Gündemİhanetlerisoruldu

İhanetleri soruldu

17-25 Aralık kumpasının tutuklu A takımı Yakup Saygılı ile yardımcıları Kazım Aksoy ve Yasin Topçu sorguya alındı. FETÖ’cü 3 müdüre, ABD’deki kumpas davası ile ilgili belgelerin kaçırılma süreci soruldu.

Hamdi KoçoğluYeni Şafak
Yasin Topçu - Kazım Aksoy
Yasin Topçu - Kazım Aksoy

ABD yargısının skandal karara imza attığı kumpas davası ile ilgili İstanbul’da önemli bir gelişme yaşandı. 17-25 Aralık operasyonlarının mimarlarından dönemin İstanbul Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı ve yardımcıları Kazım Aksoy ile Yasin Topçu tutuklu bulundukları cezaevinden sorgulanmak üzere emniyete götürüldü. FETÖ’cü eski müdürlere, 17 Aralık kumpas belgelerinin Hüseyin Korkmaz tarafından ABD’ye kaçırılma sürecine ilişkin sorular yöneltileceği öğrenildi.

Yakup Saygılı

ŞOV YAPTIKLARI YERDE SORGUDALAR

Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğüne götürülen Yakup Saygılı, Kazım Aksoy ve Yasin Topçu, bir dönem şov yaptıkları ve kumpas kurdukları B Blokta sorguya alındı. Şüphelilere, ABD’ye kumpas belgelerini kaçıran FETÖ’cü eski komiser Hüseyin Korkmaz ile ilgili sorular yöneltilirken, tutuklu bulunan ABD İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı Metin Topuz ile ilgili bağlantıları hakkında da ifadelerine başvuruldu.

ABD SEYAHATLERİ SORULDU

ABD İstanbul Başkonsolosluğu’nda görevdeyken FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan irtibat görevlisi Metin Topuz; Yakup Saygılı ve Yasin Topçu ile 2012’de ABD’ye gittiklerini, Washington ve New York Bölge Savcılığı’nda finansal suçlar bürosu şefiyle görüştüklerini söylemişti. Soruşturmada, FETÖ’cü eski polis müdürlerine bu seyahatle ilgili sorular sorulacağı da belirtildi. 17-25 Aralık operasyonu öncesi ABD’ye evrak götürüldüğü iddiaları da araştırılıyor.

Türk Telekom binasına işgal davasında sanıklara müebbet hapis
Gündem

Türk Telekom binasına işgal davasında sanıklara müebbet hapis

Acıbadem'deki Türk Telekom binasının işgaline ilişkin darbe davasında, 7 sanığa ağırlaştırılmış müebbet, 33 sanığa müebbet hapis cezası verildi
Derbi kararına dair önemli detay: Kaldığı yerden oynanabilir
Spor

Derbi kararına dair önemli detay: Kaldığı yerden oynanabilir

Ziraat Türkiye Kupası Yarı Final ikinci maçında Fenerbahçe Beşiktaş derbisi yaşanan saha içi olayları nedeniyle tatil edildi. CAS Hakemi ve Spor Hukuku Uzmanı Emin Özkurt, Türkiye Futbol Federasyonu'nun derbi ile ilgili karar sürecini TRT Spor'a değerlendirdi.
Rusya'dan ABD'ye S-400 cevabı: Şantaj denemesi
Dünya

Rusya'dan ABD'ye S-400 cevabı: Şantaj denemesi

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wess Mitchell’in Türkiye'nin S-400 alımına ilişkin açıklamasına " Bu, Amerikan firmalarının haksız rekabet elde etmesini sağlayacak şantaj girişiminin bir örneğidir" dedi.
Svaziland 'karışıklık' olmasın diye adını değiştirdi
Dünya

Svaziland 'karışıklık' olmasın diye adını değiştirdi

Svaziland Kralı III. Mswati ülkesinin isminin, İngilizce "Switzerland" olan İsviçre ile karıştırıldığı için "eSvatini Krallığı" olarak değiştirdiğini açıkladı.
Türkiye'de bir ilk: PKK'lı teröristte yakalandı!
Gündem

Türkiye'de bir ilk: PKK'lı teröristte yakalandı!

Güvenlik güçlerinin geçtiğimiz günlerde Siirt'te düzenlediği operasyonda öldürülen 7 teröristin birinden çıkan özel yapım silah akıllara ABD'nin "SDG'ye verdik" dediği silahları getirdi. 30 yılı aşkın bir süredir PKK ile mücadele eden güvenlik güçleri, ilk kez bir PKK'lıda "NEA 15 CCS" adlı, çok özel birlikler tarafından kullanılan bir silahı yakaladı.