GündemAnkara Tillersona kahve ısmarlamış olacak

Tillerson'ın Ankara ziyareti ne anlama geliyor?

'Ankara Tillerson'a kahve ısmarlamış olacak'

TVNET sınır hattındaki canlı yayınında Tillerson'ın Ankara ziyaretini değerlendiren Yeni Şafak yazarı Süleyman Seyfi Öğün "Tillerson'ın neler söyleyeceği belli. 30 kilometre sınırlı güvenli bölge meselesini açacak. Türkiye daha önce çok kez dile getirdi ve artık bu geçti. Bu yüzden, Ankara Tillerson'a sadece kahve ısmarlanmış olacak" dedi.

Haber MerkeziYeni Şafak
TVNET Haber Müdürü Serhat İbrahim oğlu ile Yeni Şafak yazarları Süleyman Seyfi Öğün ve Nedret Ersanel, Afrin operasyonunu yorumluyor
TVNET Haber Müdürü Serhat İbrahim oğlu ile Yeni Şafak yazarları Süleyman Seyfi Öğün ve Nedret Ersanel, Afrin operasyonunu yorumluyor

TVNET, sınır hattından uzman konuklarla sıcak gelişmeleri ve analizleri izleyicilerle paylaşmaya devam ediyor.

TVNET'in sınır hattından yaptığı Afrin özel yayınında konuşan gazeteci Nedret Ersanel "ABD'den gelen mesajlar hem yoğunlaştı hem de çeşitlilik arz etmeye başladı. Pentagon ve ABD Dışişleri Bakanlığı, Afrin operasyonuyla ilgili "Bizim DEAŞ ile mücadelemiz aksıyor" yorumlarını yaptı. Bu yorum aslında bir palavra. Dışişleri Bakanı Tillerson'ın ziyaretinde ben ABD yönetiminin bir şeyler vereceğini düşünüyorum. Şu anda yapmaya çalıştıkları, verecekleri şeyin miktarını azaltmak" dedi.

Yeni Şafak yazarı Süleyman Seyfi Öğün ise, Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin "Türkiye'nin kararlılık ifadeleri sahada yankı buldu. Dengeleri değiştirme düzeyine baktığımız zaman, Türkiye'nin de ağırlığını arttırdığı farklı güçlerin de içinde olduğu kompozisyona bakmamız gerekiyor. Diplomatik dile çok birinci anlam üzerinden bakmamamız gerekiyor. O diller farklı şeyleri ifade ediyor. Pozitif cümleler, bazen çok olumsuz bir anlam içeriyor" vurgusunu yaptı.

Türkiye'nin sınırlarındaki terör hedeflerinin temizlemesinin hukuki dayanağına dikkat çeken Öğün "Türkiye'nin attığı adımın, uluslararası hukukta yeri var mı, yok mu? Benim için önemli olan birinci derecede şey budur. Bu elbette ki var. Türkiye'nin attığı adımların hukuki kaynağı var. Bu yüzden ABD yönetimi bir şey diyemiyor. Bu Saddam'ın Kuveyt'e yönelik bir operasyonu değil" değerlendirmesinde bulundu.

"Tillerson'ın gelişinin bir anlamı yok"

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson'ın Ankara'ya yönelik ziyaretinin bir anlamının olmadığını belirten Öğün, "Tillerson'ın neler söyleyeceği belli. 30 kilometre sınırlı güvenli bölge meselesi. Bunu kaç kez dedi Türkiye daha önce. Artık bu geçti. Bu yüzden, Tillerson'a sadece kahve ısmarlanmış olacak. Dolayısıyla Türkiye kararlığını devam ettirmiş olacak" dedi.

"Türkiye'den net mesaj"

Yeni Şafak yazarı Öğün, ayrıca "Türkiye en dramatik noktaya çekerek 'Bu iş ya düzelecek ya da kopacak' diye uyarıyor. Türkiye, burada 'Bana yumuşatıcıyla, ikna turları için gelme' diyor." ifadelerini kullandı.

Zeytin Dalı Harekatı'na destek konvoyu

Başbozkurt: Afrin'de üçüncü Kandil planı çöktü

Hurda araçlar ÖTV indirimi yasası TBMM'den geçti
Ekonomi

Hurda araçlar ÖTV indirimi yasası TBMM'den geçti

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen 'torba tasarının' 9 maddesi daha kabul edildi. Çeyiz hesabında devlet katkısı yüzde 20'den yüzde 25'e, azami katkı da 5 bin liradan 7 bin 500 liraya çıkartılacak. Binlerce araç sahini ilgilendiren hurda araçlarda ÖTV indirimi olarak bilinen tasarı kabul edildi. Buna göre 16 yaş ve üzerindeki otomobil, panelvan, minibüs, midibüs, otobüs, kamyonet ve kamyonlarını trafikten sildiren, imha merkezlerine teslim eden veya yurt dışına ihraç eden vatandaşlar, bunun karşılığında yeni alacağı aynı cinsten araç için 10 bin liraya kadar ÖTV teşviki alacak.
Beyninden 2 kilograma yakın tümör alındı
Hayat

Beyninden 2 kilograma yakın tümör alındı

Hindistan'da 31 yaşındaki bir kişinin beynindeki 1 kilogram 873 gram ağırlığındaki tümör ameliyatla alındı.
Kripto paradan 735 milyon dolar kazandı
Ekonomi

Kripto paradan 735 milyon dolar kazandı

Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro ülkenin içine düştüğü ekonomik çöküşten kurtarılması amacıyla çıkarılan "petro" adlı kripto paranın ilk günkü ön satışından 735 milyon dolar kazandıklarını açıkladı.
PKK’nın korkulu rüyası ekibin hepsi gönüllü olunca kura çekildi
Gündem

PKK’nın korkulu rüyası ekibin hepsi gönüllü olunca kura çekildi

TSK'nın ÖSO ile birlikte Afrin'de PYD/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine yönelik yürüttüğü ’Zeytin Dalı Harekatı’na Muş Emniyet Müdürlüğünde görevli PÖH'ler de gönderildi. Harekata katılmak için Özel Harekat Polislerinin tamamı gönüllü olunca aralarında kura çekimi yapıldı.
Bayern Münih maçı sonrasında Alex de Souza'dan olay paylaşım
Spor

Bayern Münih maçı sonrasında Alex de Souza'dan olay paylaşım

Fenerbahçe tarihinin efsane isimleri arasında bulunan Alex de Souza, Beşiktaş'ın Bayern Münih'e 5-0 mağlup olduğu maçın ardından sosyal medyada ses getiren bir paylaşımda bulundu. Alex de Souza'nın 7 yıl önce oynanan ve hat-trick yaptığı maçı, bu müsabakadan sonra paylaşması manidar bulundu.