Yoğun bakımda tepki çeken görüntü!

Kocaeli Devlet Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde görevli sağlık çalışanlarının müzik eşliğinde oynadığı görüntüler, sosyal medyada paylaşıldı. Kocaeli İl Sağlık Müdürü Şenol Ergüney, yoğun bakımda yaşananların kabul edilemez olduğunu belirterek, idari soruşturma başlattıklarını söyledi.

40 yıllık diyabet mücadelesi

Kırklarelili Bestegül Çelik, beş yaşında başladığı diyabetle mücadelesini, iradesi ve yaşam tarzına gösterdiği özen ile 40 yıldır başarıyla sürdürüyor. İnsanların bilinçlenmesi ile diyabetin daha az sorun haline geldiğini söyleyen Çelik, diyabetin hastalık değil, bir parçası olduğunu ifade etti.

Fazla kilolar dar kanal hastalığını tetikliyor

Prof. Dr. Kaptanoğlu, dar kanal hastalığının omurganın yaşlanması sonucu meydana geldiğini ve özellikle kilo fazlası olan kadınlarda sık rastlandığını bildirdi. Prof. Dr. Erkan Kaptanoğlu, belde görülen hastalığın belirtilerinin genelde bel fıtığı olduğunu belirtti.

Ergenlik 24 yaşına kadar sürebiliyor

Araştırmacılar ergenlik döneminin 10 yaşında başladığını 24 yaşına kadar devam edebildiğini belirtti. Yapılan çalışmada, 20 yaşından sonra beynin olgunlaşmaya, daha hızlı ve verimli çalıştığı ifade edildi.

Ölen kadın morgda doğum yaptı

Güney Afrika'da cenaze işlemleri için morgda bekletilen hamile kadın doğum yaptı. Doktorları da şaşırtan durumun kasların gevşemesinden dolayı meydana gelebileceği açıklanırken, anne ve bebek birlikte defnedildi.

Mevsimlerle beraber grip sezonu da değişti

TÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yuluğkural, mevsimsel değişiklik nedeniyle grip daha çok ocak, şubat ve mart aylarının sonlarına kayacağını söyledi.

Adalet Bakanı Gül: Mağdurların tümü ifadeye çağrılmıştır

Adalet Bakanı Gül, Kanuni Sultan Süleyman Hastanesindeki 'çocuk yaşta gebelik ve doğum vakaları'na ilişkin "Mağdurların tümü ifadeye çağrılmıştır. Gerek kamu görevlisinin suçu bildirmeme, gerekse çocuğun cinsel istismarı suçuyla ilgili soruşturmalar devam etmektedir" dedi.

Kansere 'brokolili' çözüm

Bilim adamları, brokolinin kolorektal (kalın bağırsak) kanserin tedavisinde kullanılabileceğini bildirdi. Araştırmada, brokoli içindeki probiyotiklere yerleştirilen moleküllerin fare ve insan kalın bağırsak kanseri hücre dizilerinin çoğalmasını yüzde 95 oranında engellediği gözlendi.

Hemşire ihmali yüzünden anne karnında öldü

Balıkesir'de anne karnında kalbi durma noktasına gelen bebeğin durumunu fark edemeyerek 8 aylık hamile Güli Darı'ya "Yarın doktora gösterin" diyerek evine gönderdiği öne sürülen ebe H.K., bebeğin ölümüne sebebiyet verdiği gerekçesiyle 3 ay meslekten uzaklaştırıldı. Hemşire ayrıca 7 bin lira para cezasına çarptırıldı.

Sağlık Bakanlığı'ndan 'kanser ilacı' açıklaması

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçların bulunamamasına ilişkin herhangi bir hasta şikayeti ve talep bulunmadığı, kanser ilaçlarında da herhangi bir tedarik sıkıntısının yaşanmadığı bildirildi.

Balın faydaları nelerdir?

Arıların çiçeklerden ürettiği şifalı besin bal, Kur'an-ı Kerim'de ayetlerde geçen, Hz. Peygamber'in övdüğü ve sevdiği bir yiyecektir. İçinde yüzlerce şifayı barındıran bu eşsiz nimet, göze, cilde, saça, sindirime, kilo vermeye, kan şekerine ve öksürüğe iyi geliyor. İşte balın faydaları...

Yaşa göre ideal boy ve kilo hesaplama nasıl yapılır?

Yaşa göre ideal boy ve kilo hesaplamasının nasıl olacağı herkes tarafından merak edilen bir konu. Sağlıklı hayat için bir kişinin kilosu, yaşı ve boyuyla uyumlu olmalı. İdeal kilo boy ile doğru orantılıdır. Yaşa göre kilo artışı olması ise normal.

Gambiya'da kötü tablo: 21 bin kişi AIDS hastası

Gambiya'da 21 bin kişinin AIDS hastası olduğu, bunların 7 bininin tedavi altında bulunduğu açıklandı.

'Bağımlılıkla topyekun mücadele eylem planını yapacağız'

Başbakan Yardımcısı Akdağ, Batı dünyasının bağımlılıkta büyük bir salgının pençesinde olduğunu belirterek, "Türkiye de böyle bir salgının maalesef arifesinde. Bu salgının başlangıcında el birliği yapmalıyız; iktidarıyla, muhalefetiyle, sivil toplumumuzla, üniversitelerimizle topyekün bir mücadeleyi başlatmalıyız" dedi.

Geçmeyen mide bulantısının nedeni anksiyete olabilir

Tahlil ve tetkiklerde bir hastalık bulgusuna rastlanmamasına karşın sık tekrarlayan mide bulantılarının psikolojik kaynaklı olduğunu söyleyen Dr. Sinan Akkurt, çoğu kez hastanın kendini psikolojik açıdan sağlıklı bulduğuna ve bu yönde bir tedaviye yönelmediğine dikkat çekti. Aniden başlayan, bazen günler sürebilen ve aralıklı olarak aylarca tekrarlayabilen mide bulantılarının altında özellikle anksiyete yatabileceğine işaret eden Akkurt, “Anskiyeteye dayalı mide bulantısında kişi aslında kendine...

Hapşırırken kendini tuttu boğazı yırtıldı

İngiltere'nin Leicester kentinde, 34 yaşındaki bir kişinin boğazında ağzını ve burnunu kapatıp hapşırığını tutunca yırtık oluştu. Hemen arkasından ağrı, yutma ve konuşma zorluğu gibi problemler yaşayan kişi hastaneye kaldırıldı.

"Bir nargile 50 sigaraya bedel"

Sapanca Belediyesi Kültür Müdürlüğü’nün düzenlemiş olduğu ‘Akciğer Kanseri’ için farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen seminerde konuşan Göğüs Hastalıkları Cerrahisi Prof. Dr. Salih Topçu, "Nargilede kanserojen maddenin yanında bulaşıcı hastalık tehlikesi de vardır" dedi.

Hastanın böbreğini kavanozla odasına getirdiler

Hastaneye kaldırılan kişinin sol böbreğinin çürüdüğü belirlendi. Ameliyatla alınan böbrek patolojiye götürülmesi gerekirken, cam kavanoz içinde hastanın odasına getirildi. Kavanoz tam dört gün boyunca odada bekletildi. Skandal olayda doktorun ve hastanenin kusurlu olduğunu belirten hasta ve ailesi konuyu yargıya taşıdı. Mahkeme, doktor ve hastane yönetimini 10 bin lirası manevi olmak üzere 68 bin 882 lira tazminata mahkum etti. Yargıtay kararı onayınca davacı aile 10 yıl sonra tazminatı tahsil e...

Sigara içenler dikkat: Pencere açmak çözüm değil

Yapılan çalışmalara göre Türkiye’de yılda 17 bine yakın kişinin ölüm nedeninin pasif tütün içiciliğine bağlı hastalıklardan olduğu belirtiliyor. Uzmanlar, kapı ya da pencere açmak, aspiratör ve klima çalıştırmak, başka bir odada tütün tüketmek gibi hiçbir yöntemin pasif içiciliğe engel olmadığını söyledi.

Kilo almanın yolları nelerdir?

Aşırı kiloluk ve obezite insanlar için büyük problem teşkil ettiği gibi, aşırı zayıflık da büyük bir problemdir ve ciddi sağlık problemlerini beraberinde getirir. Metabolizması çok hızlı çalışan insanların en büyük yakınmalarından birisi kilo alamamalarıdır. Peki kilo almanın yolları nedir ve nasıl kilo alınır?

Saç ektirirken nelere dikkat edilmeli?

Saç yapısı kişiden kişiye göre değiştiği için kimi kişilerde yaşanan saç dökülmesi bazılarında görülmez. Saçların gün içinde belirlenen sayının üzerinde dökülmesi nedeni ile kellik sorunu oluşabilir. Saç ektirerek bu problemle başa çıkabilirsiniz. Saç ektirmenin kolay yollarını sizin için derledik...

Dünyanın en obez 4. ülkesi Türkiye

Türkiye dünyanın en obez ülkeleri sıralamasında dördüncü sırada yer aldı. Türkiye nüfusunun 3’te biri obez iken, 3’te biri aşırı kilolu diğer 3’te birlik kısım ise normal kilolu olarak kayıtlara geçti.

Bebeğin ateşi nasıl düşürülür?

Mevsim geçişlerinde ve kış aylarında çocuklarda ve bebeklerde ateşli hastalıklarda artış yaşandığı biliniyor. Uzmanlar ateş yükselmesinden korkmak yerine, ateşin sebebinin ve tedavisinin bilinmesi gerektiğini söylüyor. İlaç tedavisi ve evde alınacak önlemler ile ateşin kontrol altına alınabileceğini belirten uzmanlar, 3 aylıktan küçük bebeklerin muhakkak doktora götürülmesini öneriyor.

Ortopedi ameliyatları Roborto’ya emanet

Makine mühendisi Hakan Kahvecioğlu öncülüğünde bir grup mühendis ve hekim tarafından, ortopedi ameliyatında kullanılacak “Roborto” adlı robot geliştirildi. Ortopedi ameliyatlarında başarı oranını yükseltip iyileşme süresini kısaltması amaçlanan robotun üretim ve kullanımı için Sağlık Bakanlığından onay bekleniyor.

Virüslü mama83 ülkede

Fransa’da üretilen ve salmonella bakterisi içerdiği için toplatılma kararı verilen virüslü bebek maması skandalının, 83 ülke ve 12 milyondan fazla kutuyu kapsadığı ortaya çıktı.

Teşhis konulmayan binlerce hastadan biri olabilirsiniz

Çoğu zaman alerjik şişmelerle karıştırılan Herediter Anjioödem hastalığı Türkiye'de 650 kişiyi tehdit ediyor. Doç. Dr. Dane Ediger, yaklaşık 7 bin kişinin bu hastalığa sahip olduğunu fakat teşhis konulmadığı için tedaviye erişemediğini söylüyor. Doç. Dr. Ediger'e göre, hastalık ilaca erişim sağlanamazsa ölümle sonuçlanabiliyor.

Çocuklarda bel ve sırt ağrılarına dikkat

Çocuklarda, sürekli bilgisayar ve televizyon başında olunması, hareketsizlik gibi nedenlerle bel ve sırt ağrısı şikayetlerinde artış yaşandığı belirtildi. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Adem Yılmaz, "Çocuklarda kronik bel ağrısı, doğuştan olan ve senelerce gözden kaçırılabilen omurga veya omurilik anomalilerinin habercisi de olabilmektedir" dedi.

Bakterili bebek mamaları 83 ülkede 12 milyon kutuda

Fransa'da üretilen ve salmonella bakterisi içerdiği için toplatılma kararı verilen virüslü bebek maması skandalının, 83 ülke ve 12 milyondan fazla kutuyu kapsadığı açıklandı. Lactalis gruba ait olan bebek mamaları ile ilgili uyarıların yapılmasına rağmen ülke genelinde Carrefour, Super U, Hyper U gibi marketlerde satıldığı tespit edilmişti. Olayla ilgili soruşturmanın sürdüğü, olaydan etkilenen ailelere tazminat ödeneceği açıklandı.

'Göz tansiyonu körlüğe neden olabilir'

Göz tansiyonu adı verilen glokomun görme sinirine hasar vererek körlüğe neden olan bir hastalık olduğunu belirten Prof. Dr. Ümit Beden, hastalıktaki en büyük risk faktörünün göz içi basıncının artışı olduğunu söyledi.

Bakan Ahmet Demircan acillerde 'kırmızı ışık' projesini tanıttı

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, acil servislerdeki yoğunluğa acil müdahale için hazırlanan "kırmızı ışık" projesini, hastanelerdeki yoğunluğun izlenebilmesi için geliştirilen ve tanıtım uygulaması kendi cep telefonuna yüklenen yazılım üzerinden anlattı.

Gribe ne iyi gelir?

Kış aylarının gelmesiyle grip vakalarında artış görülüyor. Havaların bir sıcak bir soğuk seyretmesi, mevsimsel değişiklikler derken hastane acil servisleri grip vakalarıyla dolup taşıyor. İlaç tedavisinin yanı sıra bazı yiyecek ve içecekler de grip tedavisini olumlu yönde destekliyor. Uzmanlar genel olarak uyku düzenine, istirahat etmeye ve sağlıklı beslenmeye destek çekiyor.

Sahte bala son verecek tesis hizmete girdi

Ordu'da 'Arım Balım Peteğim Projesi' kapsamında açılan Arıcılık Araştırma Enstitüsü ile balda taklide son verilecek. Sertifıkasyon sistemi ile insanların şüpheleri ortadan kalkacak.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.