Bilgi Kartları Geleceğin otomobillerine güç verecek alternatif yakıtlar
Petrol kaynaklarının azalması nedeniyle büyük üreticiler alternatif yakıtlarla çalışan motorlara yöneliyor.

Geleceğin otomobillerine güç verecek alternatif yakıtlar

Mustafa Kalkan Yeni Şafak
Yeni teknolojiler ve petrol rezervlerinin tükenecek olması ile beraber alternatif yakıtlar kullanan otomobiller rağbet görmeye başladı. Özellikle son yıllarda hibrid ve tam elektrikli otomobiller yükselişe geçti. Avrupa’da Almanya, Norveç, Hollanda, İsveç ve İngiltere fosil yakıtla çalışan otomobillerin satışını durduracaklarını açıkladı. Asya’da ise Çin 2030 yılından itibaren fosil yakıtlı araçların satışını yasaklayacağını açıklamıştı.

Fosil yakıtla çalışan otomobillerin yasaklandıktan sonra hangi enerji kaynağı kullanılacak? Kullanım biçimleri, verimlilik ve maliyete bağlı olarak fosil yakıt yerine tercih edilebilecek neredeyse 10 farklı motor çeşidi bulunuyor. Alternatif enerji kaynakları olan elektrik, doğalgaz, bitkisel yağ ve güneş enerjisiyle çalışan motorlar hali hazırda otomotiv endüstrisinde kullanılıyor.

Bu enerji kaynaklarını göz önünde bulundurarak dünya genelinde mevcut olan alternatif yakıtlı ve gelecekte daha yaygın olması beklenen motor çeşitlerine bir göz atalım.

6 KART
BAŞLA
FİHRİST
  1. Hibrit Elektrikli Araçlar (HEV)
  2. Plug-In hibrit (PHEV)
  3. Elektrikli otomobiller (EV)
  4. Yakıt Hücreli Elektrikli Otomobiller (FCEV)
  5. LPG ve Biyodizel
  6. Güneş

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.