Dünya5 maddede Fırat Kalkanı Harekatı

5 maddede Fırat Kalkanı Harekatı

Türkiye'nin dün saba 4'te başlattığı ve tüm kararlılığıyla sürdürdüğü Fırat Kalkanı Harekatı'nın perde arkasında yatan gerekçeler ve ulaşılacak sonuçlara dair ilk bilgilere ulaşıldı. 5 maddede anlattığımız Fırat Kalkanı Harekatı, Suriye'deki terör bataklığını kurutulana dek sürecek.

Haber MerkeziDiğer
TSK Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye'nin Halep kentinin Cerablus bölgesinin terör örgütü DAEŞ'ten temizlenmesi amacıyla askeri harekat başlatıldı. Sabah saatlerinde başlayan operasyon kapsamında çok sayıda hedef vuruldu. Askeri kaynaklar, operasyon kapsamında geçit açma faaliyetinin devam ettiğini duyurdu. Harekatın adının Fırat Kalkanı olduğu belirtildi.

 1. Operasyona verilen ismin PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD'ye mesaj olduğu belirtiliyor.

Nedenleri, gerekçesi ve sonuçları
Peki, Suriye'den Türkiye'ye düzenlenen saldırılar ile bölgedeki hareketliliği sona erdirmek amacıyla başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı'nın nedenleri, gerekçesi ve sonuçları neler?'Fırat Kalkanı' Erdoğan'ın mesajını hatırlattı
Cerablus'un DAEŞ'ten temizlenmesine yönelik başlatılan Fırat Kalkanı operasyonu kapsamında, terör örgütüne ait 70 hedef vuruldu. Operasyon, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz sene Suriye hakkında yaptığı açıklamayı hatırlattı. Erdoğan, "Türkiye'nin güneyinde devlet kurulmasına müsaade etmeyeceğiz" demişti.


 1. 1- Neden Fırat Kalkanı?
 2. Türkiye , Fırat'ın batısını kırmızı çizgisi olarak ilan etmiş, terör unsurlarının bu bölgeye girmesini tehdit olarak algılayacağını ilan etmişti.

 1. 2- Fırat Kalkanı Harekatı'nın amacı nedir?
 2. -Türkiye'de gerçekleşen ve Suriye kaynaklığı olduğu düşünülen terör saldırılarını engellemek,
 3. -Suriye'deki terör bataklığını kurutmak,
 4. -Suriye halkının haklarını ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü korumak

 1. 3- Fırat Kalkanı Harekatı hukuki meşruiyete sahip mi?
 2. -Operasyon yüzde 100 meşrudur. Türkiye, sınır güvenliği ve iç güvenlik tehdidi gerçekleriyle uluslararası anlaşmaların verdiği hakkı kullanarak DAEŞ terör örgütüne yönelik bu operasyonu başlattı.

 1. 4- Fırat Kalkanı Harekatı'nın gerekçesi nedir?
 2. Türkiye, meşru müdafaa hakkını kullanmaktadır
 3. -Uzun süredir Suriye sınırından Türkiye'ye yapılan roket ve havan saldırıları
 4. -Atatürk Havalimanı, Ankara, Elazığ, Van ve Gaziantep gibi şehirlerde sivillere yönelik bombalı terör saldırıları,
 5. -23 Ağustos 2016'da Gaziantep'in Karkamış ilçesine yapılan roket saldırıları sebebiyle, vatandaşların can ve mal güvenliğini korumak ve yapılan sınır ihlallerini önlemek amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından operasyon başlatıldı.

 1. 5- Fırat Kalkanı Harekatı ne kadar sürecek?
 2. -Operasyon, Cerablus DAEŞ tehdidinden temizlenene ve terör unsurları Fırat'ın doğusuna çekilene kadar sürecek
 3. -Operasyon Türkiye'yi tehdit eden terör unsurlarına karşı yapılıyor. Sivillere herhangi bir zarar verilmeyecek.


Bir temizlik operasyonu: 'Fırat Kalkanı'
OYNAT01:27
Bir temizlik operasyonu: 'Fırat Kalkanı'
TSK Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye'nin Halep kentinin Cerablus bölgesinin terör örgütü DAEŞ'ten temizlenmesi amacıyla askeri harekat başlatıldı. Sabah saatlerinde başlayan operasyon kapsamında 70 hedef vuruldu. Askeri kaynaklar, operasyon kapsamında geçit açma faaliyetinin devam ettiğini duyurdu. Harekatın adının Fırat Kalkanı olduğu belirtildi.

Fırat Kalkanı operasyonu
FOTOĞRAF4
Title
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen ve Fırat Kalkanı adı verilen harekat kapsamında tank birliklerinin Suriye sınırından içeri girdiği bildirildi.
Title
Askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre TSK, sabah saatlerinde Suriye'nin kuzeyine başlattığı, Fırat Kalkanı operasyonu çerçevesinde planlanan faaliyetlerini icra ediyor.
Title
Halen süren harekatla hudut güvenliğinin sağlanması ve terör örgütü DAEŞ ile mücadele kapsamında koalisyon güçlerine destek verilmesi amaçlanıyor.
Title
.
Fırat Kalkanı operasyonu
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen ve "Fırat Kalkanı" adı verilen harekat kapsamında tank birliklerinin Suriye sınırından içeri girdi.


Erdoğan'dan cinsel istismar yasası açıklaması
Gündem

Erdoğan'dan cinsel istismar yasası açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan çocuk istismarında caydırıcı olması bakımından en ağır cezai müeyyide için kanunlarda ve uygulamalardaki boşlukların giderilmesi ve yasal düzenlemelerin yapılması konusunda gerekli adımların atılacağını söyledi.
Galatasaray'ın paylaşımı PFDK'lık oluyor
Spor

Galatasaray'ın paylaşımı PFDK'lık oluyor

Galatasaray Kulübü'nün resmi twitter hesabından Kasımpaşa maçı sonrası yapılan paylaşım nedeniyle Disiplin Kurulu'na sevk edileceği ifade edildi.
Rize şehir merkezi taşınıyor
Ekonomi

Rize şehir merkezi taşınıyor

Rize şehir merkezi ile ilgili hazırlanan raporda deniz suyu seviyesinin altında kalan bina temellerinin oluşan korozyon nedeniyle zarar gördüğünün belirtilerek birkaç bina dışındaki tüm binaların yıkılması gerektiğine dikkat çekildi. Korkutan rapor üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eylem planı hazırladı. Plana göre 2 bin 700 konut yıkılacak ve yeni yaşam merkezine taşınacak.
Nusret'ten reklam iddialarına Chelsea'li cevap
Hayat

Nusret'ten reklam iddialarına Chelsea'li cevap

Geçtiğimiz günlerde David Beckham'ı restoranında ağırlayan Nusret'in İngiliz futbolcuya para verdiği iddia edilmişti. Nusret Chelsea kulübü başkanı Abramoviç ile fotoğraf paylaşıp "Bu da mı PR?" diyerek yalanladı.
Çukur'da tepki çeken Emrah Amir ve trafik polisi sahnesi
Hayat

Çukur'da tepki çeken Emrah Amir ve trafik polisi sahnesi

Çukur dizisinin 17. bölümüne yeni katılan Alperen Duymaz'ın canlandırdığı Emrah Amir karakteri sosyal medyada tepki topladı. Çukur'un son bölümünde, Emrah Amir'in kendisini makas attığı için durduran trafik polisine sergilediği tavırlar dizinin hayranlarını kızdırdı. Çukur seyircisi sosyal medyada, dizinin yeni anti kahramanı Emrah'a tepki gösterirken, son bölümde görünmeyen Vartolu nerede sorusu çok konuşuldu.