Dünya Mynmardaki Budist tapınağı sulara gömüldü

Mynmar’daki Budist tapınağı sulara gömüldü

Mynmar’da aşırı yağışlar sonucu oluşan selde Thiri Yadana Pyilone Chantha Pagoda isimli Budist tapınağı sulara gömüldü.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Thiri Yadana Pyilone Chantha Pagoda
Thiri Yadana Pyilone Chantha Pagoda

Mynmar’ın Magway kentindeki Pakokku bölgesinde bulunan Thiri Yadana Pyilone Chantha Pagoda isimli Budist tapınağı sular altında kaldı.

Aşırı yağışların etkisiyle suların yükselmesinin ardından tapınak yavaş yavaş sulara gömüldü.

Binlerce Arakanlı Müslüman hayatını kaybetmişti

Myanmar ordusunun silahlı militanlarla mücadele gerekçesiyle Arakan eyaletinde devam eden saldırılarında 25 Ağustos'tan bu yana çok sayıda Arakanlı Müslüman hayatını kaybetti. Saldırılarda hedef alınan 60'tan fazla köyün onlarcası yakılırken, on binlerce Arakanlı Müslüman da can güvenliği nedeniyle bölgeden kaçmaya çalışıyor.

Mynmar'daki Budist tapınağı sulara gömüldü
OYNAT 00:52
Mynmar'daki Budist tapınağı sulara gömüldü
Mynmar'ın Magway kentindeki Pakokku bölgesinde bulunan Thiri Yadana Pyilone Chantha Pagodaisimli Budist tapınağı sular altında kaldı. Aşırı yağışların etkisiyle suların yükselmesinin ardından tapınak yavaş yavaş sulara gömüldü. Öte yandan Mynmar'ın Arakan bölgesinde ordu ve Budist milislerin Rohingyalı Müslümanlara yönelik gerçekleştirdiği katliam sonucu 3 bin kişi hayatını kaybetti, 300 binden fazla kişi Bangladeş'e sığındı.


Bangladeş'e geçen Müslüman sayısı 300 bini buldu

Siviller kara ve deniz yoluyla Myanmar'dan Bangladeş'e geçmeye gayret ediyor. BM, şu ana kadar 270 binden fazla Arakanlı Müslüman'ın Bangladeş'e geçtiğini bildiriyor ancak on binlercesinin sınır bölgesindeki bekleyişi de sürüyor.

Ulusararası kurumların bölgeye girişine izin verilmiyor

Myanmar hükümetinin uluslararası kuruluşlara bölgeye giriş izni vermemesi nedeniyle ölü sayısı saptanamıyor. Arakanlı sivil toplum kuruluşları hayatını kaybeden sivillerin sayısının bini aştığını bildirirken, bazıları da bu sayının binlerce olduğunu iddia ediyor.

Bangladeş: En az 3 bin Müslüman hayatını kaybetti
DÜNYA
Bangladeş: En az 3 bin Müslüman hayatını kaybetti

Hindistan'a giden Arakanlılar yaşam mücadelesi veriyor
DÜNYA
Hindistan'a giden Arakanlılar yaşam mücadelesi veriyor

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.