçmiyor. Türkiye’nin transit ülke konumundan hedef ülke konumuna geçtiğini söyleyebiliriz. Türkiye’de oranlar belki Avrupa’ya göre çok düşük olabilir. Ama bununla yoğun şekilde mücadele etmemiz lazım" şeklinde konuştu.

ETKİN MÜCADELE DEVAM EDECEK

Bağımlılık yapan her unsurla etkin bir şekilde mücadelenin devam ettiğini belirten Ünüvar, "Genç bireyleri ve aileleri sıkıntıya sokan hususları gidermeye çalışıyoruz. Madde bağımlılığına esir olmuş gençlik ülkenin geleceğinde söz sahibi olmaz. Bu yüzden bağımlılıkla etkin mücadele edilmesi gerekir" değerlendirmesinde bulundu.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Almanya'da PKK yandaşları Türk yolculardan dayak yedi!
Almanya'da Hannover Havaalanı'nda terör yandaşı yaklaşık 200 kişilik grup ellerindeki örgüt sembolleriyle kargaşa çıkardı.
Check-in yapmak isteyen Türk vatandaşları ile terör yandaşları arasında büyük bir kavga çıktı. Olay yerine 20 ambulans gönderildi.
Dünyadan Mehmetçiğimize ‘sefer ve zafer’ duası
Türkiye'nin güney sınırını korumak için başlattığı 'Zeytin Dalı Harekâtı'nda başarılı olması için dünyanın dört bir yanında dua ediliyor. Afrika'dan Balkanlara eller, Türk askerinin zaferi için semaya yükseliyor...

ÖSO'dan Kürt halkına emanname: Güvende olacaksınız!
Afrin'i terör örgütü PYD/PKK'dan arındırmak için başlatılan 'Zeytin Dalı Harekatı' kapsamında TSK'ya destek veren ÖSO, aldığı köylerde Kürt halkına 'güvendesiniz' mesajı verdi. ÖSO komutanı, halka seslendi, "Bir şeye ihtiyacınız olursa bana gelin, kimse size zarar vermeyecek" dedi.
Filistinli küçük Ziyad'dan liderlere 'Erdoğan' çağrısı
3 yaşındaki Filistinli YouTuber Ziyad, dünya liderlerine seslendi: “Kudüs'ü satmayan, Filistin'in yanında duran tek lider, Recep Tayyip Erdoğan. Devlet yöneticiliğini ondan öğrenin"
Afrikalı miniklerin 'Zeytin Dalı' duası
Afrikalı çocuklar ellerindeki Türk bayrağıyla Zeytin Dalı Operasyonu için Türkiye'ye dua etti.
Tanklarımız sloganlar eşliğinde Afrin'e ilerliyor
Zeytin Dalı Harekatı'nın ikinci gününde Türk tankları, sınırın sıfır noktasına sevk edildi. Hatay sınırında vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılanan Mehmetçikler tezahüratlar eşliğinde sınıra hareket etti. Mehmetçik de kendilerine sevgi gösterisinde bulunan halkı selamladı.
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.