Genel Sağlık Haberleri

Kanser yanlış beslenmeyle başlıyor

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Oğuzhan Karatepe, yanlış beslenmeye bağlı sıkıntıların giderek arttığını belirterek, "Beslenme bozukluğu, obezite, bununla ilgili olarak kanser yanlış beslenmeyle başlıyor. Eğer aşırı derecede yağlı hayvansal gıdaları bol tüketiyorsak bunlar meme, rahim, prostat, kalın bağırsak gibi kanserlere neden oluyor" dedi.

Gergedan virüsü soğuk algınlığına neden oluyor

Sağlık Bakanlığı tarafından 21 ilden gelen örneklerin incelenmesinde kasım-aralık aylarında grip dışındaki virüslerin yüzde 41,4’ünün gergedan virüsü olduğu bildirdi. Uzmanlar, virüsün hastalığın bitiminde farklı hastalıklara da zemin hazırladığını ve bu nedenle özellikle risk grubundakilerin dikkatli olması gerektiğini söylüyor.

800 gram prematüre bebeğe 1,5 saatlik operasyon

Erzurum'da prematüre olarak dünyaya gelen 800 gram bebeğin açık kalan damar bağlantısı 1,5 saat süren operasyonla kapatıldı. Çocuk Kalp Cerrahi Uzmanı Dr. Mehmet Biçer, ana atardamarla akciğere giden damar arasındaki bağlantının kapanmaması halinde çeşitli organlarda yetmezlik bulgularının gelişebileceğini söyledi.

Bilkent Şehir Hastanesi için geri sayım

Avrupa'nın en büyük, dünyanın ise tek seferde inşa edilen en büyük hastanesi olan Bilkent Şehir Hastanesi'nin açılışına sayılı günler kaldı. Hastane, 9 ayrı ana binadan oluşan bir kampüste faaliyet gösterecek. Hastanenin 904 poliklinik odası, 259 poliklinik destek odası bulunuyor. 131 ameliyathanesi bulunan hastanede, günlük 650 ameliyat yapılması bekleniyor.

Geçirdiği beyin kanamasından sonra hayatı tamamen değişti

Antalya'da ahşap ustası Rahmi Kağan Can, geçirdiği beyin kanaması sonrası doktorunun "stressiz bir hayat sürmen gerekiyor" tavsiyesi üzerine "terapi" gibi gördüğü deri işleme sanatına yöneldi. Atölyeye çevirdiği evinin bir odasında işlediği çanta, cüzdan ve hediyelik eşyalarla deriyi sanata dönüştüren Can, stresten uzak tuttuğuna inandığı mesleğiyle evinin geçimini de sağlıyor.

Bilgiye kolay erişim beyni pasifleştiriyor

Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doktor Öğretim Görevlisi Şaban Karayağız, internetin sağladığı avantajlarla bilgiye kolay ulaşmanın, beyni pasifleştirdiğini söyledi. Aşırı bilgi yüklemesi ve yanlış enformasyonların beyinde bağlantı kurma ihtimalini zayıflattığını ve beyni küçülttüğüne dikkat çeken Karayağız, “Aslında bildiğimizi zannederek büyük bir cahilliğin içine bürünüyoruz” dedi.

Acil karaciğer nakli bekliyor

İki aylıkken karaciğer ve böbrek hastası olan ve acilen karaciğer nakli olması gereken 10 yaşındaki Yasin Sırkıntı, "Gözlerim çok az görüyor. Bir an önce karaciğer nakli olmak istiyorum. Arkadaşlarımla okula gitmek, onlarla koşup oynamak istiyorum. Büyüyünce Jandarma olmak ve vatanımı korumak istiyorum" dedi.

Otizmli çocuğun karnından 2 kilogram plastik çıktı

Şanlıurfa'da ameliyatla mide ve bağırsağından plastik çay kaşığı, eldiven, poşet, kablodan oluşan yaklaşık 2 kilogram kitle çıkarılan 14 yaşındaki otizmli çocuk sağlığına kavuştu. Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Erman Dörterler, "Daha çok kıl, saç yiyen hastalarla karşılaşıyoruz ancak midede ve bağırsakta plastik malzeme olması çok rastladığımız bir durum değil. Ben ilk defa böyle bir hasta ile karşılaşıyorum" dedi.

Küçük Mehmet yeniden sese kavuştu

Adana'da ilk işitme cihazı çalınan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla kavuştuğu ikinci cihazı da gittiği anaokulunda kaybolan 6 yaşındaki Mehmet, bir hayırseverin desteğiyle alınan yeni cihazla tekrar duymaya başladı.

Baba oğul hastalıklarını yenmek için birbirlerine moral veriyor

İzmir'de lösemi hastası genç ile beynindeki tümör nedeniyle tedavi gören babası, birbirlerine moral vererek hastalıklarını yenmeye çalışıyor. 3 yıl önce geçirdiği rahatsızlığın ardından lösemi teşhisi konulan 18 yaşındaki gençle, beyninde tümör olduğu tespit edilen 42 yaşındaki babası hastalıklarını yenmek için birbirlerine moral veriyor.

112'ye gelen çağrıların yüzde 95'i asılsız

Sakarya 112 acil sağlık hizmetlerine gelen çağrının yüzde 95’inin asılsız olduğunu belirten Sakarya İl Ambulans Servisi Başhekimi Neslihan Karadeniz, “Asılsız çağrılar 112’nin gerekli zamanda, gerekli yerde bulunmasını engelliyor” dedi.

18 haftalıkken anne karnındaki ameliyatla hayata tutundu

İzmir'de anne karnındaki 16 haftalık bebeğin yapılan kontrollerde idrar yollarında tıkanıklık tespit edildi. Böbrek yetmezliği nedeniyle ölüm riskiyle karşılaşan bebek, 18 haftalıkken anne karnında geçirdiği ameliyatın ardından sağlıklı olarak dünyaya geldi.

İyi sağlık hizmeti milyonlarca prematüre bebeği yaşatabilir

UNICEF ve DSÖ'nün ortak raporunda, prematüre bebeklerin hayatta kalabilmek için özel bakıma ihtiyaç duyduğu ancak milyonlarcasının gereken bakımı alamadığı için hayatta kalamadığı bildirildi.

Anevrizmalar genellikle belirti vermiyor

Doç. Dr. Gökçe Şirin, anevrizmaların genellikle herhangi bir belirti vermediğini belirterek, "Çoğu anevrizma rastlantısal olarak başka nedenle yapılan muayenenin bir bulgusu olarak saptanır" dedi.

Bu kışın kabusu gergedan virüsü

Sağlık Bakanlığı'nın bulaşıcı hastalık izleme raporuna göre, kasım ayında hastalarda en çok 'gergedan virüsü' tespit edildi. 'Grip değil, gribimsi' bir etki yapan virüs, havadaki tozdan da bulaşabiliyor.

Ağlayan bebeklerin sakinleşmesini sağlayan cihaz yaptı

3'üncü İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı’na, Türk Patent Kurumu’nun stant daveti üzerine katılan Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Şenay Çetinkaya 'Bebeklerin ağlamasını önceden tespit edip, beyaz gürültü dinleterek sakinleşmelerini sağlayan cihaz' projesiyle ikinci oldu.

Lavabo açıcı içen çocuk 15 günde bir ameliyat oluyor

Ordu'da yaklaşık iki yıl önce lavabo açıcı içmesi üzerine yemek borusu zarar gören, dili parçalanan ve bugüne kadar 30 operasyon geçiren 3 yaşındaki Defne Yağmur Çiçekçi, hala iyileşemedi. Püre halinde beslenebilmek için 15 günde bir ameliyata giren Defne'nin ailesi yetkililerden yardım isteyerek, kızlarının sağlıklı şekilde yemek yiyebileceği günü bekliyor.

Çocukların gece yatak ıslatması psikolojik değil

Türk Çocuk Ürolojisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Aygün, "5 yaşından itibaren eğer gece yatak ıslatma varsa doğru tedavi için mutlaka sağlık kurumlarında konunun uzmanlarından yardım alınmalıdır. Bu sorun psikolojik kökenli değildir" dedi.

30 Obezite Merkezi açılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı "İkinci 100 Günlük Eylem Planı" çerçevesinde, obezite ile mücadele kapsamında 30 Obezite Merkezi açılacak. Bağımlılık ile etkin mücadele amacıyla sigara bırakma polikliniği sayısı 473'ten 485'e çıkarılacak. Sağlık alanında daha birçok yenilik yapılacak. İşte o yenilikler.

Alzheimer beyne 25 yıl öncesinde yerleşiyor

Alzheimer hastalığının insan beynine 25 yıl öncesinde yerleştiğini belirten Nöroloji Uzmanı ve Sinirbilimci Uzm. Dr. Selen Gür Özmen, “Alzheimer hastasının son 25 senesinde beynindeki patolojiler, yavaş yavaş oluşmuştur ve süreç sonuna ulaştıktan, tüm patolojiler beyne oturduktan sonra, unutkanlıklar başlamıştır” dedi.

Midesinden yemek borusu yapıldı

Denizli'deki Pamukkale Üniversitesi Hastanesi'nde yemek borusu kanserine yakalanan Erdal Yıldırım'a (50), midesinden yeni bir yemek borusu yapıldı. Sağlığına kavuşan Erdal Yıldırım, "Ameliyat sonrası adeta yeniden doğdum" dedi.

Okulda kalp krizi geçiren 9 yaşındaki Sabiha öldü

Afyonkarahisar’da okulda kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren 9 yaşındaki 3. sınıf öğrencisi Sabiha Bağatur son yolculuğuna uğurlandı. Sevenlerini yasa boğan minik Sabiha’nın cenaze namazı kılındığı sırada ders zilinin çalması yürekleri dağladı.

Kalp krizi geçirdiği sırada aort damarı karnına kadar yırtıldı

Kalp krizi geçirdiği sırada aort damarı karın bölgesine kadar yırtılan Kıbrıs’ın tanınmış simalarından Sedat Hacımehmet aynı anda geçirdiği 3 operasyon ile sağlığına kavuştu.

150 kiloluk hasta hibrit ameliyathanede hayata tutundu

Aort damarı yırtılan 150 kilogram ağırlığındaki hasta, Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde hizmet veren hibrit ameliyathanede gerçekleştirilen 6 saatlik operasyonla sağlığına kavuştu.

8 paket lavabo açıcı gözlerini kör etmişti nakil oldu

İzmir’de, 2016 yılında evindeki lavaboyu açmak için çok sayıda kimyasal lavabo açıcıyı aynı anda kullanan 32 yaşındaki bir adam, yoğun kimyasalların kanar suyla temas etmesiyle ağır yaralandı. Patlamanın gözlerinde meydana getirdiği ağır yanık nedeniyle görme duyusunu bir gözünde tamamen, diğer gözünde büyük oranda kaybeden İbrahim Kösem, kornea nakliyle iki yıl sonra yeniden görmeye başladı.

Beyin hastalıklarının tanısında 3 Tesla MR kolaylığı

Kayseri Şehir Hastanesinde hizmete giren 3 Tesla MR görüntüleme sistemiyle, özellikle MS gibi beyin hastalıklarına ve prostat kanserine hızlı tanı konulabiliyor. Başhekim Yardımcısı Mustafa Arık, "Özellikle kanser hastalarını daha erken aşamada yakalayabiliyoruz. Beyin hastalıklarında, örneğin MS gibi çok daha hassas görüntü verebiliyor" dedi.

Hasta yatağında pankart açtı diyaliz merkezi açılıyor

2014 yılında Mudanya Devlet Hastanesinde tedavi gören Kazım Ülkeroğlu, o zamanın Sağlık Bakanı Mehmet Müzezzinoğlu’un hastane ziyareti sırasında hasta yatağında yakınlarının desteği ile pankart açıp diyaliz merkezi yapılması talebinde bulunmuştu. İmzalanan protokol ile birlikte en kısa zamanda diyaliz merkezi hastaneye kazandırılacak.

Yüzünün yarısını kaplayan tümörden kurtulmak istiyor

Yüzünün sağ tarafını kaplayan tümörle doğduğu günden bu yana mücadele eden 5 yaşındaki Somalili Fuad Mehdi, Türkiye'de gerçekleştirilecek ameliyatın ardından sağlığına kavuşacağı günleri umutla bekliyor.

Hasta yakını 112 görevlisi kadının saçlarını kopardı

İzmir'de polise başvuran 112 Acil Servis görevlisi kadın, ambulansla taşıdıkları bir hastanın arkadaşı tarafından darbedilerek saçlarının yolunduğu iddiasıyla şikayetçi oldu.

Karadeniz'deki 2 balık türünde hastalık yapan parazit tespit edildi

Karadeniz'de Sinop açıklarında yaşayan literatürde 'Atherinahepsetus' olarak bilinen bilinen Gümüş Balığı ile 'Neogobiusmelanostomus' olarak bilinen Kaya Balığı türlerinin gıda olarak tüketilen kısımlarında kas dokusunda ve böbreklerde enfeksiyona yol açan parazitler tespit edildi.

Canan Karatay: Yüksek kolesterol kalp krizi yapmaz

Prof. Dr. Canan Karatay, kolesterol tartışmalarına ilişkin, "Yüksek kolesterol kalp krizi yapmaz. Hepsi yalan. Kalp krizi geçirenlerin yarısının kolesterolü normal. İlaç satabilmek için paradigmayı değiştirdiler" dedi. Karatay, "Ekmek yemeyin. Ekmek yapımında kullanılan bromür kanserojen bir madde, vücutta iyot kullanımına mani oluyor. İyot olmazsa hücrelerimiz çalışmaz" uyarısında bulundu.

5 yaşındaki çocuğa ameliyat sırasında oksijen yerine azot verildi iddiası

İzmir'in Torbalı ilçesinde, göz ameliyatı olmak için Torbalı Devlet Hastanesi'ne götürülen 5.5 yaşındaki Ege Avcı'ya, anestezi sırasında oksijen yerine azot verildiği ileri sürüldü. Küçük çocuk yaşam mücadelesi verirken, ailesi sorumlular hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.