Bakan: Sağlık harcamalarını maliyet unsuru olarak görmüyoruz

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu, sağlık uygulama tebliği ile ilgili güçlü bir hazırlık yaptıklarını belirterek, sağlıkla ilgili hiçbir konuyu maliyet unsuru olarak görmediklerini söyledi.

Hareketsizlik eklem ve kas ağrılarını arttırıyor

Kış aylarında hareketsiz kalmak bahar aylarında eklem ve kas ağrılarını arttırıyor. Bahar aylarında eklem ve kas ağrıları arttığı gibi kronik yorgunluk sendromu gibi yaygın kas iskelet sistemi ağrısı hastalıklarında da artış görülüyor.

Kanal tedavisinde doğru bilinen yanlışlar

Halk arasında kanal tedavisiyle ilgili doğru bilinen yanlışlar diş kaybına neden olabiliyor. Uzmanlar tüm bu yanlış bilgilerin zaman kaybına neden olduğunu ve kanal tedavisiyle kurtarılabilme şansı olan dişlerin tedavisinin ertelenmemesi gerektiği konusunda uyarıyor.

700 gram doğan Güneş hayata tutundu

Dünya'da nadir görülen tehlikeli bir metabolik hastalıkla 700 gram olarak dünyaya gelen Güneş Ülkem bebek, 101 günde 10 kez ölüm tehlikesi atlattı ve yaşam mücadelesini kazandı.

Baharda kalp krizi riski artıyor

Dondurucu kış aylarından bahara geçtiğimiz bugünlerde ani ısı değişimleri kalp krizine davetiye çıkarıyor. Damarlar soğuk havalarda büzülür, sıcak havalarda ise genişler. Risk faktörü olan kişilerin kalbi bu değişime ayak uyduramayarak kalp krizine yol açıyor.

Her gün bir adet limon yiyin

Her gün bir adet kabuğu soyulmuş limon yerseniz ne olur? Doğal şifalı bir ürün olan limonu günlük olarak tüketmenin birçok faydası bulunuyor. İşte günlük bir adet kabuğu soyulmuş limon tüketmenin faydaları…

Doğduğundan beri yemek yiyemedi

Tokat`ın Niksar ilçesinde yaşayan 6 yaşındaki Nehir Yanık, yutkunma sorunu nedeniyle doğduğundan beri özel mama ile besleniyor.

Yabancılar sağlıkta Türkiye'ye akın etti

Yabancı hastalara verdiği hizmetle dünya çapında göz dolduran ve gelen taleplere yetişmekte zorlanan Türkiye, bu yıl sağlık turizminde 800 bini aşkın turistten 8 milyar dolar gelir bekliyor.

Kanserde erken teşhis kolaylaşıyor

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde gırtlak, geniz ve burun kanserlerinin erken teşhisini kolaylaştırılacak "Dar Bant Görüntüleme Sistemi" kullanılmaya başlandı.

Yemek yerken su içmeyin

Sağlıksız beslenme ve yanlış alışkanlıklar nedeniyle son yıllarda hızla yaygınlaşan reflü, kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde etkiliyor. Reflüyle mücadelede beslenme tarzı kadar yemek yerken su içilmemesi de önemli bir unsur oluyor.

Aşırı terlemenin 7 nedeni

Vücudun dış ortama göre ısı dengesini sağlayan terleme, bazı kişilerde yoğun bir şekilde oraya çıkarak yaşam kalitesini olumsuz etkileyebiliyor. Terlemeye birçok faktör neden olurken bazı iç hastalıklar da aşırı terlemeye zemin hazırlayabiliyor. İşte aşırı terlemenin nedenleri...

Kapanmayan radyasyon yarasına doku nakli

Tespih sandığı radyoaktif maddeyle temas ettikten sonra vücudunda derin yaralar oluşan 17 yaşındaki Eyüp Bapun'un bacakları doku nakli olarak bilinen "flep cerrahisi" yöntemiyle kurtarıldı.

Kanserin vücutta yayılmasına yol açan hücreler tespit edildi

Belçikalı araştırmacıların kanserin vücutta yayılmasına yol açan tümör hücrelerini belirlemesiyle hastalığın tedavisinin kesinlik derecesinin artması umudu doğdu.

Özel hastane yönetmeliğinde değişiklik

Sağlık Bakanlığı, tadilat, taşınma veya yeniden yapım için özel hastanelere tanınan 4 yıllık uyum süresini 7 yıla uzattı.

Aşı reddi ile salgınlar kapıda

Türkiye'de çocuklarına aşı yaptırmayan ailelerin sayısının her yıl arttığını belirten uzmanlar, "4 yaş altı grubunda aşı reddi oranları 50 binin üzerinde olursa salgınlar çıkabilir" uyarısında bulundu.

Bir milyon 280 bin hastaya şifa oldu

Adana'da geçen yıl eylül ayında hizmet vermeye başlayan Şehir Hastanesi, çeşitli kentlerden ve yurt dışından gelen hastalara şifa dağıtıyor.

Migren nasıl geçer? Migren nedir? Migren tedavi yöntemleri?

Migren hayatı son derece olumsuz etkileyen, günlük işlerin yapılmasını dahi engelleyen şiddetli bir baş ağrısıdır. Genelde şakakta zonklayıcı etkisiyle kendini gösteren migren ağır şekilde hissedilen bir hastalıktır. Peki, Migren nasıl geçer? Migren ağrısından nasıl kurtulurum? Migren tedavi yöntemleri neler? İşte detaylar haberimizde...

Sivilce nasıl geçer? Doğal yöntemlerle sivilceden kurtulma

Sivilce, özellikle ergenlik çağında görülen bir cilt hastalığıdır. Yağ bezlerinin sağlıklı çalışmamasından dolayı oluşan sivilceler bazen kalıcı izler bırakabiliyor. Yağlı ciltlerde daha fazla görülen bu izler; ciltte delikler şeklinde olup, çok kötü bir görünüm ortaya çıkabiliyor. İşte gençlerin korkulu rüyası olan bu sivilcelerden kurtulma yolları...

Ceviz yaşlanmayı geciktiriyor

E vitamini yaşlanmaya karşı en etkili vitaminlerden biridir. Cilt için çok yararlı olan E vitamini; ceviz, fındık-fıstık, tohumlar, soya, et, balık, yeşil yapraklı sebzeler ıspanak, kuşkonmaz, elma, yumurta ve tahıllarda mevcuttur.

Kasa fişlerinde büyük tehlike

Alışveriş fişlerinden plastik oyuncaklara ve konserve ürünlere kadar birçok üründe Bisfenol A maddesi yer alıyor. Her alışveriş yapan, fişler aracılığıyla BPA'ya maruz kalabiliyor. Fakat en büyük tehlike altında olanlar kasiyerler. BPA içeren ürünlerin, sindirim sistemi ve bağışıklık sistemi bozuklukları, nörolojik sorunlar, obezite, hiperaktivite, kalp hastalığı, meme kanseri, kısırlık gibi rahatsızlıklara da sebep oluyor.

Hastanelerşifahaneyedönüşmeli

Geleneksel tıbbın önemine dikkat çekmek için İstanbul’da düzenlenen “1. Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi” başladı. Kongrenin Onursal Başkanı Emine Erdoğan, “Tarihsel birikimimize dayanarak, hastanelerimizi şifahaneye dönüştürmeliyiz. Bilim insanlarımız bu konuya ön yargısız yaklaşmalı, yetkililerimiz suistimalleri önlemelidir, iş adamlarımız bu alana yatırım yapmalı, modern tesisler açmalıdır” dedi.

Ağrı kesiciler böbrek yetmezliği yapıyor

Sigara ve alkol başta olmak üzere aşırı tuz tüketimi ve ağrı kesici kullanımına bağlı olarak vücuttaki hücre ölümleri artıyor ve böbrek fonksiyonları bozuluyor.

Geleneksel ve modern tıp birbirinin alternatifi değildir

Sağlık Bakanı Demircan, geleneksel ve modern tıbbın birbirinin alternatifi olmadığını belirterek, "Geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarını merdiven altı uygulamalar olmaktan çıkarmak için elimizden gelen gayreti sarf ediyoruz" dedi.

Geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları genişletilecek

Sağlık Bakanı Demircan, şu anda 15 dalda geleneksel ve tamamlayıcı tıp hizmeti verildiğini belirterek, "Bu eğitimi alan doktorlarımıza, bu uygulama iznini veriyoruz. O doktorlarımız çoğaldıkça bu uygulamaları da genişleteceğiz" dedi.

Kanser hücresini 'uçurarak' tespit ediyor

Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Demirci, kanserin erken tanısı için uyguladıkları "magnetik kaldıraç teknolojisi"nin, hücreleri manyetik alanlara koyup yer çekimine karşı uçurduğunu belirtti.

Emine Erdoğan: Şifa bizim yediğimiz temiz gıdalarda

Cumhurbaşkanı’nın eşi Emine Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi’nde, Türkiye’de ilk kez düzenlenen Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi’nin açılışına katıldı. 88’i yabancı 248 katılımcının iştirak ettiği kongre, bilimsel oturumlar yanında fuar ve atölye çalışmalarıyla dört gün boyunca devam edecek ve kongreye Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi Direktörü Dr. Zsuzsanna Jakab’ın yanısıra yurtdışından Sağlık Bakanları ve bilim insanları da katılım sağlayacak.

Sağlıklı zayıflamanın 10 kuralı

Dr. Fevzi Özgönül, fazla kilolardan kurtulmanın önemli kuralları olduğunu belirterek zayıflamak isteyenlere şu 10 formülü önerdi.

Hastanede skandal: Ameliyattan çıkan hastayı bekleme odasında yatırdılar

Adana'daki Seyhan Devlet Hastanesi'nde servis odalarının yetersiz olması nedeniyle, ameliyat olan hastaların bekleme salonunda uyutulduğu iddia edildi. Suçlamaları reddeden hastane yönetimi, "Yatağı olmayan hastayı ortada bekletmeyiz" açıklamasını yaptı.

Narın faydaları nelerdir?

Nar bol miktarda C vitamini, polyphenol, demir, potasyum içerir ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Ayrıca kolestrol ve şekeri dengeleyen nar, kanser hücrelerinin gelişmesine engel olurken, kalp sağlığının korunmasında da yardımcı olur.

Ağrıyan dişinize sakın bunları koymayın

Halk arasında iyi geldiği düşünülerek ağrıyan dişe konulan karanfil, sarımsak, alkol, aspirin gibi yöntemler işe yaramıyor, hatta diş ve çevresindeki dokulara oldukça zarar veriyor.

Erken sünnetin faydaları

Erken sünnetin bebek ve bakımını yapan kişi açısından büyük avantajlar sağladığını belirten uzmanlar, yenidoğan sünnetinden sonra çocuklarda idrar yolu enfeksiyonlarının daha az görüldüğünü söyledi.

Tansiyon hastaları dikkat: Kekik yükseltiyor

Biberiye, kekik ve sarımsak tansiyonu etkiliyor. Her şeyin fazlasının zararlı olduğu gibi; biberiye ve kekikte fazla kullanıldığında yüksek tansiyona, sarımsak fazla kullanıldığında ise düşük tansiyona neden oluyor.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.