GündemGül, Erdoğanınkarşısına çıkmaz

Gül, Erdoğan'ın karşısına çıkmaz

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 2019'da aday olup olmayacağı sorusuna Numan Kurtulmuş, "Sayın Gül’ün, Cumhurbaşkanımızın karşısına aday çıkmayacağını düşünüyorum" dedi.

Hüseyin LikoğluYeni Şafak
​Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş
​Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, bazı yazılı ve görsel medya temsilcileri ile Antalya’da bir araya geldi. Kurtulmuş, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. 2019’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili olarak Kurtulmuş, “Çok açıktır, Sayın Erdoğan, AK Parti siyasi hareketinin, AK Parti’nin bugün temsil ettiği siyasi çizginin doğal lideridir. Ve çok tabii olarak da Cumhurbaşkanlığı seçiminin en kuvvetli adayıdır” diye konuştu.

2019 ÇANTADA KEKLİK DEĞİL

Bakan Kurtulmuş, 2019 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin çantada keklik bir seçim olmayacağını vurgularken, “Belki Cumhurbaşkanımızın göstermiş olduğu hassasiyet de bundan kaynaklanıyor. Önümüzde hakikaten zor bir süreç var. Biz şimdi şu mu aday olacak, bu mu aday olacaktan ziyade, 2019 seçimlerinde çok güçlü bir çıkışla, Türkiye’nin siyasi, ekonomik istikrarı sürdürebileceği bir sonucu nasıl elde edebiliriz, yoğunlaşacağımız husus budur” şeklinde konuştu.

AK PARTİ VE MHP AYRI PARTİ

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verdiği destek konusunda da Bakan Kurtulmuş, “Sayın Bahçeli kendi siyasal öncelikleri çerçevesinde AK Parti’ye destek veriyor. Kendi tabiriyle Yenikapı ruhu çerçevesinde. Belli konularda yakınlıkları olabilir, belli alanlarda müşterek hareket ediyor olabilirler, ama AK Parti ve MHP iki ayrı önceliği olan partilerdir. Görünüyor ki MHP önümüzdeki dönemde AK Parti’yle bir seçim ittifakı yapacaktır” dedi.

Gül 2019'da aday olmaz

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, 2019 seçimlerinde aday olup olmayacağı sorusuna Bakan Numan Kurtulmuş, 2019 seçimlerinin şahısların ötesinde önem arz eden bir seçim olacağını kaydetti. Numan Kurtulmuş, sözlerini şöyle tamamladı: “Bundan sonra sistemin nasıl oturacağının da şekilleneceği bir döneme giriyoruz. Bu anlamda Sayın Gül’ün Cumhurbaşkanımızın karşısına aday olarak çıkmayacağını düşünüyorum.”

  • AYM'ye sert tepki
  • Numan Kurtulmuş, Anayasaya Mahkemesi’nin Mehmet Altan ve Şahin Alpay hakkında verdiği skandal karara ilişkin olarak şu değerlendirmelerde bulundu: “Burası hayati bir nokta; insanların terör örgütü suçlamasıyla mahkemeye çıkmış olması başka bir şey. Dolayısıyla bu, tutukluluk halini ortaya çıkarıyor. Mahkemeler de bu yönde karar vermiş. Nasıl AYM’nin kararıyla ilgili bir şey söylüyorsak, ötekiyle ilgili de aynı tavrı ortaya koymamız lazım.”
Türk Telekom binasına işgal davasında sanıklara müebbet hapis
Gündem

Türk Telekom binasına işgal davasında sanıklara müebbet hapis

Acıbadem'deki Türk Telekom binasının işgaline ilişkin darbe davasında, 7 sanığa ağırlaştırılmış müebbet, 33 sanığa müebbet hapis cezası verildi
Derbi kararına dair önemli detay: Kaldığı yerden oynanabilir
Spor

Derbi kararına dair önemli detay: Kaldığı yerden oynanabilir

Ziraat Türkiye Kupası Yarı Final ikinci maçında Fenerbahçe Beşiktaş derbisi yaşanan saha içi olayları nedeniyle tatil edildi. CAS Hakemi ve Spor Hukuku Uzmanı Emin Özkurt, Türkiye Futbol Federasyonu'nun derbi ile ilgili karar sürecini TRT Spor'a değerlendirdi.
Rusya'dan ABD'ye S-400 cevabı: Şantaj denemesi
Dünya

Rusya'dan ABD'ye S-400 cevabı: Şantaj denemesi

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wess Mitchell’in Türkiye'nin S-400 alımına ilişkin açıklamasına " Bu, Amerikan firmalarının haksız rekabet elde etmesini sağlayacak şantaj girişiminin bir örneğidir" dedi.
Svaziland 'karışıklık' olmasın diye adını değiştirdi
Dünya

Svaziland 'karışıklık' olmasın diye adını değiştirdi

Svaziland Kralı III. Mswati ülkesinin isminin, İngilizce "Switzerland" olan İsviçre ile karıştırıldığı için "eSvatini Krallığı" olarak değiştirdiğini açıkladı.
Türkiye'de bir ilk: PKK'lı teröristte yakalandı!
Gündem

Türkiye'de bir ilk: PKK'lı teröristte yakalandı!

Güvenlik güçlerinin geçtiğimiz günlerde Siirt'te düzenlediği operasyonda öldürülen 7 teröristin birinden çıkan özel yapım silah akıllara ABD'nin "SDG'ye verdik" dediği silahları getirdi. 30 yılı aşkın bir süredir PKK ile mücadele eden güvenlik güçleri, ilk kez bir PKK'lıda "NEA 15 CCS" adlı, çok özel birlikler tarafından kullanılan bir silahı yakaladı.