EkonomiMerkezin anketi sorunlu

Merkez'in anketi sorunlu

Merkez Bankası’nın önceki gün yayınladığı '2018 Beklenti Anketi’nde yer alan spekülatif rakamlar tepki çekti. Uzmanlar, bu tarz yayınlardaki katılımcı büyüklüğü ve profilinin gerçeği ne kadar yansıttığının açıklanması gerektiğini belirtti. Öte yandan, TCMB gibi piyasaların yakından takip ettiği, bir kurum tarafından servis edilen raporların şeffaflığının önemli olduğu vurgulandı.

Mesude DemirhanYeni Şafak
Bu sonuçlar faizciyi ve spekülatörü uçurur
Bu sonuçlar faizciyi ve spekülatörü uçurur

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) önceki gün yayınladığı ‘2018 Beklenti Anketi’nin içeriği ve katılımcı profili tartışmalara neden oldu. Türk ekonomisinin son aylarda yakaladığı dinamizmden uzak tahminler tepki çekti. Yeni Şafak’a konuşan uzmanlar, TCMB gibi piyasaların yakından takip ettiği bir kurumun resmi açıklamalar kadar yayınlarına da gereken özeni göstermesi gerektiğini söyledi. Yerli ve yabancı yatırımcıların Türkiye kararını etkileyecek bu tarz anketlerin ciddiyetinin ve şeffaflığının önemli olduğu vurgulandı.

TCMB’nin, 69 katılımcıyla gerçekleştirdiği anket önceki gün açıklanmıştı. Ankette, Orta Vadeli Program’da yüzde 5.5'lik büyüme tahmininin altında bir rakama yani yüzde 4,6’ya yer veriliyor. Bir önceki anket döneminde 4,1534 olan yıl sonu dolar/TL beklentisi de, Merkez’in bu anket döneminde 4,1156’ya geriledi. Bu rakamın da genel beklentilerin çok üzerinde yer alması dikkat çekti.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl

TÜRKİYE BÜYÜDÜKÇE REVİZE EDİYORLAR

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl, Türkiye’nin Orta Vadeli Program’da 5.5 üzerinde büyüme platosuna yerleştiğinin altını çizerek, bu anketin boşa çıkacağını söyledi. Dünya Bankası tahminin 3’lü rakamlardan 4’e şimdi ise 6.7’ye yükseldiğini belirten Karagöl, “Büyüme verileri açıklandıkça sürekli kendilerini revize ettiler. 2018 ile ilgili olarak aşağı doğru değil yukarı doğru büyüme trendi var” dedi.

MERKEZ'İN TAHMİNİ TUTMUYOR

Karagöl, “Ankette finans çevrelerinin ağırlıklı olması iyi sonuç vermeyebilir” diyerek “Anketi yapanların içinde içinde sanayici var mı?" sorusunu yöneltti. Bankacıların ve finans çevrelerinin ağırlıklı olmasının dünyadaki finansal gelişmelere ve ekonomik büyüme beklentilerine göre oluşturulduğunu ifade eden Karagöl, TCMB'nin yayınladığı bu anket Türkiye’nin dışarıdaki algısını olumsuz etkiler mi? sorusuna şu cevabı veriyor: “Özellikle bizim gibi gelişmekte olan ülkelerede farklı dinamikleri ve değişkenleri göz önüne bulundurarak tahmin etmelerinde fayda var. Bizim TCMB’nin rakamları tutmuyor. Kurumun ekonomi aktörleri içerisinde, kredilibite anlamında baktığımız zaman çok fazla dikkate alınmıyor. Siyasilerin söylemlerine daha önem veriyorlar. Yüzde 5 enflasyon hedefi var. Sonuç ise yüzde 11.92 çıkıyor. Dolayısıyla, tahminleri tutmuyor. Bu anketin Türkiye’nin algısını etkileyeceğini sanmıyorum.”

Kadir Tuna

HATALI YÖNTEM YANLIŞA GÖTÜRÜR

İstanbul Üniversitesi Bankacılık Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Kadir Tuna, “Bu beklenti anketleri genelde kurum bazlı gönderiliyor, kim ankete cevap verirse katılımcılara göre bir sonuç oluşuyor. Ancak asıl sorgulanması gereken kısım burası” diyor. “Bu örneklem büyüklüğünü doğru seçmeniz lazım. Hatalı seçersen seni doğruya değil yanlışa götürür” diyen Tuna şöyle devam etti: “Örneklem büyüklüğü ve kullanıcı profilinin sorgulanması önemli. Kişiler neye göre seçildi? Katılımcıların arasında 37 banka var bunun içinde katılım bankaları var mı? Bunlar önemli.”

Mehmet Saraç

Tekniğinde sorun var

İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevilisi Doç. Dr. Mehmet Saraç, kısa vadede karamsar olmayı gerektirecek bir durum olmadığını belirterek, "Anketin güvenilirliği de tartışılması gerekir. Anketin ekonominin bütün aktörlerinin daha doğru bir şekilde temsil edilmesi şart. Bütün sektörlerin daha doğru ve oranlı ele alınması lazımdı. O anlamda anket tekniğinde bir sıkıntı var” değerlendirmesini yaptı.

  • Yeniden ele alınmalı
  • İstinye Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yücel Kamar, ankete bakıldığında 69 katılımcıdan sadece 9’unun yani yüzde 13’ünün reel sektör temsilcilerinden oluştuğunu aktardı. Güvenilirlik açısından ankete katılanların şahsi bilgilerinin kamuoyu ile paylaşılmayacağını belirten Kamar, şöyle devam etti: “Reel sektörden katılımcıların, yönettikleri finansal büyüklükler kamuoyu ile paylaşılabilir. Yine finansal sektör kırılımında; katılım bankacılığından temsilcilerin olup olmadığını veya ankete katılanların ünvanları da paylaşılmalı.”

Küresel piyasalara kötü algı

Bu tür yayınların faiz lobisine hizmet edebileceğinin altını çizen Kamar, TCMB'nin bu anketinin yurt dışı piyasalarda Türkiye için tahminler projeksiyonlar hazırlayan kurumların finansal ekonomik beklentilerini de etkileyeceği görüşünde. Kamar, “Ancak, geçen yıl, OECD, IMF gibi kuruluşlarının tahminlerinde ne kadar yanıldıklarını gördüğümüz için bu beklentileri abartmamak lazım" dedi. TCMB’nin Ocak 2017’deki beklentilerin de çok üzerinde sonuçların görüldüğünü hatırlatan Kamar şunları kaydetti: “Burada göz ardı edilmemesi gereken bir husus da, katılımcıların hangi saiklerle bu beklentilere sahip olduğudur.”

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Filistinli küçük Ziyad'dan liderlere 'Erdoğan' çağrısı
3 yaşındaki Filistinli YouTuber Ziyad, dünya liderlerine seslendi: “Kudüs'ü satmayan, Filistin'in yanında duran tek lider, Recep Tayyip Erdoğan. Devlet yöneticiliğini ondan öğrenin"
Afrikalı miniklerin 'Zeytin Dalı' duası
Afrikalı çocuklar ellerindeki Türk bayrağıyla Zeytin Dalı Operasyonu için Türkiye'ye dua etti.
Tanklarımız sloganlar eşliğinde Afrin'e ilerliyor
Zeytin Dalı Harekatı'nın ikinci gününde Türk tankları, sınırın sıfır noktasına sevk edildi. Hatay sınırında vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılanan Mehmetçikler tezahüratlar eşliğinde sınıra hareket etti. Mehmetçik de kendilerine sevgi gösterisinde bulunan halkı selamladı.
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.