Sakatatları çöpe atmayın

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kurban Bayramı’nda kesilen hayvanların gelişi güzel çöpe atılan sakatatlarının bulaşıcı hastalıklara neden olabileceği konusunda uyarıda bulundu. Özellikle “hidatik kist” hastalığına vurgu yapıldı.

Sağlık Bakanı Koca: İlaç konusunda dışa bağımlılık azaltılacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'nin tıbbi cihaz, sarf, ilaç ve aşı konusunda dışa bağımlılığı azaltacak projeleri hayata geçirmekte kararlı olduğunu belirtti.

Canan Karatay: Baklava yerine kuyruk yağı tüketin

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, Kurban bayramın da tüketilecek kırmızı etle ilgili uyarılarda bulundu. Karatay, "Bayramda baklava yerine bol bol kuruk yağı ve kırmızı et tüketin" dedi.

Baş ağrısıyla hastaneye giden adama şoke eden cevap

Çanakkale'de mevsimlik işçi olarak çalışan Azeri Rauf Ahmedov (42), baş ağrısı ve kollarında uyuşma nedeniyle tedavi için Bayramiç Devlet Hastanesi’ne gitti. Ağrıları artan Rauf Ahmedov’a, sevk edildiği Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’nde kuduz teşhisi konuldu. Durumunun ağır olduğu belirtilen Ahmedov’u Türkiye’ye gelmeden önce ülkesinde köpek ısırdığı öğrenildi.

Acemi kasapların dikkatine

Kurban Bayramı’nda karşılaşılabilecek yaralanmaların dikkat edilmediği takdirde damar zedelenmelerine ve hatta kalıcı sakatlanmalara neden olabildiğini belirten uzmanlar, en basit durumlarda ilk yardım kurallarının uygulanarak hemen hastaneye başvurulması gerektiğini söyledi.

Eti sebze ve yoğurtla tüketin

Kurban Bayramı'nın sıcak ve nemli havalara denk gelmesiyle birlikte et tüketimi konusunda uyarıda bulunan Beslenme ve Diyet Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Mutlu, bir öğün et tüketilmesi gerektiğini ve yanında ise mutlaka salata ve yoğurt yenilmesi konusunda uyarıda bulundu.

Sağlık Bakanlığı kurban eti için ideal sıcaklığı açıkladı

Sağlık Bakanlığı, Kurban Bayramı'na ilişkin sağlık bilgi notu paylaştı. Kurban etinin muhafazası ve tüketilmesine ilişkin uyarıların olduğu bilgi notunda, "Etler ızgarada pişirilirken, ateş, eti yakmayacak ve 'kömürleşme' sağlamayacak şekilde ayarlanmalıdır. Yüksek ateş, yüzeydeki proteinleri birdenbire katılaştırır ve ısı etin iç kısmına ulaşamaz. Bu nedenle etlerin iç sıcaklığı en az 75 ºC olmalıdır" denildi.

Güney Sudan'da 200 kişi nehir körlüğü hastalığına yakalandı

Güney Sudan'ın Aweil vilayetinde 2018'in başından bu yana 200 kişi parazitlerin neden olduğu "nehir körlüğü" hastalığına yakalandı. Aroyo Valisi Barsham Barjwok, 200 kişiden çoğunun ilaç eksikliği nedeniyle görme yetilerini kaybettiğini belirtti.

Eczacılardan 'ABD menşeli ilaç yazılmasın' talebi

Ankara Eczacı Odasınca, yerli ilaç kullanımını artırmak ve Türk ekonomisine destek olmak amacıyla hekimlerin yazdıkları reçetelerde Amerika menşeli ilaçlar yerine, eş değer yerli üretim ilaçların reçete edilmesi çağrısı yapıldı.

Tansiyon tedavisinde yeni ilaç

Amerikan Medical Association dergesinde yayımlanan bir araştırmada yüksek tansiyonun kabul edilebilir seviyeye inmesi için geliştirilen yeni bir ilaçla tedavide başarının yüzde 27 daha arttığı belirtildi.

Saygı Hastanesi'nden sevindirici haber

Saygı Hastanesi, çıkan küçük çaplı yangına ilişkin hiçbir hastanın zarar görmediğini belirterek "B Blok'ta yenidoğan yoğun bakımda bulunan bebeklerimiz dahil 25 hastamız hastanemiz A Blok katlarına tahliye edilmiş ve hasta veya çalışanlarımızdan hiç kimseye herhangi en ufak bir zarar gelmemiştir." açıklaması yaptı.

Gözlerini kullanarak Afrika'da su kuyusu açılmasını sağladı

ALS hastalığı nedeniyle sadece gözlerini kullanabilen 35 yaşındaki Özlem Özalkan, bilgisayarındaki özel program aracılığıyla sosyal medya üzerinden başlattığı kampanyayla Afrika'da 5 su kuyusu açılmasını sağladı.

Dr. Selim Kurtoğlu: Türkiye’de et yiyen örümcek yok

Son günlerde medyada yer alan ‘et yiyen örümcek’ haberlerinin paniğe neden olmaması gerektiğini belirten Çocuk Endokrinoloji ve Neonatoloji Uzmanı Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, “Türkiye’de et yiyen ya da zehirli bir örümcek türü yok” dedi.

Kediden korktu 15 iğne yuttu

Balon patlatmaca oynayan 17 yaşındaki Hülya Dolanbay, üzerine atlayan kediden korkunca ağzındaki 15 iğneyi yuttu. Hastanede Dolunbay'ın karnından 6 iğne çıkartıldı, 9’unun hala içeride olduğu öğrenildi.

Bayramda et tüketimine dikkat

Kurban Bayramı’nda tüketilen et miktarı kadar, etlerin saklanma, hazırlanma ve pişirme yöntemlerinin de aynı öneme sahip olduğunu söyleyen Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Görevlisi Funda Esin Fakılı, doğru saklama, pişirme ve tüketme yöntemlerini anlattı.

Stres çarkındaki bilinmeyen tehlike

Stres çarkının çocuklarda dikkat dağınıklığına sebep olabileceğini ileri süren Uzman Psikolog Seda Gün, ilerleyen yaşlarda büyük sorunlar doğurabileceğini söyledi.

Türk Kızılayı'na rekor kan bağışı

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş tarafından düzenlenen "Her Adım Bir Hayat" yürüyüşünün ardından Türk Kızılayına 4 saat içerisinde 200 ünitenin üzerinde kan bağışı gerçekleştirildi. Etkinlikler hakkında bilgi veren Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, "Bir etkinlikte en fazla kan bağışı yapılma rekorunu kırdık" dedi.

İştah azaltan yiyecekler

Uzun süre tok tutan ve iştahı azaltan gıdalar diyetlerin başarılı olmasını sağlayan etkenlerin başında geliyor. Yumurta, bakla, nohut, mercimek, fasulye, barbunya, armut gibi yiyecekler sağlıklı olmasının yanı sıra doğru tüketildiğinde tok kalmanıza da yardımcı oluyor.

Şeker hastalığı sağlık problemlerini peşinde getiriyor

Şeker hastalığının genel bir hastalık olduğunu söyleyen Van Urartu Göz kurucularından Operatör Dr. Atilla Yazıcıoğlı, “Şeker hastalığı körlük riskini arttırıyor” dedi.

Çekirdek depresyona iyi geliyor

Uzmanlara göre çekirdek, çok sayıda mineral ve vitamin içeriğinin yanı sıra insanlardaki sevgi ihtiyacını karşılıyor, depresyona iyi geliyor.

Obezitenin nedeni ekmek değil

Obeziteye yol açan asıl neden açıklandı. Uzmanlar, obeziteye yol açan asıl nedenin buğday, ekmek değil, yaşam şekli ve hareketsizlik olduğunu söyledi.

44 günlük bebeğin kalbi sağda atıyor

Gaziantep’te Fuat ve Hidayet Orhan çiftinin 4’üncü çocuğu olan ve 44 gün önce dünyaya gelen Selim isimli bebeğin kalbi sağ tarafta bulunuyor.

Kızarmış tavuk yedikten sonra fenalaştı

14 yaşındaki Mitchell Etherton, kızarmış tavuk yedikten hemen sonra rahatsızlandı. Ailesi gıda zehirlenmesi sandı ama gerçek sebebin menenjit olduğu ortaya çıktı. Etherton, kan zehirlenmesi nedeniyle sol bacağının bir kısmını kaybetti.

Kilo aldırmayan 5 pratik yaz tatlısı

Tatlıların her zaman yüksek kalorili olması gerekmiyor. Hafif ve lezzetli tatlılarla hem formunuzu koruyup hem de tatlı ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. İşte size hazırlaması pratik, kilo aldırmayan lezzetli tatlı tarifleri...

Ağustos sıcağında paltoyla soba başında

Ankara'nın Balâ ilçesinde yaşayan 80 yaşındaki Hasan Yücel, 6 yıldır yaz aylarında dahi soba yakarak ısınıyor. Yücel, ağustos ayında, hava sıcaklığının ortalama 30 derece olduğu günlerde bile palto giyecek kadar üşümesinin, 2012 yılında geçirdiği by pass sonrası başladığını söyledi.

Yozgat Şehir Hastanesi'ne 1,5 milyon hasta başvurdu

Türkiye'nin ilk şehir hastanesi Yozgat Şehir Hastanesinde, 1 milyon 545 bin 950 hastaya sağlık hizmet sunuldu.

Öksürürken ıslık sesi duyulan çocuğun bronşundan düdük çıktı

Hindistan'da bir çocuğun öksürürken boğazından ıslık sesi çıkması sonrasında çekilen röntgenlerden ilginç bir sonuç çıktı. Hastaneye kaldırılan çocuğun röntgen sonuçlarını inceleyen doktorlar şaşkınlıklarını gizleyemedi ve çocuk hemen ameliyata alındı. Çocuğun bronşundan bir düdük çıktı.

En sağlıksız 27 besin

Amerika'da bir site sağlığa en zararlı besinleri ve içindeki zararlı maddeleri açıkladı. Artık, severek tükettiğiniz bir çok besini yerken bir kere daha düşüneceksiniz. İşte o besinlerin en zararlıları...

Erken emeklilik isteyenlere kötü haber

Monoton yaşam çağın hastalığı Alzheimer riskini artırıyor. 50 ve 60'lı yaşlarda emekli olup, eve kapanmak ve sabahtan akşama kadar monoton bir hayat sürmek Alzheimer hastalığına yakalanma açısından büyük risk oluşturuyor.

Ev hanımları müjde: Ev işi akıl sağlığına faydalı

ABD'li uzmanlar haftada 3 ila 5 kez yapılan düzenli egzersizin akıl sağlığına iyi geldiğini söylüyor. Ev işi ve çocuk bakımının da akıl sağlığına faydası olduğunu belirten uzmanlar, ayda 23 kereden fazla ya da bir seferde 90 dakikadan fazla fiziksel aktivitenin ruh sağlığı açısından zararlı olduğunu belirtiyor.

Sağlık Bakanlığından 'zika virüsü' açıklaması

Sağlık Bakanlığından, Kocaeli'de "zika virüsü hastalığı"nın olmadığı, herhangi bir vaka bildiriminde bulunulmadığı bildirildi.

Metabolizmayı hızlandıran ve yavaşlatan faktörler

Metabolizma vücudun alınan kaloriyi enerjiye dönüştürmesidir. Bu durum kişiden kişiye değişiklik gösterir. Metabolizma hızını etkileyen faktörleri; genetik, cinsiyet, yaş, çevresel etmenler, beslenme şekli ve hastalıklar olarak sıralayabiliriz.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.