EkonomiGıdalarda açık tehdit

Gıdalarda açık tehdit

Hızlı ve ucuz olsun diye sokaktan alınan ve açıkta satılan ürünlerin içeriği tehlike saçıyor. Limonata, ayran, karadut şurubu, Osmanlı şerbeti ve dahası vatandaşlara ulu orta yerlerde servis ediliyor. Açıkta satılan gıdaların son kullanma tarihi ve içeriğinin tam olarak bilinemediğini aktaran uzmanlar, organik olmayan ürünlerin organik logosuyla satılabildiğini belirtti.

Mesude DemirhanYeni Şafak
Ucuz yollu atıştırmalıklar tehlike saçıyor
Ucuz yollu atıştırmalıklar tehlike saçıyor

Gıda ve Tarım Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı başta olmak üzere ülkemizde açıkta satılan gıda ürünlerinin denetlenmesine yönelik mesai son hız devam ederken, gıda sahteciliğinin önü alınamıyor. Limonata, ayran, karadut şurubu, Osmanlı şerbeti ve dahası sağlıklı beslenmek isteyen vatandaşlara ulu orta yerlerde servis ediliyor. Ev yapımı limonata, 7 baharatlı kış şerbeti, yayık ayranı gibi isimlerle satılan ürünlere karşı uzmanlar uyarıyor.

Fatih Güner

Konuyu Yeni Şafak’a değerlendiren İstanbul Ticaret Odası (İTO) Restoran ve Yiyecek İçecek Hizmetleri Komite Başkanı Fatih Güner, açıkta satılan ürünlerle ilgili herhangi bir denetim yapılmadığını savunarak, “Merdiven altı işletmeler 2018 yılında artık konumuz olmamalı” dedi. Güner, bazı firmaların organik olmadığı halde ürünlerine organik logosu ya da yazısı yazdıklarından şikayet etti. Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin de gıdada zaman ve içerik önemli olduğunu belirterek, açıkta satılan gıdalarda ne son kullanma tarihinin ne de içeriğin bilinmediğini vurguladı. Her türlü dış temasa açık şekilde satılmasına karşılık tüketicilerin alo 174'ü şikayet bombardımanına tutması gerektiğini savunan Şahin, “Peki neden bu ihbar hattı yeteri kadar aranmıyor? diyor.

Mahmut Şahin

SIKI DENETLENMELİ

Bir ürünün organik olabilmesi için tarladan sofraya gelene kadar tüm aşamalarında organik olarak yetiştirilmesi ve işlenmesi gerektiğine vurgu yapan Güner, Türkiye şartlarında bunu uygulamak çok zor olduğunu, bazı firmaların organik olmadığı halde ürünlerine organik logosu ya da yazısı yazdıklarından şikayet etti.

ŞİKAYET GİZLİ KALIYOR

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin ise tüketiciler ile yaptıkları görüşmelerde ALO 174 hattını aradıklarında isimlerinin de şikayet edilen firmaya iletildiğini anlayışının yanlış olduğunu söyledi. Şahin “Bilgilerin gizli kaldığını, ilgili gıda-tarım il müdürlüklerine dahi bildirilmediğini yetkililerin net bir şekilde gerek kamu spotlarında gerekse görsel afişlerle duyurması lazım” dedi.

TÜKETİCİ ALO 174'Ü ARAMALI

"Sebze ve meyve dışında açıkta gıda satışı yasaklanmalı" diyerek tepkisini ortaya koyan Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Şahin, bunun için tüketicilerin kararlı bir şekilde yerel dinamikleri harekete geçirmesi önerisinde bulundu. Şahin, şunları kaydetti: “Kapalı restoranların bile camekanlarını kaldırıp gerek oto egzoslarından çıkan gazlar gerekse toz toprağa açık hale gelen yiyeceklerin hem sağlık hem de hijyen noktasında nasıl tehlikelere açık olduğunu görüyoruz. Açıkta satılan bu tür gıda ürünleriyle ilgili tüketicilerin ALO 174 hattını şikayet bombardımanına tutması gerekiyor."


Muhammed Salah'a Mekke'den arsa hediye edilecek
Dünya

Muhammed Salah'a Mekke'den arsa hediye edilecek

Mekke Belediye Başkan Yardımcısı Fahad Al Rooqi, gösterdiği performansla tüm dünyanın dikkatini çeken Mısırlı yıldız futbolcu Muhammed Salah'a Mekke'den arsa hediye etmek istediklerini söyledi.
Şenol Güneş tepkisine gülerek cevap verdi
Spor

Şenol Güneş tepkisine gülerek cevap verdi

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım Kapalıçarşı’da esnafı ziyaret etti. Yıldırım, bir esnafın ‘Şenol Güneş numara yapmaz başkan’ tepkisine gülerek cevap verdi.
Suudi Arabistan'ın 'ABD' imasına Katar'dan net yanıt
Dünya

Suudi Arabistan'ın 'ABD' imasına Katar'dan net yanıt

Katar'ın Suriye'deki ABD askerleri için bedel ödemek zorunda olduğunu öne süren ve sorumlu tutmaya kalkışan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr'e Katalı mevkidaşından yanıt geldi. Katar Dışişleri Bakanı Al Sani, "Suriye dünya üzerindeki en kötü insani felaketlerden biri halini almaya başladı" dedi.
Mehmet Demirkol'dan şampiyonluk yorumu
Spor

Mehmet Demirkol'dan şampiyonluk yorumu

TFF, olaylı geçen ve tatil edilen derbi maçıyla ilgili 'kaldığı yerde devam' kararı vermişti. Futbol yorumcusu Mehmet Demirkol, konuyla ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulunurken şampiyonluk adayıyla ilgili de dikkat çekici bir yorum yaptı.
İran'da düşen jetin sırrı çözüldü
Gündem

İran'da düşen jetin sırrı çözüldü

Dubai'den Türkiye'de dönerken İran'da düşen ve 8 yolcu ile 3 mürettebatın ölümüyle sonuçlanan uçak kazasının ardından ilk rapor ortaya çıktı Buna göre, uçağın bozulan hız göstergesi pilotları yanıltmış, kontrolden çıkan uçak kendi çevresinde dönerek parçalanmış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.