Gündem e-okul ile sözlü ve yazılı notu öğrenme ekranı

e okul ile takdir teşekkür sözlü ve yazılı notu öğren! e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi sorgulama ekranı

e-okul ile sözlü ve yazılı notu öğrenme ekranı

Karnelerin alınacağı 15 tatile kısa bir süre kala öğrenciler ve veliler notları, devamsızlıkları, yazılı ve sözlü sınavların sonuçlarını görmek için e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi'ni kullanıyor. e okul VBS ile karne notları, devamsızlık durumu, takdir teşekkür hesaplama, sözlü ve yazılı sınav notları öğrenebiliyorlar. İşte VBS sorgulama ekranı...

Haber Merkezi Yeni Şafak
e-okul not görüntüleme giriş ekranı.
e-okul not görüntüleme giriş ekranı.

e-okul VBS ile öğrencilerin yazılı notlarına, devamsızlıklarına ve notlarının detaylarına erişebilen öğrenci ve veliler e-Okul giriş sistemi sayesinde MEB üzerinde yer alan birçok bilgiyi de öğrenebiliyor. e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi tüm öğrenci ebeveynleri için önemli bir kaynak oluşturuyor. İşte VBS sitemi ile ulaşacağınız bilgiler ve e okul sorgulama ekranı…

e-Okul giriş sistemi sayesinde MEB üzerinde yer alan birçok bilgiye öğrenciler karne günü gelmeden erişebiliyor. Devamsızlık konusunda sıkıntı yaşamak istemeyen öğrenciler en güncel devamsızlık bilgilerini de araştırıyor. Aşağıdaki link üzerinden e-Okul sistemine giriş yaparak sınav sonuçlarını sorgulayabilirsiniz…

e-okul giriş nasıl yapılır?

Kullanımı ve girişi oldukça kolay olan e-okul üzerinden öğrenciye dair sınav sonuçları, devamsızlık bilgileri ve okul tarafından yapılan duyurulara ulaşmak için ilk yapmanız gereken, e-okul.meb.gov.tr adresi üzerinden öğrencinin T.C. kimlik numarasıyla öğrencinin okul numarasını eksiksiz bir şekilde girerek sisteme girmeniz. Bilgisayar üzerinden erişim sağlandığı gibi E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi uygulaması akıllı telefonlarda da mobil olarak kullanılabiliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS) projesi kapsamında 2007 yılının Ocak ayında kullanıma açıl e-okul, bir öğrencinin okula kaydından başlayıp, mezuniyetine kadar olan tüm süreci içeren bir sistemdir.

2018 e-okul giriş ekranı için tıklayınız...

E-okul’dan hangi bilgiler edinilebilir?

Devamsızlık Bilgisi: devamsızlık bilgisi bölümünden öğrencilerin hangi günlerde okula gittiği hangi günlerde ise gitmediği takibi yapılmaktadır. Bu bölümde geç kalma durumlarında dahi bilgi sağlanabilir.

Not Bilgisi: Not bilgisi bölümünde ise öğrencilerin güncel dönemde aldığı derslerdeki başarı durumu görüntülenmektedir. Sınav ve sözlülerde alınan notların öğretmenler tarafından sisteme girilmesi ile görülen bu bilgiler sayesinde kişiler öğrencilerin başarı durumunu görebilmektedir.

Haftalık Ders Programı: Haftalık ders programı bölümünde öğrencilerin derslerinin takibi yapılabilmektedir. Haftalık olarak yayınlanan ders programında öğrencilerin hangi gün hangi dersinin olduğu öğrenilebilmektedir.

Sınav Tarihleri: Sınav takvimlerinin belli olmasının ardından ilgili tarihler e okula yüklenmektedir bu bakımdan öğrenci ve veliler sınav takibini bu bölümden yapabilmektedir.

Öğrencilerin devamsızlık hakkı kaç gün?

Lise öğrencilerinin en çok merak ettiği konulardan birisi ise bir eğitim yılı içerisinde kaç gün devamsızlık haklarının olduğu sorusudur. Bundan bir önceki yönetmeliğe göre lise öğrencilerinin 20 gün özürsüz ve 20 gün özürlü olmak ile birlikte 5 gün de okul idaresinin izin verme hakkı ile birlikte toplamda 45 gün devamsızlık hakları bulunuyordu. Ancak yeni yönetmelik doğrultusunda 2016 – 2017 eğitim öğretim döneminde gerçekleşmiş ve 2017 – 2018 yılı eğitim öğretim yılında da gerçekleşecek olan lise öğrencilerinin devamsızlık hakkı özürsüz 10 güne düşürülmüştür.

Takdir teşekkür hesaplama

Hangi belgeyi alacağım diye merak ediyorsanız e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’ni kullanabilirsiniz. Sömestr tatiline çok az bir süre kala artık öğrenciler de hangi belgeyi alacaklarını merak eder oldu. Yazılı ve sözlü sonuçları ise e-Okul VBS’deki yerini aldı. Sizler de e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi ile takdir teşekkür hesaplaması yapabilirsiniz.

e-Okul takdir teşekkür hesaplama işlemi için tüm öğretmenlerin e-Okul sistemine tüm notları girmesi gerekmektedir. Notlar girildikten sonra derslerin ortalama puanları ortaya çıkar ve yıl sonu başarı puanına bakılır.

Yıl sonu başarı puanı 85,00 ile 100 puan arasında olursa takdir belgesi, 70,00 ile 84,99 puan arasında olursa da teşekkür belgesi alınır.

Örnek takdir teşekkür hesaplama

Yeni eğitim sisteminde 8. sınıflar için dönem sonunda her dersin puan ortalaması alınarak bu ortalama dersin haftalık ders saati ile çarpılır. Daha sonra çarpım sonuçları derslerin haftalık ders saatleri toplamına bölünür. Çıkan sonuç bir 8. sınıf öğrencisi için ağırlıklı dönem ortalamasını vermektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) takdirname ve teşekkür belgelerinin öğrencilere dağıtımını belirli koşullara bağlamıştır. Bir öğrencinin herhangi bir başarı belgesi alabilmesi için ön koşul olarak Türkçe dersinden 55,00, diğer derslerin her birinden 45,00 puandan aşağı bir puanı olmamalıdır. Bu şartları sağlayan 8. sınıf öğrencilerinden tüm derslerin dönem ağırlıklı puan ortalaması 70,00-84,99 arasında olanlara "Teşekkür", 85,00 puan ve üstü ola

Ortaokul öğrencisi
OYNAT 01:56
Ortaokul öğrencisi "bomba bulan casus drone" icat etti
Muş'ta 11 yaşındaki ortaokul öğrencisi Mert Delibalta, terörün bölgeye verdiği zarardan etkilenerek, toprağa gömülü patlayıcıların yerini tespit edebilen drone geliştirdi. Proje, Erciyes Üniversitesince düzenlenen "Uluslararası Robot Yarışması"nda birinci oldu.


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.