EkonomiTHY 661 milyon dolar kar etti

THY 661 milyon dolar kar etti

Geçtiğimiz yılın sıkıntılarını geride bırakan Türk Hava Yolları, bu yılın ikinci çeyreğinde kar rekoru kırdı. Nisan-mayıs- haziran döneminde yüzde 107’li artışla 661 milyon dolar kar elde eden THY, artan yolcu trafiği doğrultusunda üçüncü çeyrekte daha büyük bir iyileşme bekliyor.

İbrahim Acar Yeni Şafak
Üç haneli kâr artışıyla uçtu
Üç haneli kâr artışıyla uçtu

Türkiye’nin milli bayrak taşıyıcısı Türk Hava Yolları (THY), geçen yıl Türkiye’yi hedef alan terör ve darbe gerişimi saldırılarının etkisiyle yaşadığı sıkıntılar geride kalınca yeniden büyüme trendine girdi. Türkiye’ye yönelen turizm dalgasıyla birlikte taşıdığı yolcu sayısında büyük artışlar yaşayan THY, Nisan-Mayıs- Haziran dönemini kapsayın ikinci çeyrekte karını yüzde 107’li artışla 661 milyon dolara çıkardı. Şirketin FAVKÖK (Faiz, vergi, amortisman ve kira öncesi kar) marjı ise 12,3 puan artarak yüzde 25,3 seviyesinde gerçekleşti.

189 MİLYON DOLAR ESAS FAALİYET KâRI

THY’nin ikinci çeyrek karının çok önemli bir kısmı esas faaliyet karı ile kargo gelirlerinden geldi. THY, bu yılın ikinci çeyreğinde 189 milyon dolar, ilk yarısında ise 17 milyon dolar esas faaliyet karı gerçekleştirdi. İkinci çeyrekte yolcu gelirleri 2016 yılının aynı dönemine göre yüzde 5 artarak 2,2 milyar dolara, kargo gelirleri ise yüzde 29 artışla 327 milyon dolara, toplam gelirler ise yüzde 7 artış ile 2,6 milyar dolara ulaştı. THY, bu yılın ilk yarısında ise 4,6 milyar dolar toplam gelir elde etti.

YOLCU SAYISI %8,5 ARTTI

Turizmin canlanmaya başlamasıyla koltuk kapasitesini yüzde 4 arttıran THY, buna rağmen bir önceki yılın aynı dönemine göre yolcu sayısını yüzde 8,5 artarak 17,3 milyon kişiye çıkardı. Şirketin uçuşlarındaki doluluk oran ise 4,1 puan artışla yüzde 77,7’a çıktı. Gelirlerin önemli bir kısmının elde edildiği yurt dışı uçuşlarının yolcu doluluk oranı ise 4,5 puanlık artış ile yüzde 76,8’e yükseldi. İkinci çeyreğin operasyonel başarısının etkisiyle ilk yarıda 30,3 milyon yolcu taşınırken yolcu doluluk oranı 2,4 puanlık artışla yüzde 76 olarak gerçekleşti.

Rakamları değerlendiren THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, temmuz ayında toplam yolcu sayısında yüzde 24,3’lük bir artış yakaladıklarını belirtti. Aycı, yeni havalimanının açılış tarihi kesinleştiği gün burası için bilet satışlarına başlayacaklarını ifade etti.


KARGO GELİRİ UÇTU

THY’nin kargo şirketi Turkish Kargo, Nisan-Mayıs-Haziran aylarında 289 bin ton kargo taşıdı. Yüzde 31 artan yük taşıması şirketin ikinci çeyrek gelirlerini yüzde 29 artışla 327 milyon dolara çıkardı. Kargo uçak sayısındaki artış ve uçakların daha verimli kullanılması sonucu kargo uçakları ile üretilen kapasitenin artması yüksek gelir elde edilmesinde etkili oldu. Kargo uçuş ağı genişlemeye devam eden THY, 2016 yılının başlarında 55 olan kargo uçuş noktasını 2017’nin ikinci yarısında 65’e çıkardı. 

  • ETKİN TASARRUFU SÜRDÜRÜYORUZ
  • İkinci çeyrek bilançosunu değerlendirmek üzere dün İstanbul’da düzenlenen sohbet toplantısında sorularımızı cevaplandıran THY Yönetim ve İcra Komitesi Başkanı Başkanı İlker Aycı, elde ettikleri yüksek performansta gelirlerin yanısıra operasyonel giderlerinde sağladıkları tasarrufun da etkili olduğunu söyledi. Aycı, toplam operasyonel giderleri %7 düşürerek 2,5 milyar dolar seviyesine çektiklerini söyledi. Aycı, “Yakıt hariç birim giderlerimiz yüzde 13 düştü” dedi.

FEDAKARLIĞI UNUTMADIK

Aycı, global sektördeki yoğun rekabete, yakın coğrafyada yaşanan siyasi ve ekonomik istikrarsızlıklara ve kurdaki dalgalanmalara rağmen Türk Hava Yolları nakit yaratmaya devam ettiğini vurguladı. Aycı, iştirakleriyle birlikte THY’nin yaklaşık 50 bin kişiye istihdam sağladığını kaydetti. Çalışanlarının ücret politikası konusundaki fedakarlıklarını unutmadıklarını belirten Aycı, %3’lük zammı yaptıklarını, iyileşme sürdükçe söz verdikleri iyileşmeleri yapacaklarını da ifade etti.

336 UÇAKLA 120 ÜLKEYE UÇUŞ

Yılın ilk yarısında açılan 5 yeni dış hat noktası ile birlikte toplam 120 ülkeye uçuş gerçekleştiren Türk Hava Yollarının filosundaki uçak sayısı da 228’i dar gövde, 93’ü geniş gövde ve 15’i kargo olmak üzere 336’ya ulaştı. Nisan itibariyle bütün uçuklarını havalandıran milli bayrak taşıcımızın uçaklarının ortalama yaşı ise 6,5 olarak dikkat çekiyor. Yönetim Kurulu Başkanı Aycı, Şu anda bütün uçaklarımız havada ve hepsi dolu. Üstelik şu anda uçak ihtiyacımız var” dedi.

İlker Aycı

Sabırsızlıkla bekliyoruz

İlker Aycı, İstanbul Yeni Havalimanı’ndan yapılacak uçuşlar için bilet satışı yapmak için sabırsızlıkla beklediklerini de belirtti. Aycı, üçüncü havalimanının ilk etabı için verilen 29 Ekim 2018 tarihininin kesin olarak resmiyet kazanması halinde bilet satışlarını hemen başlatacaklarını anlattı.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.
‘Kudüs için ne yapmalıyız?’ı iki dakikada anlattı
Gazeteci Abdurrahman Uzun, 'Kudüs için ne yapmalıyız?'ı 'marangozun minber hikayesi' üzerinden 2 dakikada anlattı.
Filistinli o çocuğun amcası Yeni Şafak’a konuştu
22 İsrail askerinin korkuyla gözaltına aldığı Fevzi El Junidi, intifadanın sembolü oldu. Yeni Şafak'a konuşan amca Reşad El Junidi, “Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.


Erdoğan'ın gençlere tavsiyesi Nuri Pakdil'den Kudüs selamı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere tavsiye ettiği yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil, Filistin'deki 3. intifada ile ilgili olarak bunları söyledi...
Yabancı gazeteci Yahudilere ağzının payını böyle verdi!
Robert Martin isimli gazetecinin geçtiğimiz yılarda Filistin'in El Halil şehrinde Yahudi yerleşimcilerle yaptığı çarpıcı röportaj büyük ilgi toplamıştı.Erdoğan'dan adaşı olan üçüzlere ev ziyareti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas'ta, AK Parti İl Kongresi ve toplu açılış töreninin ardından 1999 doğumlu 'Berhan Recep', 'Ensar Tayyip' ve 'Berat Erdoğan' isimli üçüzleri evlerinde ziyaret etti. İşte o renkli anlar...
Küresel ısınmanın ne olduğunu gösteren en net an!
National Geographic fotoğrafçısı Paul Nicklen tarafından Kanada'nın Baffen Adası'nda çekilen görüntüler izleyenleri üzerken düşündürdü.


"Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail askerlerinin 14 yaşındaki Filistinli çocuğu gözleri bağllı gözaltına alırken çekilen ve İntifadanın sembolü haline gelen o fotoğrafı göstererek, "İsrail bir terör devletidir. Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz. İşgal ve yağmadan başka hiçbir değeri olmayan bir devletin insafına da bırakmayacağız" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Kudüs' şiirini okudu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Sivas 6. Olağan Kongresinde partililere seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda Nuri Pakdil'in 'Kudüs' şiirini okudu.
Türk öğrencilerden Mescid-i Aksa'da bayraklı protesto
Türk öğrenciler Kudüs'ün Osmanlı hakimiyetinden gidişinin 100'üncü yıl dönümünde Mescid'i Aksa'nın avlusunda protesto düzenleyerek böyle tepki verdi.


"Banker Bilo" filmi gerçek oldu
Başrollerini Şener Şen ve İlyas Salman'ın paylaştığı 'Banker Bilo' filmi Adana'da gerçek oldu. Kimliği belirsiz insan kaçakçıları, paralarını aldıkları aralarında çocuk ve hamile kadınların da bulunduğu 10'u Iraklı, 43'ü Suriyeli 53 kişiyi, Suriye'den kaçak yolla Adana'nın Ceyhan İlçesi'ne getirip, "Ankara buradan 1 saat uzaklıkta" deyip indirdikten sonra kayıplara karıştı. Bu sırada geldikleri yerin Adana olduğunu öğrenen Iraklı hamile bir kadın, fenalık geçirdi.
Maden işçilerinden örnek hareket
Türkiye'nin en büyük kömür işletmesi olan Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletmesi'ndeki işçilerden örnek hareket....