DünyaÖzerklik de gidecek

Özerklik de gidecek

Katalonya Özerk Yönetimi’nin “bağımsızlık ilanı”nı askıya alması İspanya’daki tansiyonu düşürmedi. İspanyol medyası bu adımı, “bölgedeki kaosu devam ettirecek bir şantaj” olarak niteledi. İspanya Başbakanı Rajoy da Katalonya’nın özerklik haklarını dondurmak için de düğmeye bastı.

Haber MerkeziYeni Şafak
​İspanya, Katalonya Özerk Bölgesi yönetimine karşı sert tedbirler almaya hazırlanıyor.
​İspanya, Katalonya Özerk Bölgesi yönetimine karşı sert tedbirler almaya hazırlanıyor.

İspanya, Katalonya Özerk Bölgesi yönetimine karşı sert tedbirler almaya hazırlanıyor. İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Katalonya yerel yönetiminin özerklik haklarının merkezi hükümete devredilmesini öngören anayasanın 155. maddesinin uygulanabilmesi için düğmeye bastı. Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont’u ‘kasıtlı olarak karmaşa’ yaratmakla suçlayan Rajoy, “155. maddenin uygulanmasına ilişkin hükümetin atacağı adımlardan önce Katalonya yerel yönetiminden bağımsızlık ilan edip etmediğine açıklık getirmesini istediklerini” söyledi. Rajoy, “Önümüzdeki birkaç gün içinde Katalonya Başkanı’nın yanıtı gelecekteki olayları belirleyecek” ifadelerini kullandı. İspanya, Anayasa’nın 155. maddesine uygun olarak Katalonya’nın özerkliğini askıya alıp, bölgenin kontrolünü eline alabilir.

SENATODAN GEÇER

İspanya’nın 1978’de kabul ettiği ve yürürlükte olan anayasasının 155. maddesi, egemenlikle ilgili konularda gerekli görülmesi halinde özerk yönetimlerin haklarının merkezi hükümete devredilmesini öngörüyor. Bu zamana kadar hiç uygulanmayan 155. maddenin yürürlüğe girmesi için senatoda mutlak çoğunluğun onayı gerekiyor. Söz konusu kararın oylanması halinde senatoda kabul edilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Puigdemont önceki gün “askıya alınan bir bağımsızlık ilanı” yapmış, ancak Katalan parlamentosundaki ayrılıkçı 72 milletvekili bu askıya alınan bağımsızlık ilanının altına imza atmıştı.

İspanya Başbakanı Rajoy

DEMOKRASİYE ŞANTAJ

İspanyol basını, Puigdemont'un bağımsızlık kararını askıya almasını “bölgedeki kaosu devam ettirecek bir şantaj” olarak nitelendirdi. El Mundo gazetesi, “Puigdemont devlete, CUP (Katalan liderine dışarıdan destek veren siyasi parti) da Puigdemont’a şantaj yaptı” ifadelerini kullandı. El Pais gazetesi de “Katalonya’daki kaosu uzatan, süreli bağımsızlık” başlığını kullandı.

  • Macron: AB’yi bulaştırmayın
  • Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Birliği’nin İspanya hükümeti ile Katalonya arasındaki krizde arabulucu olmaması gerektiğini söyledi. Katalanların baskı altında olduklarını düşünmediğini ifade eden Macron, bu nedenle Başbakan Mariano Rajoy’u desteklediğini söyledi. Macron, “Avrupa bağımsız devletlerden oluşmaktadır. Eğer ben Katalan sorununa karışırsam, bu İspanya’nın iç işlerine karışmak olur ve bu Başbakan ve İspanya Kraliyeti tarafından kabul edilebilir bir şey olmaz” ifadelerini kullandı.

İtalya: Tek taraflı olmaz

İtalya Dışişleri Bakanı Angelino Alfano, İspanya’nın doğusundaki Katalonya Özerk Bölgesi’ndeki gerginliğe ilişkin, ülkesinin, tek taraflı bağımsızlık ilanını kabul edilemez bulduğunu bildirdi. Alfano yaptığı açıklamada, “İtalya, tek taraflı bağımsızlık ilanını kabul edilemez buluyor ve gerilimin tırmanmasını reddediyor. İspanyol hükümetinin, anayasal düzeni ve meşruiyeti koruyacağına, tüm vatandaşlarının haklarına saygı göstereceğine olan güvenimizi belirtiriz” ifadelerini kullandı.

Katalonya yokuş aşağı

Katalonya krizi Avrupa medyasında geniş yer buldu. France 24 kanalı Carles Puigdemont’u “Katalonya’nın Kışkırtıcısı” olarak tanımladı. Fransız medyasından Le Figaro’da ise Katalonya’da bağımsızlığın bekleyeceği belirtildi ve “Puigdemont bağımsızlık sözü verdi ancak kararı telaşla askıya aldı. Diyalog çağrısı muhtemelen Madrid’in sertliğine karşı koyamayacak” dendi. İngiliz gazetesi The Times ise birinci sayfadan gördüğü gelişmeyi, “Katalonya yokuş aşağı” başlığıyla verdi.

Alman gazetesi Frankfurter Allgemeine gazetesi ise Katalonya’nın geri adım atışını, “Zekice bir hareket mi, yoksa büyük bir hata mı?” başlığıyla verdi. Gazete aynı zamanda, Puigdemont’un çelişkili ve zayıf davrandığını da belirtti.

Sıra İskoçya’da

İngiltere’nin AB’den ayrılma kararının ardından (Brexit) Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’da da ayrılıkçı hareketlerin güç kazandığı belirtiliyor. Özellikle 300 yıldır İngiltere’nin bir parçası olan İskoçya’daki ayrılıkçı kesimdeki hareketliliğinin, Katalonya’daki gelişmelerden sonra hız kazanması bekleniyordu. İskoçya Ulusal Partisi genel başkan yardımcısı Angus Robertson'ın, İngiltere’den ayrılmak için yeni bir referanduma gidileceğini açıklaması beklentileri doğruladı. Robertson, tarih vermedi ancak 2021’deki seçimlerden önce olacağını söyledi. İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon da ikinci bir referandum sinyalini vermişti.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.
‘Kudüs için ne yapmalıyız?’ı iki dakikada anlattı
Gazeteci Abdurrahman Uzun, 'Kudüs için ne yapmalıyız?'ı 'marangozun minber hikayesi' üzerinden 2 dakikada anlattı.
Filistinli o çocuğun amcası Yeni Şafak’a konuştu
22 İsrail askerinin korkuyla gözaltına aldığı Fevzi El Junidi, intifadanın sembolü oldu. Yeni Şafak'a konuşan amca Reşad El Junidi, “Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.


Erdoğan'ın gençlere tavsiyesi Nuri Pakdil'den Kudüs selamı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere tavsiye ettiği yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil, Filistin'deki 3. intifada ile ilgili olarak bunları söyledi...
Yabancı gazeteci Yahudilere ağzının payını böyle verdi!
Robert Martin isimli gazetecinin geçtiğimiz yılarda Filistin'in El Halil şehrinde Yahudi yerleşimcilerle yaptığı çarpıcı röportaj büyük ilgi toplamıştı.