DünyaGözaltı merkezini terk etmeyen mültecilere operasyon

Gözaltı merkezini terk etmeyen mültecilere operasyon

Avustralya'ya teknelerle ulaşan mültecilerin gönderildiği, 31 Ekim'de resmi olarak kapatılan Manus Adası gözaltı merkezini güvenlik endişesiyle terk etmeyen mültecilere Papua Yeni Gine güvenlik güçleri tarafından operasyon düzenlendi.

AA
Avustralya'da Manus Adası'ndaki sığınmacılara operasyon düzenlendi.
Avustralya'da Manus Adası'ndaki sığınmacılara operasyon düzenlendi.

Avustralya'ya teknelerle ulaşan mültecilerin gönderildiği, 31 Ekim'de resmi olarak kapatılan Manus Adası gözaltı merkezinden yeni yapılan barınaklara güvenlik endişesi ile taşınmayı reddeden mültecilere Papua Yeni Gine (PNG) güvenlik güçlerinin operasyon düzenlediği açıklandı.

Mülteci Eylem Birliği (RAC) tarafından yapılan açıklamaya göre, sabah saatlerinde gözaltı merkezine giren PNG güvenlik güçleri, 24 gün önce kapatılan merkezi terk etmeyi reddeden yaklaşık 370 kişiye yeni barınaklara taşınmaları için bir saat süre verdi.

Merkezden ayrılmayan İranlı mülteci Behrouz Boochani, sosyal medya hesabından, "polisin ve özel kuvvetlerin" merkeze girerek odalarda arama yaptığını, cep telefonlarını topladığını duyurdu.

"Korkunç"

Gözaltı merkezini kuşatıp içeri giren güvenlik güçlerinin su depolarını yıkmaya başladığını ve saldırı altında olduklarını öne süren Boochani, "Çok fazla gerginlik var ve çok korkunç." ifadesini kullandı.

Merkezdeki mültecilerden Abdul Aziz Adam ise Twitter hesabından, İranlı Boochani'nin polis tarafından gözaltına alındığını gösteren bir fotoğraf paylaştı. Polisin kendisini de aradığını ancak bulamayacağını iddia eden Adam, "Behrouz'u aldılar." notunu yazdı.

  • Bakan Dutton mültecileri "evden çıkmayan kiracılara" benzetti
  • Operasyonu doğrulayan Avustralya Göç Bakanı Peter Dutton, Sydney'den yayın yapan 2GB radyosuna verdiği beyanatta, merkezi terk etmeyen mültecileri yeni inşaat yapılacağı zaman "evden çıkmayan kiracılara" benzetti.
  • Bazı kişilerin merkezi gönüllü terk ederek yeni barınaklara yerleştiğini aktaran Dutton, "Avustralyalı vergi mükellefleri yeni tesisler için 10 milyon dolar ödedi ve insanların oraya taşınmasını istiyoruz." dedi.

Hiçbir zaman kabul edilmeyecekler

Dutton, merkezdeki mülteci veya sığınmacı statüsünde olanların hiçbir zaman Avustralya'ya alınmayacağını da tekrarladı.

PNG Yüksek Mahkemesi, sığınmacıların kalmasına uygun olmadığına hükmederek Manus Adası'ndaki gözaltı merkezinin kapatılmasını istemişti. Bunun üzerine merkez 31 Ekim'de resmen kapatılmıştı. Merkezdeki sığınmacılar, yerli halkın daha önce kendilerine saldırıda bulunduğunu gerekçe göstererek, yeni tesislerin korunaksız ve can güvenliğinden yoksun olduğunu ileri sürmüştü. Mülteciler, bu nedenle Lorengau kentinde üç yerde kurulan yeni barınaklara taşınmayı reddetmişti.

Adadaki gözaltı merkezinde yaklaşık 4 yıldır tutulan sığınmacılara elektrik, su, gaz, yiyecek ve tıbbi malzeme hizmeti 31 Ekim'den bu yana verilmiyor.

21 ay sonra yeniden FETÖ'den gözaltına alındılar
Ekonomi

21 ay sonra yeniden FETÖ'den gözaltına alındılar

2016 yılında FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan 13 gün sonra serbest bırakılan Delphin Otelleri’nin sahipleri arasında yer alan Ufuk Cömertoğlu ve oğlu Alper Cömertoğlu FETÖ/PDY soruşturması kapsamında yeniden gözaltına alındı.
Alper Uludağ maç sonu gözyaşlarını tutamadı
Spor

Alper Uludağ maç sonu gözyaşlarını tutamadı

Gençlerbirliği futbolcusu Alper Uludağ 3-0 yenildikleri Osmanlıspor maçı sonrası orta sahada yere çökerek ağladı.
Devlet Bahçeli: Beşiktaş sahadan kaçmaz
Spor

Devlet Bahçeli: Beşiktaş sahadan kaçmaz

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli, Kızılcahamam Kampında olaylı derbi hakkında açıklamalarda bulundu. Bahçeli, "Bir Beşiktaşlı olarak söylüyorum. Beşiktaş sahadan kaçmaz" ifadelerini kullandı.
AB'den İsrail'e tepki: Ölümcül güç kullanmayın
Dünya

AB'den İsrail'e tepki: Ölümcül güç kullanmayın

Brüksel, işgalci İsrail askerlerine silahsız göstericilere karşı ölümcül güç kullanmaması çağrısında bulundu. AB Dışilişkiler Servisi sözcülüğünden yapılan açıklamada, 15 yaşındaki Filistinli bir çocuğun İsrail askerleri tarafından vurulmasından dolayı üzüntü duyulduğu belirtildi.
Türkiye'de bir ilk: PKK'lı teröristte yakalandı!
Gündem

Türkiye'de bir ilk: PKK'lı teröristte yakalandı!

Güvenlik güçlerinin geçtiğimiz günlerde Siirt'te düzenlediği operasyonda öldürülen 7 teröristin birinden çıkan özel yapım silah akıllara ABD'nin "SDG'ye verdik" dediği silahları getirdi. 30 yılı aşkın bir süredir PKK ile mücadele eden güvenlik güçleri, ilk kez bir PKK'lıda "NEA 15 CCS" adlı, çok özel birlikler tarafından kullanılan bir silahı yakaladı.