Genel Sağlık Haberleri

Dünyada sezaryen doğumlar arttı

Sezaryen yöntemiyle yapılan doğumlar 2000'li yılların başından bu yana orantısız şekilde arttı. Dünya genelinde sezaryen doğum oranı 2000'de yüzde 12,1 iken, 2015 yılında yüzde 21,1'e yükseldi.

Tıbbi malzeme alımında 'e-ihale dönemi' başladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, malzeme alımlarını hızlandırmak ve kolaylaştırmak için e-ihale uygulamasını başlattıklarını, yerli firmaları desteklemeyi öncelediklerini bildirdi.

18 günde 2 ameliyat ile hayata tutundu

Siroz tedavisi için organ nakline hazırlanırken, iki ana kalp damarında tıkanıklık saptanan hemofili hastası Hüseyin Yıldız, önce baypas, sonra da dünyada sayılı hastaya uygulanan karaciğer nakli olarak hayata tutundu.

Bakan Varank'tan ilik donörlüğüne destek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Sağlık Bakanlığı ile Kızılay iş birliğinde yürütülen kök hücre projesi kapsamında kan örneği vererek kemik iliği donörleri arasına katıldı.

Rahim kanserini yendi ikiz bebek doğurdu

Rahim kanseri olan mimar Maral Koçak, hem kanseri yendi hem ikiz bebek dünyaya getirdi. Çocuk hayali kurarken rahim kanseri olan 32 yaşındaki Maral Koçak eşine, "Benden boşan bari senin çocuğun olsun" dediğini söyledi.

Yatağa mahkum olan SMA hastası Kaan yardım bekliyor

3 aylıkken SMA 1 (Spinal Müsküler Atrofi) hastalığına yakalanan 19 aylık Kaan Çınar Karadağ ilaç ve cihazlar yardımıyla yaşamını sürdürüyor. Yatağa mahkum olan Kaan, boğazı delinerek hortum takıldığı için bakışlarıyla iletişim kuruyor.

Türk bilim insanının ödüllü projesi kanser tedavisinde umut oldu

Çocuk yaşlarda dedesini kanserden kaybetmesi üzerine bu alanda çalışmalar yapmaya karar veren Doç. Dr. Küçük, "kanserin öncüsü" hastalıklar ile ilgili çalışmasıyla dünyada "Küresel Araştırma Ödülü"ne layık görülen 8 bilim insanı arasında yer aldı.

Çocukların tüketmesi gereken 9 önemli besin

Havaların soğumasıyla çocuklarda bağışıklık sisteminin zayıflaması sık hastalanmalarına sebep olur. Bu nedenle özellikle mevsim geçişlerinde düzenli beslenmek vücut direncini artırmak çok önemli. İşte çocukların bağışıklık sisteminin güçlendirecek tüketmesi gereken önemli besinler.

Gripten koruyan ve bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte hastalıklara karşı sağlıklı beslenerek önlem almak gerekiyor. Öyle besinler var ki hem çok sağlıklı hem de bağışıklık sisteminin güçlendirerek hastalıklardan koruyor. İşte bu mevsimde tüketmezsek olmaz diyebileceğimiz sağlık deposu besinler.

Kızlarını mahkeme kararıyla yaşatıyorlar

ABD'de Payton Summons isimli 9 yaşındaki bir kız çocuğun hayatta kalabilmesi için ailesi mahkemeye başvurdu. Beyin ölümü gerçekleşen kızlarının yaşayabilmesi için mücadele eden ailenin uğraşları sonucunda hakim, küçük kıza yaşam desteği sağlama kararı verdi.

Sağlıklı salata yapmanın 7 önemli kuralı

Gerek lezzetiyle gerek görüntüsüyle her mevsim sofralarımızın vazgeçilmesi arasında yer alan salatalar tam bir sağlık deposu. Ancak salatanın sağlıklı olabilmesi için mevsim sebzelerinden hazırlanması büyük önem taşıyor, bazı kurallara uyulması gerekiyor. İşte size sağlıklı salata hazırlamanın 7 önemli kuralı.

Sağlıklı salata yapmanın 7 önemli kuralı

Gerek lezzetiyle gerek görüntüsüyle her mevsim sofralarımızın vazgeçilmesi arasında yer alan salatalar tam bir sağlık deposu. Ancak salatanın sağlıklı olabilmesi için mevsim sebzelerinden hazırlanması büyük önem taşıyor, bazı kurallara uyulması gerekiyor. İşte size sağlıklı salata hazırlamanın 7 önemli kuralı.

Ambalajsız etler hasta ediyor

Ambalajı üzerinde sağlık ve tanımlama işareti bulunmayan paketlenmemiş et ürünleri, gıda kaynaklı kimyasallara uzun süre maruziyette doku ve organ bozukluklarına neden oluyor.

Ellerinizi yıkamanız için 8 önemli neden

El temizliği ve el yıkama alışkanlığı kazanmak çok önemli, çünkü elleri sık sık yıkamak bulaşıcı hastalıklardan korunmada en etkili yöntem. İşte el yıkamanın önemi ve 8 nedeni.

Sağlık Bakanlığından tıbbi malzeme açıklaması

Sağlık Bakanı Koca, bazı üniversite hastanelerinde tıbbi malzemelerin alınamadığı ve ameliyatların yapılamadığı iddialarına ilişkin, "Önümüzdeki günlerde daha net, rahatlatılmak üzere bir çaba içerisinde olunacak" dedi.

Doktorlar hastaları sülükle tedavi ediyor

Yüzyıllardır tedavi amaçlı kullanılan sülükler, Sağlık Bakanlığı Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Daire Başkanlığının kontrolünde hekimlerce hastalara uygulanıyor.

Anne sütünün 8 mucizevi faydası

Sayısız faydaları nedeniyle bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmesi gerekiyor. 6. aydan sonra da ek besinlerle birlikte anne sütünün 2 yaşına kadar devam etmesi gerekiyor. Peki anne sütünün bebeğe sağladığı mucizevi yararlar neler? İşte yanıtı.

Bağırsak dostu ev turşusu yapmanın sırları

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için önde gelen fermente besinlerden biri olan ev turşusu, bağırsak sistemi başta olmak üzere sağlığımız için kritik önem taşıyan dost probiyotik bakterileri almamızı da sağlıyor. Ancak her turşu bağırsaklara canlı gidebilecek probiyotik bakterileri sağlamıyor. İşte probiyotik bakterilerden zengin turşu yapmanın püf noktaları.

Hastalıklardan korunmanın en kolay ve ucuz yolu

Sonbahardan kışa geçtiğimiz şu günlerde hastalıklardan korunmanın en kolay ve ucuz yolu ellerimizi su ve sabunla yeterli sürede yani 30 saniye ve 1 dakika arası yıkamaktan geçiyor.

Canan Karatay: Beton dikmeyin zeytin ağacı dikin

Mersin'in Mut ilçesinde bu yıl dördüncüsü düzenlenen Zeytin ve Zeytinyağı Sempozyumu'na katılan İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, tarıma destek verilmesi gerektiğini belirterek, "Bütün kurumları, hiçbir ayrım yapmadan zeytini ve tarımı desteklemeye çağırıyorum. Oturup bina yapmayın, beton dikmeyin; zeytin ağacı dikin. Hepimizin geleceği zeytindedir ve zeytinyağındadır" dedi.

Kök hücrelerden göz retinası üretildi

Bilim adamları laboratuvarda kök hücrelerden insan retinası üretti. Laboratuvarda büyüyen hücrelerin aynı bir bebeğin gelişiminde olduğu gibi benzer bir süreci takip ettiğini ifade eden bilim adamları, retinaların biyolojik olarak insan gözündekinin aynısı olduğunu belirtti.

Asma yaprağı sapı cildi gençleştiriyor

Günümüzde geliştirilen birçok formül ve ürün ile ciltte zamanın etkilerini azaltmak mümkün. Üzümün cilt üzerine olumlu etkilerini keşfeden bilim insanları şimdi de asma yaprağı sapıyla cildin yaşlanmasını doğal içeriklerle yavaşlatıyor.

Sahte estetikçilere göz açtırılmayacak

“Merdiven altı” sağlık uygulamalarına yönelik denetimlerini sürdüren Sağlık Bakanlığı, 5 yılda 328 kapatma cezası uyguladı. Yetkisiz kişi ve kurumlar hakkında Cumhuriyet Başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunuldu.

Bölgesel zayıflatan kür tarifleri

Her gün kolaylıkla hazırlayacağınız ve tüketeceğiniz "maden suyu, yoğurt ve limon kürü", "tarçın ve süt kürü" hem vücudunuzun eksikliklerini tamamlıyor hemde bölgesel zayıflamada yardımcı oluyor. İşte yapılışı kolay farklı iki kür tarifi...

Kozmetik ürünleri kanser yapıyor

Birçok kozmetik ürünün içeriğinde bulunan parabenler, ciltten hızlı bir şekilde emiliyor ve meme kanseri hücrelerinin çoğalma hızını artırıyor. Almanya'daki bir araştırmada haftada birden fazla kez koltuk altı deodorant kullananlarda meme kanserinin 15 yaş daha erken başladığı tespit edildi.

Uyku sorunu olan hastalara 5 yıldızlı otel konforunda tedavi

Kayseri Şehir Hastanesi'nde bölgenin en büyüğü olan uyku laboratuvarında uyku apnesi ve uykuda nefes durma sorunları olan hastalar 5 yıldızlı otel konforunda tedavi ediliyor.

Beynin düşmanı 10 besin

Tükettiğimiz bazı besinler sadece kilo aldırmıyor, beyin sağlığımızı da ciddi anlamda bozuyor. Sosis, salam, sucuk ve benzeri işlenmiş proteinler sinir sistemini tahrip ediyor. İşte beyin sağlığını olumsuz etkileyen uzak durmanız gereken besinler.

Her sabah bir yumurta tüketmenin faydaları

Çok önemli bir protein kaynağı olan yumurta, biyolojik değeri yüksek bir besin olduğu için tamamına yakını vücut tarafından kullanılıyor. İşte her gün bir yumurta yemenin vücudumuza faydaları.

Zayıflamak isteyenler dikkat: O çikolatayı yavaşça bırakın

Sağlık ve zinde görünme isteği gibi çeşitli nedenler insanları diyet yapmaya zorluyor. Ancak, diyet yapan kişilerin birçoğu ne kadar dikkat ederlerse etsinler bir türlü istedikleri kiloya ulaşamıyor. Tatlı kaçamakları, hareketsiz yaşam, stres, uykusuzluk... Kilo vermek için fazlasıyla önem taşıyan şartları yerine getirdiğinize emin misiniz? İşte sağlıklı bir zayıflama sürecinin olmazsa olmazları!

Grip ve zatürre aşısı felç ve kalp krizinden de koruyor

Ciddi yan etkileri bulunmayan aşıların çok sayıda faydası bulunuyor. Kış mevsiminin gelmesiyle mutlaka yaptırılması gereken grip ve zatürre aşısı, sadece grip ve zatürreden korumuyor, özellikle yaşlı kişilerde felç ve kalp krizi geçirmesini de engelliyor.

Kronik stres kansere zemin hazırlıyor

Stres hastalık gelişiminde çok etkili çünkü stresle birlikte tansiyon yükselir, kan şekeri artar ve kişinin metabolizması bozulur. Bu durumun sürekli olması halinde de stres kronikleşir ve buna bağlı olarak bağışıklık sistemi bozulur ve kansere yatkınlık artar.

'Sağlık Market' uygulaması başlıyor

'Sağlık Market' uygulaması kapsamında kamu hastanelerinin ihtiyaç duyduğu malzemelerin daha hızlı ve uygun fiyatla temin edilmesi için elektronik ihaleler gerçekleştirecek.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.