Dünya Pakistandan ABDye şok

Pakistan’dan ABD’ye şok

Pakistan, ABD ile askeri ve istihbari bilgi paylaşımını durdurdu. Savunma Bakanı Khurram Dastgir, ABD’nin Pakistan’a yönelik tehdit söyleminden de vazgeçmesini istedi. ABD 5 Ocak’ta aldığı kararla teröre destek vermekle suçladığı Pakistan’a verdiği 900 milyon dolarlık askeri yardımı kesmişti.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Çin ordusu geçen yıl ilk kez Pakistan Milli Günü’ne katılım gösterdi. İki ülke arasındaki ilişkilerin son yıllarda gelişmesi dikkatleri çekiyor.
Çin ordusu geçen yıl ilk kez Pakistan Milli Günü’ne katılım gösterdi. İki ülke arasındaki ilişkilerin son yıllarda gelişmesi dikkatleri çekiyor.

Pakistan, ABD ile askeri ve istihbarati bilgi paylaşımını durdurdu. Pakistan Savunma Bakanı Khurram Dastgir, 900 milyon doları bulan askeri yardımların kesilmesinin ardından ABD ile istihbarat ve askeri işbirliğinin askıya alındığını açıkladı. Bakan, ülkenin teröre karşı savaşta yükümlülüklerini yerine getirmesinden ötürü ABD’nin Pakistan’a karşı tehdit söyleminden kaçınması gerektiğini söyledi.

Savunma Bakanı, Pakistan’ın terörle mücadelede başarılı olduğunu, ülkesinin ABD’yle işbirliği sayesinde terör örgütü El-Kaide’nin bölgeden çekildiğini söyledi. Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ayrıca ABD’nin Afganistan’da milyar dolarlık harcama yapmasına rağmen hezimete uğradığı belirtilirken, Washington yönetiminin başarısızlığını Pakistan’a mal etmeye çalıştığı belirtildi. ABD 5 Ocak’ta aldığı kararla, İslamabad’ın tüm terörist gruplara karşı “kararlı” bir tavır takınıncaya kadar askeri yardımlarını askıya aldığını açıklamıştı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.